Хостинг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Хостинг (англ. hosting) — послуга, що включає надання дискового простору, підключення до мережі та інших ресурсів для розміщення фізичної інформації на сервері, що постійно перебуває в мережі (наприклад Internet).

Поняття гостинґу включає в себе широкий спектр послуг із використанням різного апаратного та програмного забезпечення. Зазвичай під поняттям послуги гостинґу мають на увазі, як мінімум, послугу розміщення файлів сайту на сервері, на якому запущене ПЗ, необхідне для обробки запитів до цих файлів (веб-сервер). Як правило, до послуг гостинґу вже входить надання місця для поштової кореспонденції, баз даних, DNS файлового сховища тощо, а також підтримка функціонування відповідних сервісів, однак вони можуть надаватися і окремо. А саме, послуга може бути обмежена розміщенням поштової кореспонденції та відповідного ПЗ (поштовий гостинґ), клієнтських файлів (файловий гостинґ), виключно відео файлів (відео гостинґ) або інших файлів певного типу та за певними умовами.

Послуги гостинґу можуть надаватися у пакеті з іншими інформаційними послугами, такими як реєстрація доменного імені, створення сайту, надання додаткового ПЗ тощо.

Провайдерами гостинґу можуть виступати як компанії, що спеціалізуються на цих послугах («хостери»), так і великі провайдери інформаційних послуг, що спеціалізуються на інших послугах (такі як Google, Microsoft, Yahoo та інші).

Розрізняють безкоштовний та платний гостинґ. Безкоштовні «хостери» заробляють на тому, що розміщують рекламу на своїх сайтах, або на наданні інших платних послуг (у пакеті з безкоштовними, або опціонально).

Види гостинґу[ред.ред. код]

Повнофункціональний гостинґ[ред.ред. код]

  • віртуальний гостинґ (virtual hosting або shared hosting) — користувачеві надається частина місця на диску для розміщення веб-сайтів. При цьому середовище виконання веб-сервісів єдине для багатьох користувачів, а апаратні і програмні ресурси розподілені між усіма користувачами на одному сервері, де може розміщуватись від 50 до 1000 користувачів. Перевагами віртуального гостинґу є відносно низькі ціни та набір послуг, що є адекватним для функціонування невеликого та оптимізованого сайту. Недоліками можна вважати те, що через розподілення ресурсів серверу між багатьма користувачами, надмірне споживання цих ресурсів одним сайтом може вплинути на роботу інших.
  • віртуальний виділений сервер (VPS або VDS) — послуга, в рамках якої користувачеві надається так званий віртуальний виділений сервер. Спосіб управління операційною системою здебільшого відповідає управлінню фізичним виділеним сервером. Зокрема: права адміністратора, root-доступ, власні IP-адреси, порти, правила фільтрування і таблиці маршрутизації. Віртуальний сервер надає користувачеві більше можливостей і привілеїв, а часто і більше ресурсів, ніж віртуальний гостинґ. Водночас він є в середньому і більш дорогим.
  • виділений сервер (dedicated server) — надається сервер цілком. Використовується для реалізації нестандартних завдань (сервісів), а також розміщення «важких» веб-проектів, які не можуть співіснувати на одному сервері з іншими проектами і вимагають для себе всі ресурси сервера. Виділений сервер вважається найбільш ефективним, і водночас найбільш дорогим рішенням серед усіх видів гостинґу. Управління таким сервером потребує від користувача більше технічних знань і навичок, ніж управління віртуальним гостинґом.
  • колокація (collocation) — надання місця в дата центрі провайдера для обладнання клієнта (зазвичай шляхом монтажу в стійці) і підключення його до Інтернету. Дає можливість користуватися інфраструктурою дата центру, а саме системами охолодження повітря, пожежної безпеки тощо. Цією послугою користуються переважно досвідчені клієнти, що мають достатньо навичок для підключення і адміністрування власних серверів, або компанії, що самі надають інформаційні послуги.
  • хмарний гостинґ (cloud hosting або cloud storage) — це послуга з розміщення файлів користувача, за якої дані зберігаються на багатьох серверах, що розподілені у мережі. Файли зберігаються у так званій «хмарі», що фізично складається з серверів, які можуть знаходитися далеко один від іншого, але з точки зору користувача працюють як один потужний віртуальний сервер. Перевагами хмарного гостинґа є можливість колективної роботи з даними та відсутність прив'язки до ресурсів одного окремого серверу.
  • реселлер гостинґ (reseller hosting) — гостинґ з послугою перепродажу. Користувачеві надається можливість розподіляти дисковий простір і ресурси свого віртуального гостинґу або серверу з метою розміщення на ньому сайтів третіх осіб, що можуть бути його клієнтами. Пакет послуг такого гостинґу зазвичай включає спеціальне ПЗ для управління клієнтською базою, ресурсами, що надані клієнтам, тощо.

За умовами надання гостинґ часто поділяється на платний і безкоштовний. Зазвичай компанія, що надає безкоштовний гостинґ, заробляє шляхом показу реклами на сторінках, розміщених на ньому. Безкоштовний гостинґ, як правило, повільніше платного, надає тільки базові послуги і ненадійний. Також часто безкоштовний гостинґ надається для того, щоб через якийсь час перевести користувача на платну основу, шляхом погіршення умов користування. Приватні особи для своїх домашніх сторінок на початковому етапі їх розвитку використовують безкоштовний гостинґ. Громадські організації можуть використовувати як платний гостинґ, так і безкоштовний. Комерційні організації практично завжди користуються послугами платного гостинґу.

Обмежений гостинґ або гостинґ певних послуг чи програм[ред.ред. код]

Веб-гостинґ[ред.ред. код]

Приклад стійки серверів

Веб-гостинґ є одним із типів інтернет-гостинґу, який дозволяє окремим особам та організаціям зробити свій веб-сайт доступним через World Wide Web. Веб-сайти компаній, які надають місце на сервері, що належать або орендовані для використання клієнтами, а також інтернет з'єднання, як правило, в центрі обробки даних . Веб-сайти, можуть також надавати дані космічного центру та підключення до Інтернету для інших серверів, розташованих в центрі обробки даних, це носить назву колокейшн, також відому як Housing в Латинській Америці чи Франції. Сфера послуг веб-гостинґу часто змінюється. Однак основними є веб-сторінки та гостинґ дрібних файлів, де файли можуть бути завантажені через File Transfer Protocol (FTP) або веб-інтерфейси. Файли, як правило, доставляються в Інтернеті «як є» або з мінімальною обробкою.

Багато Інтернет-провайдерів (ISP) пропонують дану послугу безкоштовно для абонентів. Приватні особи та організації можуть також отримати веб-сторінку гостинґу від альтернативних постачальників послуг. Особистий веб-сайт гостинґ, як правило, безкоштовний або недорогий. Бізнес веб-сайт гостинґ часто платний.

Односторінковий гостинґ використовується, як правило, у персональних веб-сторінках. Комплексний сайт вимагає більш всеосяжний пакет, який забезпечує підтримку баз даних і розробки додатків платформи (наприклад, PHP, Java, Ruby на Rails, ColdFusion, або ASP.NET). Адже саме дані послуги дозволяють клієнтам написати або встановити скрипти для додатків, таких як форуми та управління контентом. Крім того, Secure Sockets Layer (SSL) зазвичай використовується для електронної комерції.

Xостинг може також забезпечити інтерфейс або панелі керування для управління веб-сервера та установки скриптів, а також інші модулі та обслуговування додатків, таких як електронна пошта. Деякі гостинґи спеціалізуються на певних програмах чи послугах (наприклад, електронна комерція), які зазвичай використовуються великими компаніями.

Хостинґ в Україні[ред.ред. код]

Ринок гостинґу активно розвивається, велика кількість учасників ринку (провайдерів гостинґу) створює конкуренцію, що, у свою чергу, сприяє поступовому підвищенню якості послуг і гнучкості цінової політики.

Перелік послуг хостерів досить великий. Так, основні види сервісів, які надають хостери в Україні, це:

Для веб-гостинґу використовують технології розподілення дискового простору і ресурсів серверу між користувачами, в основному на Unix-подібних операційних системах. Серед панелей управління також популярними є cPanel (найпоширеніша), ISPManager та DirectAdmin. Основними технологіями віртуалізації та створення віртуальних виділених серверів на Windows є Xen, KVM, Hyper-V та Cloud VPS, а на Linux: OpenVZ, Xen, KVM, та Cloud VPS.

В Україні деякі компанії надають послуги гостинґу зі встановленими системами керування вмістом (англ. Content Management System, CMS), це дає можливість швидко інсталювати сайти на таких безкоштовних платформах як Wordpress чи Joomla!.

Див. також[ред.ред. код]


Інтернет Це незавершена стаття про Інтернет.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.