Nestlé

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Nestlé S.A.
фр. Nestlé S.A.
Тип Société Anonyme
Форма власності Акціонерне товариство[d] і публічна компанія
Галузь Продукти харчування
Гасло Good food, Good life
Попередник(и) Q5514334?[1]
Засновано Веве, Швейцарія (1867)
Засновник(и) Анрі Нестле
Штаб-квартира Веве, Швейцарія
Ключові особи Peter Brabeck-Letmathe (Голова), Paul Bulcke (CEO)
Продукція дитяче харчування, кава, молочні продукти, кондитерські вироби, вода, морозиво, корм для тварин
Виторг CHF 109.72 billion (2010)[3]
Операційний прибуток (EBIT) CHF 16.19 мільярдів (2010)[3]
Чистий прибуток CHF 34.23 мільярдів (2010)[3]
Активи CHF 111.64 мільярдів (end 2010)[3]
Власний капітал CHF 62.60 мільярдів (end 2010)[3]
Власник(и) treasury stockd[4], BlackRock[4] і Norges Bank Investment Managementd[5]
Співробітники 339,000 (2014)[6]
Дочірні компанії
 • Nestea, Vittel[d], Bonkad, Nestlé Watersd, Alcon, Nestlé (United States)d, Nestlé (Canada)d, Orion[d], Осем, Fronerid, Nestlé Českod, Nestlé Waters North Americad, Nespressod, Nestlé Rossiyad, Nestlé Deutschlandd, Q3338444?, Hjem-ISd, Deutsche Aktiengesellschaft für Nestle-Erzeugnissed[1], Nestlé Indiad і Rowntree'sd
 • Член German-Swiss Chamber of Commerced[7]
  www.nestle.com
  www.nestle.ua
  Нагороди
  CMNS: Nestlé у Вікісховищі

  Nestlé SA (французька вимова: [nɛsle]) — швейцарська компанія, найбільший у світі виробник харчових продуктів, зі штаб-квартирою у місті Веве, Швейцарія. Компанія посідає 64 місце у Fortune Global 500 згідно з рейтингом найбільших компаній світу за 2017 рік.[8]

  Історія[ред. | ред. код]

  Анрі Нестле
  Штаб-квартира Nestlé SA у місті Веве, Швейцарія

  Компанія виникла після злиття у 1905 році Англо-Швейцарської молочної компанії, що була створена у 1866 році братами Джорджем та Чарльзом Пейджами у місті Хам[en] (кантон Цуг), і компанії Farine Lactée Henri Nestlé Company, заснованої Анрі Нестле у 1867 році.

  Nestlé значно розширилась під час Першої і Другої світових воєн, розширивши свій асортимент продукції далеко від початкового згущеного молока та продуктів дитячого харчування.

  Компанія працює в 86 країнах по всьому світу і нараховує близько 283 тис. співробітників. Окрім продуктів харчування, Нестле спеціалізується на виробництві кормів для домашніх тварин, фармацевтичній продукції та косметиці.

  Стратегія розвитку[ред. | ред. код]

  Стратегія розвитку компанії «Нестле» включає, насамперед, формування продуктових стратегій у зонах Америки, Європи, АОА (Азія, Океанія та Африка). У межах кожної зони є свої ринки, на яких формуються корпоративні та регіональні бренди, асортимент продукції та впроваджуються нові товари. Стратегія у зоні Європи пов'язана із визначенням прогнозованих обсягів реалізації, майбутніх витрат, прибутку; також включає заходи пов'язані із зменшенням витрат, а саме, реструктуризація окремих фабрик компанії «Нестле» чи купівлю інших.

  Довгостроковий план розвитку компанії «Нестле» тісно пов'язаний із інвестиційним, операційним (бюджетом) планами, квартальними та місячними звітами по виконанню компанії «Нестле».

  Нестле Україна[ред. | ред. код]

  Історія діяльності Nestlé в Україні розпочалася у грудні 1994 року — з відкриття у Києві представництва Société pour l'Exportation des Produits Nestlé S.A. Основна діяльність нової структурної одиниці міжнародної корпорації полягала у просуванні на український ринок пріоритетних на той час брендів Nestlé: NESCAFÉ, Nesquik, Maggi, Nuts та Friskies.

  У 1998 році Nestlé купує контрольний пакет акцій Львівської кондитерської фабрики «Світоч». З цього моменту бізнес Nestlé в Україні переходить на новий рівень — компанія розпочинає виробничу діяльність.

  У травні 2003 року Nestlé офіційно з'явилося в Україні, зареєструвавшись як ТОВ Нестле Україна.

  Наприкінці 2003 року Nestlé S.A. купує 100 % акцій підприємства «Волиньхолдінг» (ТМ «Торчин»), що дозволяє компанії стати одним з лідерів у сегменті холодних соусів. У 2010 році «Нестле Україна» знову суттєво розширює своє кулінарне портфоліо, купуючи ТОВ «Техноком» — ведучого українського виробника продуктів швидкого приготування під ТМ «Мівіна».

  На 2016 рік, найбільшими сегментами бізнесу Nestlé в Україні є кулінарія (ТМ «Торчин»), кава та напої (ТМ NESCAFÉ, Coffee-mate), кондитерські вироби (ТМ Nestlé та «Світоч») та продукти швидкого приготування (ТМ «Мівіна»). Компанія успішно працює і в таких напрямках, як дитяче та спеціальне харчування, корми для домашніх тварин, готові сніданки та морозиво.

  Сьогодні в компанії Nestlé в Україні працює близько 4500 чоловік.

  Загальний обсяг продажів Nestlé в Україні у 2010 році склав 4,016 млрд гривень, продемонструвавши 30,5 % зростання. Компанія є одним з найбільших інвесторів у харчову промисловість України, а також одним з найбільших платників податків. З 2004 року Nestlé S.A. інвестувала в українську економіку близько 2,5 млрд гривень. У 2010 році підприємства Nestlé в Україні виплатили до державного бюджету 325 млн гривень різних податків і зборів.

  ПАТ «Львівська кондитерська фабрика „Світоч“»[ред. | ред. код]

  Докладніше: Світоч (фабрика)
  Прохідна на вулиці Ткацькій, 10

  Історія ТМ Світоч[ред. | ред. код]

  10 травня 1962 року з метою концентрації виробництва Львівська РадНарГосп ухвалила рішення, згідно з яким Чортківська кондитерська фабрика, Кондитерська фабрика «Більшовик» та Кондитерська фабрика імені Кірова об'єдналися у виробничу фірму «Червона Троянда». 3 серпня того ж року РадНарГосп перейменувала «Червону Троянду» на «Світоч». В перші роки існування об'єднаного підприємства йшло оновлення технічного устаткування та розширення асортименту продукції. За перші 5 років існування обсяг випущеної продукції зріс на 50 %.

  У 1967 році, у вигляді експерименту, фірмі дозволили перейти на нову систему планування та економічного стимулювання. З Держбюджету було виділено 2,6 млн рублів, за які було зведено новий 5-поверховий корпус, де у 1969 році відкрилися карамельне та цукерково-шоколадне виробництва.

  У 1998 році Nestlé S.A. придбала пакет акцій ЗАТ "Львівська кондитерська фабрика «Світоч», підприємство увійшло до групи компаній світового лідера з виробництва продуктів харчування.

  У другій половині 2007 року «Світоч» вирішили реорганізувати із ЗАТ в ТзОВ.[9]

  Наприкінці 2009 року на фабриці була введена в експлуатацію нова лінія з виробництва кавових стіків Nescafe. Це ознаменувало перехід «Світоча» на якісно новий рівень: від місцевої кондитерської фабрики до регіонального виробничого центру Nestlé у таких напрямах бізнесу, як кондитерське виробництво та кава.[10]

  Станом на 2012 рік загальна сума інвестицій у виробництво склала 235 млн грн.[11] У 2010 році частка Nestle на українському ринку солодощів займала 9 %, у 2011 році — 10 %, а в 2012 — 11,2 %.[12]

  У 2012 році «Світоч» відновив випуск шоколадно-вафельних цукерок «Гулівер» та запропонував новинки — вафлі «Артек» у нових смакових варіаціях та шоколадні плитки з горіхами і родзинками.[10]

  У 2012 році «Світоч» відсвяткував подвійний ювілей — 130-річчя заснування виробництва та 50-річчя бренду «Світоч».[10]

  За словами Геннадія Радченка, директора з корпоративних питань Nestle в Україні та Молдові, на початок 2013 року «Світоч» виготовляє продукцію винятково для українського ринку. Львівські солодощі експортують лише у Молдову.[13]

  На початок 2015 року — сучасне високотехнологічне, науково містке підприємство, що розвивається. Діють лінії з виробництва вафель, шоколадних плиток та цукерок, принципово нове автоматизоване виробництво з підготовки шоколадних мас.[10]

  ПрАТ «Волиньхолдинг»[ред. | ред. код]

  Докладніше: Волиньхолдинг

  Директор ПрАТ «Волиньхолдинг» — Штефан Шаффельд, за освітою інженер-хімік, розпочав кар'єру в Nestlé у 1994 році (громадянин Нідерландів).

  Приватне акціонерне товариство «Волиньхолдинг» засновано у 1994 році. Наприкінці 2003 року Nestlé придбала 100 % акцій підприємства.

  ПрАТ «Волиньхолдинг» є одним з найбільш динамічних підприємств харчової промисловості в Україні: за період своєї діяльності на ринку соусів та приправ компанія впевнена тримає лідируючу позицію. Продукція «Волиньхолдинг» добре відома на українському ринку та за кордоном, — це майонези, кетчупи, соуси, гірчиці і приправи, які виробляються за класичними фірмовими рецептурами та реалізуються під торговою маркою «Торчин».

  Визначальна причина успіху бренда «Торчин» — якість продукції. Важливу роль успішності бренда відіграли також вдалі інновації, особливо м'яка упаковка «дой пак». Слід зазначити, що продукція підприємства сертифікована та відповідає світовим стандартам якості.

  У 2010 році «Волиньхолдинг» досяг своєї максимальної потужності у 100 тис. тон готової продукції на рік. Введено в експлуатацію першу чергу нового підприємства, що включає склад сировини для виробничих потужностей ПрАТ «Волиньхолдинг» та склад готової продукції, що на сьогодні є одним з найбільших в Європі логістичних центрів для зберігання готової продукції та сировини. Потужності складського приміщення складають 250 тис. тонн на рік. На складах, де встановлено найсучасніше складське обладнання, одночасно може розміщуватися до 25 тис. палет. Крім цього, логістичний центр забезпечуватиме проведення всіх імпортних та експортних операцій в Україні.

  Основні показники роботи ПрАТ «Волиньхолдинг»[ред. | ред. код]

  ПрАТ «Волиньхолдинг» забезпечує роботою 882 працівника із середньою заробітною платою 1 988 грн (менеджери — 4 186 грн; робітники — 1 983 грн) станом на 2010 рік.

  Обсяг виробництва підприємства у 2010 році становив 79,7 млн кг на суму 592,7 млн грн. Сума сплачених податків, зборів та обов'язкових платежів у 2010 році склала 24,5 млн грн.

  Інвестиції на розвиток та модернізацію підприємства у 2010 році досягли 61 млн грн. 

  Фінансовий стан підприємства стабільний, своєчасно проводяться розрахунки по обов'язкових платежах та виплати заробітної плати. Продукція компанії експортується до Росії, Молдови, Республіки Білорусь, Німеччини, Грузії, Литви.

  Історія ТМ Торчин[ред. | ред. код]

  1994 рік. ПрАТ «Волиньхолдинг» зареєстроване в містечку Торчин, за 25 км від Луцька. Спочатку підприємство займалось виробництвом води. На етикетці зазначалось «Дональд Дак». Та через кілька місяців після початку існування марки, прийшов лист із Австралії, у якому волинян просили підтвердити правомірність використання цієї торгової марки. Щоб не доводити ситуацію до конфлікту, вирішили змінити марку, назвавши продукт за місцем виробництва.

  Так у 1995 році з'явилась торгова марка «Торчин продукт», під якою випускались майонези та кетчупи в скляних баночках та гірчицю в пет-банці.

  1997 рік. Куплена лінія з виробництва упаковки doy-pack («дойпак»). Раніше таку упаковку в Україні зовсім ніхто не використовував. Навіть у Європі її застосовувавли тільки для фасування соків, сипучих продуктів і виробництва майонезу.

  1997—1998 рр. Франчайзинг — випускали майонез «Довгань». Після цього почали робити ще більше — запропонували свої послуги з випуску майонезу світовому гіганту Helmans. Та переговори не увінчались успіхом.

  1998 рік. Почали випускати в «дой-пак» кетчупи «Торчин продукт».

  1 грудня 2003 рік. Абсолютним лідером ринку холодних соусів компанія «Волиньхолдинг» влилась у групу компаній Nestlé.

  ТОВ «Техноком»[ред. | ред. код]

  Докладніше: Техноком

  Історія ТМ Мівіна[ред. | ред. код]

  У 1995 році корпорація «Техноком» почала продаж вермішелі швидкого приготування під назвою «Мівіна». Незабаром ця назва стала прозивною серед українських споживачів — часто вермішель, яка готується запарюванням окропом на три хвилини називають «мівіною», незалежно від фірми-виробника.

  У 1999 році під торговельною маркою «Мівіна» розпочато випуск нового продукту — смакових приправ.

  У 2000 році асортимент продукції торговельної марки «Мівіна» поповнився ще одним продуктом — вперше в історії української харчової промисловості розпочато виготовлення картопляного пюре швидкого приготування, що готується всього за 3 хвилини.

  У 2002 році продукція компанії отримала високі національні й міжнародні винагороди: «Вибір року», «Золота торгова марка», «Вища проба», «Європейська якість».

  До 2004 року рівень споживання вермішелі «Мівіна» в Україні досяг рекордної позначки — 97 % серед споживачів цієї товарної категорії.

  У травні 2007 року «Техноком» вивів на ринок України інші страви швидкого приготування «Мівіна Домашня» — три види гарнірів із натуральним м'ясом і овочами. У листопаді 2007 року налагоджено виробництво готових рідких супів «Мівіна Домашня» — унікального для українського ринку продукту. Перші й другі страви «Мівіна Домашня» виробляються за технологією «Keep all fresh».

  У квітні 2008 року компанія почала виробництво нового продукту під ТМ «Мівіна Привіт обід» — локшина з натуральним м'ясними соусом.

  23 квітня 2008 року смакові приправи «Мівіна» стали переможцями всенародного конкурсу-рейтингу «Бренд року — 2008».

  В лютому 2010 року «Техноком» увійшов до складу групи компаній Nestlé.

  NBS Lviv (Nestlé Business Services Lviv)[ред. | ред. код]

  4 липня 2011 р. Nestlé S.A. відкрила у Львові "Об'єднаний бізнес-сервіс-центр Nestlé Львів (NBS Lviv).

  Львівський центр, що має статус філії ТОВ «Нестле Україна», став п'ятим у світі внутрішнім сервіс-центром, який у складі міжнародного підрозділу «Бізнес Сервіс Nestlé» (GNBS) забезпечує обслуговування фінансових операцій і процесів з управління персоналом для підприємств і організацій компанії у Східній і Центральній Європі.

  NBS центр у Львові обслуговує фінансові операції Nestlé в Україні, Росії, Польщі, Чехії, Словаччині, Угорщині, Болгарії, Румунії, Греції та країнах Адріатики. Загалом центр розрахований на обслуговування понад 20 країн регіону.[14][15]

  Торгові марки[ред. | ред. код]

  Станом на 2020 рік. компанія Nestlé Ukraine просуває на українському ринку продукцію міжнародних торгових марок компанії: Nescafé, Світоч, Nesquik, Coffee-Mate[en], Торчин, Nuts, KitKat, Lion[en], Purina, Мівіна, Nespresso, Gerber, Bistrof[16].

  Скандали[ред. | ред. код]

  Кролик Nesquik-рашист на акції проти дискримінації україномовних, Київ

  У серпні 2015 року Алла Желізняк заявила, що її не взяли ведучою кулінарного шоу на телеканалі «Україна», оскільки вона розмовляє українською мовою. Вимогу брати тільки російськомовного ведучого нібито поставив спонсор програми — «Nesquik», який є брендом компанії «Nestlé S.A.»[17][18] Після цього активісти руху «Відсіч» біля офісу компанії в Києві провели акцію протесту, звинувативши «Нестле» в дискримінації україномовних і русифікації України. Також молоді люди згадали, що в Україні досі частина продукції компанії, яку реалізовують, вироблена в Росії. Молоді люди пригрозили розпочати кампанію бойкоту «Нестле», якщо ті не виконають вимоги активістів.[19] У вересні в Києві відбулися флешмоби «Російське вбиває!» — проти товарів «Нестле», які виробили на російських заводах компанії.[20]

  У червні 2021 р. на ютуб-каналі "Моя Мовна Стійкість" з'явилось відео, де колишній працівник Nestlé Україна Артем Кравченко[21] розповідає як реагувало керівництво на прохання вести робочу документацію та навчальні матеріали українською мовою. В результаті систематичної дискримінації за мовною ознакою Кравченко звільнився.

  Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б 20th Century Press Archives — 1908.
  2. Global Research Identifier Database — 2015.
  3. а б в г д Annual Results 2010 (PDF). Nestlé. Архів оригіналу за 2013-07-13. Процитовано 2011-02-17. 
  4. а б annual report
  5. http://www.4-traders.com/NESTLE-SA-9365334/company/
  6. Annual Results 2014 (PDF). Nestlé. Процитовано 27 травня 2015. 
  7. https://www.handelskammer-d-ch.ch/de/mitglieder
  8. 2014 Fortune Global 500 listing. Архівовано 25 липня 2016 у Wayback Machine. Retrieved 20 May 2015.
  9. «Світоч» вирішили реорганізувати із ЗАТ в ТзОВ
  10. а б в г Публічне акціонерне товариство «Львівська кондитерська фабрика „Світоч“»
  11. Nestlé інвестувала в «Світоч» 130 млн грн. за 2012 рік[недоступне посилання з лютого 2019] онлайн газета «Варіанти», 14 лютого 2013
  12. Українці стали більше купувати продукцію від фабрики «Світоч» Архівовано 2 квітня 2015 у Wayback Machine. КОМЕНТАРІ:, 15 лютого 2013
  13. Торік львівський «Світоч» продав кондитерських виробів на 850 млн грн. Архівовано 26 лютого 2013 у Wayback Machine. Вголос, 15 лютого 2013
  14. У Львові відкрився «Об'єднаний бізнес-сервіс-центр Nestlé в Європі». Нестле Україна. 3 серпня 2011. Процитовано 27 травня 2015. 
  15. Итоги деятельности Nestlé в Украине за 2011 год. kontrakty.ua. 17 лютого 2012. Процитовано 27 травня 2015. 
  16. Нестле в Україні
  17. На канал Ахметова не взяли україномовну ведучу. depo. 14.08.2015
  18. На украинский канал не взяли ведущую, потому что она не говорит по-русски Архівовано 19 квітня 2016 у Wayback Machine. (рос.). Дуся. Телекритика. 13.08.2015
  19. У Києві чоловік у масці кролика з автоматом протестував проти русифікації телепростору. zik. 19.08.2015
  20. Nestle — спонсор русифікації України. Відсіч. 10.09.2015
  21. Російські цінності в Nestlé. Як звільняють за українську мову. (eng sub) (uk-UA). Процитовано 2021-06-07. 

  Джерела[ред. | ред. код]