Відсіч

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Громадянський рух «Відсіч»
(ГР «Відсіч»)
Девіз Час дати відсіч!
Дата заснування 2010
Тип громадянський рух
Голова відсутній (безлідерний рух)
Офіційний сайт vidsich.info
CMNS: Відсіч у Вікісховищі

Громадя́нський рух «Ві́дсіч» — український громадянський рух, що виник у лютому 2010 року як реакція на новоприйдешній режим Віктора Януковича та пов'язані з ним антиукраїнські та негативні соціально-економічні тенденції.

Створення[ред. | ред. код]

За інформацією активістів, після президентських виборів 2010 року, на яких переміг Віктор Янукович, патріоти та небайдужі громадяни, які раніше брали участь у протестних кампаніях, вирішили зібратися і обговорити суспільно-політичну ситуацію, яка склалась в Україні, та можливі наслідки й небезпеки від новоприйдешньої влади. На збори також були запрошені друзі, знайомі, учасники різних організацій.

Як повідомили учасники руху, зустріч була призначена на 20 лютого 2010 року в Києві. Ця дата вважається днем заснування Відсічі, оскільки на зборах вирішили організуватись для подальшої діяльності, окреслили деякі принципи та напрямки активності майбутнього руху.

За інформацією активістів, у створенні Відсічі брали участь як учасники попередніх рухів спротиву (Революції на граніті, руху «Україна без Кучми», Громадського комітету опору «За правду!», Громадянської кампанії «Пора!» (чорної) ГО «Слобожанське козацтво єднальне»[1] та ін.), так і просто свідомі громадяни.

Принципи руху[ред. | ред. код]

За даними активістів «Відсічі», рух має такі принципи.

 1. Ненасильництво. Ненасильницький спротив використовується як найефективніший метод боротьби. Не варто плутати з пацифізмом.
 2. Неієрархічність та ротація. Відсутність формальних лідерів — кожна акція чи кампанія має своїх координаторів, але рух в цілому не має єдиного лідера, який би роздавав вказівки згори, всі рішення ухвалюють в ході обговорення між активістами. Осередки є рівнозначними і спілкуються горизонтально.
 3. Відкритість. У Відсічі практично немає таємниць від зовнішнього світу. Деяку інформацію Відсіч оберігає від поширення — таку, як паролі чи особову інформацію активістів. Але інформація, що стосується позицій та діяльності руху є доступною для всіх.
 4. Понадпартійність та понадідеологічність. Громадянський рух «Відсіч» не працює на жодну політичну силу. Члени партій можуть бути активістами Відсічі, але у русі не мають обстоювати інтереси своїх партій. Активісти можуть мати різноманітні погляди, але у русі їх об'єднує спільна мета.
 5. Принцип консенсусу полягає у тому, що ухвалюють таке рішення, з яким погоджуються усі.
 6. Жертовність. Ніхто не може отримати дивідендів від участі у Відсічі, окрім насолоди від зробленої справи. Натомість, всі активісти Відсічі мають чимось пожертвувати для спільної справи (час, зусилля, кошти тощо).
 7. Копілефт — кожен робить те, що він готовий робити, не вимагаючи нічого для себе. Все, що робить активіст у Відсічі, перестає бути його власним і стає надбанням Відсічі, суспільства та людської цивілізації. Ніхто не має права вимагати почестей або привілеїв за те, що він робить. Не варто плутати із загальноприйнятим визначенням копілефту.

Акції та протестні кампанії[ред. | ред. код]

З березня 2010 Громадянський рух «Відсіч» був учасником сотень заходів (переважно вуличних акцій, а також попереджувальних страйків, сидячих протестів, слухань, круглих столів, громадських моніторингів, флешмобів, блокувань, масових поширень листівок тощо) у багатьох містах України, проведених як самотужки, так і у співпраці з іншими організаціями. Серед них:

Акція проти міністра Дмитра Табачника на День Незалежності України. Київ. 24 серпня 2010 року
Акція під Комітетами Верховної Ради з питань науки і освіти. Київ. 27 лютого 2013 року
Логотип 16-ї сотні Самооборони Майдану «Відсіч», яка складалася з активістів і волонтерів руху
Акція «Не дозволь їм перетнути червоні лінії». Київ. 4 липня 2019 року

Також ГР «Відсіч» був організатором або учасником: акцій солідарності із захисниками харківського парку ім. Горького, проти перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на українській території, на захист українського кіноперекладу, проти переслідування істориків та перегляду історії, за популяризацію державної символіки, «Великдень разом» (перебування студентів зі сходу та півдня України в родинах своїх однолітків у Львові), «Не дамо викинути музеї з Лаври»[53], «Українське мовлення — в ефір»[54][55] і інші акції на захист українських мови, телебачення, книговидання[56][57]; проти перейменування вулиці Мазепи, пам'яті 66-ї річниці депортації кримських татар[58], «Знищений Хрещатик: ми пам'ятаємо!»[59], пам'яті героїв Крут, святкування Дня Соборності (ланцюги єдності у Дрогобичі[60], на мосту ім. Патона у Києві[61][62], акція «Пампухи для донеччан» у Львові[63][64] тощо); збору підписів щодо відновлення руху деяких електропоїздів та акції проти штучного дефіциту квитків у касах Укрзалізниці[65]; демонстрації студентської «зброї»[66]; мистецької акції протесту проти «гастрольного» законопроєкту № 8757[67]; протестів проти зросійщення української продукції[68][69][70][71]; протесту проти вступу України до «Митного союзу»[72][73] та акції за вступ до Європейського Союзу[74][75][76], агітації проти Віктора Медведчука та «Українського вибору»[77]; агітації проти призначення головою ЛОДА Олега Сала (2013)[78][79]; акцій з вимогою змінити передвиборче законодавство[80]; акції за запровадження санкцій проти Росії західним світом[81], проти російської пропаганди та газети «Вести»[82][83], за покарання порушників перетину кордону України з окупованими територіями відповідно до Законодавства України та за недопущення таких осіб на територію України[19][84][85][86][87][88][89][90][91][92] (а також за покарання Служби безпеки України за допуск таких осіб на територію України[93], недопущення в Україну іноземців з антиукраїнською позицією[94][95]), кампанії «Справжні квоти» (за ухвалення законопроєкту № 3822, який встановлює квоту для україномовної музики на радіо у 35 %, та проти ухвалення альтернативного законопроєкту № 3822-1)[fb 19][96], за ухвалення законопроєкту «Про державну мову» № 5670[97], «Про забезпечення функціонування української мови як державної» № 5670-д[98], всеукраїнської акції-святкування набуття чинності Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» під назвою «Мова об'єднує»[99][100][101][102][103], на підтримку декомунізації в Україні та проти спроб здійснення зворотнього процесу[104][105][106][107][108], а також інших заходів.

Видання[ред. | ред. код]

З березня 2013 року активісти руху, студенти НаУКМА, випускають студентську газету «Сковорідка». Основна тематика: студентське життя Києво-Могилянської академії, студентські та освітні проблеми в Україні.[109][110][111]

Відзнаки[ред. | ред. код]

9 листопада 2016 року, до Дня української писемності та мови, Громадянський рух «Відсіч» отримав від Міністерства культури України офіційну подяку «за вагомий внесок у розвиток та популяризацію української писемності і мови та високий професіоналізм».[112][fb 20]

Критика[ред. | ред. код]

Влітку 2013 року активісти «Відсічі» здійснили кілька агітаційних поїздок у рамках кампанії на захист ЗНО до Вінниці (зокрема до Вінницького національного аграрного університету, почесним ректором якого на той час був Григорій Калетнік). Після цього рух піддавався критиці на сайті «Свобода слова в Україні», який пов'язують із родиною Калетників. На ресурсі активістів звинуватили у продажності та замовності їхніх дій. «Відсіч» спростувала усі звинувачення, назвавши їх «інформаційним замовленням».

Під час кампаній проти газети «Вести» та «Бойкот російського кіно» у 2015—2017 роках активісти «Відсічі» неодноразово піддавались критиці на шпальтах зазначеної газети «Вести» і YouTube-блогера Анатолія Шарія, яких характеризують як проросійських. Активістів звинувачували та/або натякали на радикальність їхньої ідеології, зв'язках із Службою безпеки України[113], проплаченості[114][115], написанні «доносів» на російських артистів[116], вчиненні провокацій, причетності до руху частини членів С14[117] тощо[118][119].

Відомі активісти[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ. www.ua-region.info (ru-UA). Процитовано 2015.08.09. 
 2. На Майдані пройшов протест-моб проти законопроєкту 2450 — УНІАН (архів)
 3. Всеукраїнська ініціатива «За мирний протест!» — За мирний протест (архів)
 4. Українці під білоруським посольством підтримали опозицію (відео). Канал «24». 20.07.2011 (архів)
 5. Жыве Беларусь! Фото. Додано прес-реліз. Сайт «Майдан». 20.07.2011 (архів)
 6. Донецька влада відрізала струм прихильникам білоруської опозиції. Радіо «Свобода». 21.07.2011 (архів)
 7. Перевєрзєв, Артур (21 липня 2011). 20-го липня біля білоруської амбасади українці провели акцію на підтримку білоруського народу. vidsich.org.ua. Архів оригіналу за 30 грудня 2011. 
 8. Сьогодні біля посольства Російської Федерації пройшла акція протесту і солідарності — Сайт «Майдан» (архів)
 9. «Лента за лентою. Україно, мовчи!» — Олена Білозерська (архів)
 10. Висновок щодо законопроекту «Про засади державної мовної політики» — Відсіч (архів)
 11. Рада Європи оцінила законопроект Табачника: PR Міносвіти розвалюється — Освіта. УНІАН (архів)
 12. «5 каналу» та ТВі позбавили мовлення через суд (архів)
 13. На підтримку 5 каналу і TVi (фото, відео). Олена Білозерська. 27.08.2010 (архів)
 14. Україна вшановує пам'ять жертв Голодоморів — Радіо «Свобода» (архів)
 15. Україна та світ вшанують пам'ять жертв Голодомору — Відсіч (архів)
 16. Що би ви відчували, якби жили на вул. Гітлера чи просп. Чикатіла? — Відсіч (архів)
 17. Гідне вшанування жертв голодоморів в Україні. Архів оригіналу за 23 липень 2012. Процитовано 23 липень 2012. 
 18. Що би ви відчували, якби жили на вул. Гітлера чи просп. Чикатіла? — Маєш право знати (архів)
 19. а б Люди, що забороняють російський реп в Україні: «Відсіч». rap.ua 08.03.2016 (архів)
 20. Бойкот російської попси. Офіційна сторінка на Facebook
 21. Саламанюк, Тарас (6 грудня 2013). Блокування університетів: як воно відбувається і до чого приводить?. Корреспондент. Архів оригіналу за 14 грудня 2013. 
 22. Українські студенти підтримали Євромайдан. У Києві та регіонах — страйки. NEWSru.ua. 26 листопада 2013. Архів оригіналу за 27 січня 2016. 
 23. Студентський Євромайдан: КРОВ і ГРІМ — ZN.UA, 6 грудня 2013 (архів)
 24. Активісти закликають студентів записуватись до «Студентської сотні» — День, 11 грудня 2013 (архів)
 25. Активісти Євромайдану вчора пікетували «Епіцентр» на Воскресенці. ФОТО. Ні корупції. 03.02.2014 (архів)
 26. На третій барикаді. Як тендітна дівчина керує «Нічною вартою» (спецпроект Механізм Майдану). Тексти. 13.01.2014 (архів)
 27. 16 сотня Самооборони Майдану. Офіційна сторінка на Вконтакте
 28. 16 сотня Самооборони Майдану. Офіційна сторінка на Facebook
 29. [1]. Національна гвардія України. 12.06.2014
 30. Акція на підтримку 95-ї Житомирської аеромобільної бригади. 24 канал. 21.09.2014
 31. Активісти мерзли заради бійців 95-ї бригади. ФОТО. Перший житомирський. 03.10.2014 (архів)
 32. Флешмоб «зігрій героя». espreso.tv. 23.11.2014
 33. Відсіч. База перевірених волонтерів і організацій
 34. Славянск вяртаецца да нармальнага жыцьця (біл.). Радыё Свабода. 14.08.2014 (архів)
 35. Активісти створили мапу втрат України. Канал 24. 30.04.14
 36. Під АП жінки вимагали забезпечити військових усім необхідним (Доповнено фото). УНН. 07.06.2014
 37. Міліція завадила жінкам провести біля ВР пікет на підтримку бійців АТО. Лівий берег. 07.06.2014
 38. Міліція та самооборона розігнали демонстрацію руху Відсіч під Радою. 2 фото. Спротив. 08.06.2014
 39. В Киеве разрисовали футболки с пожеланиями для солдат АТО. 112 Україна. 12 червня 2014. Архів оригіналу за 6 жовтня 2014. (рос.)
 40. 15-18 вересня відбудеться благодійна книжкова виставка-ярмарок, спрямована на потреби АТО. Київська міська державна адміністрація. 11 вересня 2015. Архів оригіналу за 5 березня 2016. 
 41. Ірина Балачук. У київських будинках розвісили листівки про «наркомана-президента» Українська правда. 11 квітня 2019.
 42. Поліція відпустила активіста, який роздавав листівки з інформацією про Зеленського. Укрінформ. 07.04.2018
 43. Порошенко на стадіоні і Зеленський в онлайні: головне про дебати на «Олімпійському» 14 квітня. 24 канал. 14.04.2019
 44. Хто з чинних депутатів та міністрів станом на сьогодні «позеленів» (відео). #БлогПост. 5 канал. 22.01.2019
 45. Акція на підтримку закону Про державну мову 5670-д, Архів: [2]. At Brovary. 24.04.2019
 46. Київська поліція знову склала протокол на активістів «Відсічі» за листівки проти Зеленського. Zmina. 25.06.2020
 47. У Києві поліція склала протокол на активістів «Відсічі» за листівки проти Зеленського. Букви. 25.06.2020
 48. «Червоних ліній» є шість»: активісти рушили ходою від Банкової до урядового кварталу — яка мета. 5 канал. 4 липня 2019. Процитовано 29 липня 2019. 
 49. Пирлік, Григорій (4 липня 2019). В урядовому кварталі акція «Не дозволь їм перетнути червоні лінії», учасники оголосили вимоги (фото). Громадське радіо. Архів оригіналу за 11 липня 2019. Процитовано 29 липня 2019. 
 50. Активісти на Банковій вимагають у Зеленського не переступати «червоні лінії». Главком. 04.07.2019
 51. Під Офісом Президента активісти окреслили «червоні лінії» для Зеленського. Укрінформ. 04.07.2019
 52. Хто, як та за яку ціну купував депутатів Верховної Ради восьмого скликання (13 сезон 22 випуск). 1+1. 8 липня 2019. Архів оригіналу за 29 липень 2019. Процитовано 29 липня 2019. 
 53. Акція «Не дамо викинути музеї з Лаври»
 54. Українське мовлення — в ефір (фото, відео) — Відсіч
 55. Львів. Українські музиканти, митці та громадські діячі вимагають від Президента підтримати українську музику в ефірі — Відсіч
 56. Активісти нагадали Президенту про «жалюгідний стан української мови»[недоступне посилання з червня 2019]. time-ua.com, hromadske.tv. 05/11/2014
 57. «Я гину!» Під АП відбулася акція на захист української мови. КорреспонденТ. 05.11.2014
 58. 66-а річниця депортації кримських татар (фото, відео) — Олена Білозерська
 59. Знищений Хрещатик: Ми пам'ятаємо — Простір свободи
 60. Дрогобичани та гості міста символічним живим ланцюгом відмітили 93 річницю дня Соборності України
 61. День Соборності 2011 року на мосту Патона (відео)
 62. Як Україна святкувала День Соборності — Тиждень
 63. На День Соборності львів'яни спекли для донеччан тисячу пампухів — Тиждень
 64. У Львові донеччан нагодували тисячею пампухів (відео)
 65. Я обіцяю не голосувати за Партію регіонів, якщо… — Відсіч
 66. Біля офісу Партії регіонів продемонстрували зброю, яку можуть застосувати проти неї — Відсіч
 67. Мистецька акція протесту проти «гастрольного» законопроекту № 8757 — Відсіч
 68. Українці відмовляються купувати солодощі «Рошен» з російськомовними написами[недоступне посилання з квітня 2019] — Gazeta.ua
 69. «Відсіч» тимчасово призупиняє кампанію проти російськомовної упаковки продукції «ROSHEN» — Сайт «Майдан»
 70. «Відсіч» погрожує поновити кампанію проти корпорації ROSHEN через невиконання обіцянки Порошенка — Сайт «Майдан»
 71. Активісти нагадують Порошенку про обіцянку україномовних етикеток Roshen — День
 72. Акція проти Митного Союзу у Києві (відео) — 5 канал
 73. В понеділок на Банковій «вступали» до Митного союзу — Українська правда
 74. Молоде покоління українців сьогодні демонструвало європейським дипломатам своє прагнення бачити Україну в Європі — Сайт «Майдан»
 75. ЄС закликають здійснити мрію мільйонів українців (ВІДЕО) — INTV
 76. У Києві влаштували символічний біг з перешкодами до Євросоюзу [відео]. 5 канал. 25 квітня 2013. Архів оригіналу за 21 травня 2013. 
 77. Медведчуківців вивели на чисту воду у Львові — Відсіч (відео)
 78. У центрі Львова розклеїли листівки проти Олега Сала. zaxid.net. 06.11.2013
 79. Опозиція почала збирати підписи проти Сала. Українська правда. 06.11.2013
 80. Флешмоб «Коти у мішку» біля Адміністрації Президента України. Спільнобачення. 25.06.2014
 81. У Києві пікетували посольство Чехії і нагадали про 1938-й рік. Надзвичайні новини. ICTV. 10.09.2014
 82. У Києві «зомбі» читали скандальні «Вести» та кликали Путіна. ТСН, 1+1; Радіо «Свобода». 28.04.2015
 83. Лише зомбі читають «Вести». ФОТОРЕПОРТАЖ. UAinfo. 28.04.2015
 84. Российский рэпер Guf не смог въехать в Украину после концертов в Крыму — документ (рос.). Радіо «Свобода». 07.03.2016
 85. Український гуморист був у компанії «кращих коміків Росії» в окупованому Криму. Депо. Кіровоград. 31.03.2016
 86. Гастролі Марата Башарова в Києві супроводжувалися пікетом та штовханиною. Galinfo. 08.04.2016
 87. Активісти вимагають від СБУ заборонити в'їзд в Україну Марату Башарову через гастролі в Криму. Крим. Реалії. Радіо «Свобода». 08.04.2016
 88. Відсіч намагається бойкотувати концерт Anacondaz в Києві. rap.ua. 28.04.2016
 89. Обмеження на місцевому рівні гастролей проросійських артистів: хто, як контролює і забороняє. UA: Українське радіо. 29.04.2016
 90. СБУ заборонила російському блогеру на 5 років в'їжджати в Україну Архівовано 13 серпня 2016 у Wayback Machine.. Інститут масової інформації. 10.08.2016
 91. У Києві провели акцію проти виступу російського гурту «Ундервуд», який схвалив окупацію Криму Росією (фото). УНІАН. 25.09.2016
 92. Затримання активістів «Відсіч» блогерку з Москви: протести під відділком поліції (відео). 5 канал. 06.01.2020
 93. Активисты будут судиться с СБУ из-за концерта Гуфа в Одессе (фото) (рос.). УСИ. 26.09.2016
 94. Ласкаво не просимо. Що дала заборона на в'їзд російських артистів. Катерина Есманова. Українська правда. 18.05.2018
 95. «Лицемірство і шовінізм»: стало відомо, чому Поперечного не пустили в Україну (відео). РБК-Україна. 17.05.2018
 96. Громадянський Рух Vidsich: Активісти вимагають квот на українську пісню в Президента. Вінниця. 13.06.2016
 97. Громадський закон про мову #5670
 98. Де правда й де брехня про мовний законопроект. Сергій Оснач. Детектор медіа. 03.07.2017
 99. [3] (відео). Прямий. 16.07.2019
 100. «Мова об'єднує»: тернополяни приєднались до Всеукраїнської акції на підтримку нового закону. 20 хвилин. Тернопіль. 16.07.2019
 101. «Українці виходять з внутрішнього гетто»: як у Вінниці відзначали набуття чинності закону про мову. ФОТОРЕПОРТАЖ. Vежа. 16.07.2019
 102. «Мова об'єднує Дніпро»: горожане поддержали языковой закон (рос.). Відкритий. 17.07.2019
 103. В Олександрії також підтримали акцію «Мова об'єднує» (ФОТО). Акула. 18.07.2019
 104. «Кернес», совок і синя рука: у Києві влаштували перформанс за декомунізацію. Укрінформ. 19.05.2019
 105. У Львові театралізованим дійством закликали не зупиняти декомунізацію (фото). День. 19.05.2019
 106. У Дніпрі відкрили пам'ятник совку (відео). Ukrinform TV. 19.05.2019
 107. У Сумах відбулася акція «Совок не пройде». sumy.today. 19.05.2019
 108. Суд забов'язав Нацполіцію внести до ЄРДР відомості щодо комуністичної символіки на «1+1». Insider. 27.09.2019
 109. Газета «Сковорідка» — Відсіч
 110. Випуск № 1 — Сковорідка
 111. Випуск № 2 — Сковорідка
 112. У столичному Музеї книги та друкарства відзначили День української писемності та мови. Міністерство культури України. 10.11.2016
 113. Черный список артистов потребовали расширить в пять раз (рос.). Вести. 07.10.2016
 114. Принять решение по Радио Вести Нацсовету помешал «внезапный» суд (рос.). Вести. 16.02.2017
 115. «Вам мало заплатили или что?»: как пенсионеры и студенты «митинговали» против Радио Вести (рос.). Вести. 16.02.2017
 116. Кто и зачем пишет в СБУ доносы на российских артистов (рос.). Вести. 10.03.2016
 117. По делу Бузины готовят аресты «Реванша» и «Черного комитета» (рос.). Вести. 19.06.2015
 118. Как избили активистов (відео) (рос.). Анатолий Шарий. 14.05.2015
 119. Елки убивают мозг активистов (відео) (рос.). Анатолий Шарий. 08.01.2015

Дописи «Відсічі» у Facebook[ред. | ред. код]

 1. [4]. Відсіч. 09.09.2014
 2. [5]. Відсіч. 18.08.2014
 3. [6]. Відсіч. 26.08.2014
 4. [7]. Відсіч. 13.10.2014
 5. [8]. Відсіч. 15.12.2014
 6. [9]. Відсіч. 06.04.2019
 7. [10]. Відсіч. 18.04.2019
 8. [11]. Відсіч. 07.07.2019
 9. [12]. Відсіч. 08.07.2019
 10. [13]. Відсіч. 09.07.2019
 11. [14]. Відсіч. 08.07.2019
 12. [15]. Відсіч. 17.07.2019
 13. [16] (стрім). Відсіч. 18.07.2019
 14. [17]. Відсіч. 19.07.2019
 15. [18]. Відсіч. 19.07.2019
 16. [19]. Відсіч. 18.07.2019
 17. [20]. Відсіч. 19.07.2019
 18. [21]. Відсіч. 23.07.2019
 19. [22]. Відсіч. 08.06.2016
 20. [23]. Відсіч. 11.11.2016

Виноски[ред. | ред. код]

 1. Кампанія відбувається у рамках тривалішої кампанії «Займіться ділом, а не язиком!».
 2. Кампанія відбувається у рамках тривалішої кампанії «Проти деградації освіти».

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]