Ulex

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ulex
Ulex europaeus
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Бобовоцвіті (Fabales)
Родина: Бобові (Fabaceae)
Підродина: Papilionoideae
Триба: Genisteae
Рід: Ulex
L. 1753
Види

Близько 20, див. текст та посилання

Синоніми
 • Nepa Webb
Вікісховище: Ulex

Ulex, Улекс (англ. gorse, англ. furze, або англ. whin) — рід квіткових рослин родини Fabaceae, також відомий як колючий дрік. Рід включає близько 20 видів колючих вічнозелених чагарників підродини Faboideae сімейства Fabaceae. Види поширені в деяких частинах Західної Європи та північно-західної Африки, більшість видів — у Іберії .

Ulex тісно пов'язаний з дроковими, має зелене стебло та дуже дрібне листя, а також пристосований до сухих умов вирощування. Однак він відрізняється надзвичайною колючістю, пагони видозмінені в розгалужені шипи 1-4 см, котрі майже повністю замінюють листя як функціонуючі фотосинтетичні органи рослини. Листя у молодих рослин трійчасті, а у зрілих рослин вони редуковані до лусочок або дрібних шипів . [1] Усі види мають жовті квіти, зазвичай ефектні, деякі з дуже довгим періодом цвітіння.

Найбільша різноманітність видів Ulex зустрічається на Піренейському півострові, і більшість видів мають вузькі ареали поширення. Найпоширенішим видом є улекс звичайний (Ulex europaeus), єдиний вид, який поширений у більшій частині Західної Європи, де він росте на сонячних місцях, зазвичай на сухих піщаних ґрунтах. Він також найвищий вид, досягає 2-3 м у висоту; для порівняння, як правило 20-40 см для улексу західного (Ulex gallii). Цей останній вид характерний для дуже відкритих атлантичних прибережних пустощів і гірських середовищ існування. У східній частині Великої Британії карликовий улекс (Ulex minor) змінює улекс західний. Ulex minor виростає лише близько 30 см у висоту, характерний для піщаних низинних пустощів.

У повному розквіті у Dalgarven Mill, Шотландії.
Плодоношення в Mallaig, Шотландія

Пізньої осені та взимку цвіте звичайна мало, найсильніше цвіте навесні. улекс західний і карликовий цвіте в кінці літа (серпень–вересень в Ірландії та Великій Британії). Деякі види улексу майже завжди цвітуть, звідти старовинна приказка: «Коли улекс не цвіте, поцілунки не в моді». [2] Квіти улексу мають характерний аромат кокоса, який відчувається дуже сильно деякими людьми, але слабко іншими. [3] [4]

Список видів

[ред. | ред. код]

Рід включає такі види: [5] [6] [7] [8]

Кількість видів, імовірно, більша, оскільки багато підвидів не тісно пов’язані між собою або мають великі відмінності в плоїдності . [9]

Назви видів із невизначеним таксономічним статусом

[ред. | ред. код]

Статус наступних видів не визначено: [7]

 • Ulex eriophorus Gand.
 • Ulex spicatus Gand.

Гібриди

[ред. | ред. код]

Описані такі гібриди: [8]

 • Ulex × breoganii (Castrov. & Вальдес Берм. ) Кастрів. & Вальдес Берм. ( U. europaeus × U. gallii )
 • Ulex × dalilae Capelo, JCCosta & Lousã ( U. densus × U. jussiaei )
 • Ulex × lagrezii Rouy ( U. europaeus × U. minor )

Екологія

[ред. | ред. код]

Улекс може рости як кульмінаційна рослина, добре пристосована до пожежі та протистояти їй, є легкозаймистою [10] та має насіннєві коробочки, які значною мірою розкриваються вогнем, що дозволяє швидко відновлюватися після пожежі. Обпалені пні також легко пускають нову поросль з корінням. Там, де пожежа виключена, улекс незабаром затіняється вищими деревами, якщо не діють інші фактори. Типові періоди повторення пожежі у улексу становлять 5–20 років.

Улекс процвітає в поганих районах вирощуння та в умовах, включаючи посуху; [11] іноді зустрічається на дуже кам'янистих ґрунтах, [12] де багато видів не можуть розвиватись. Крім того, він широко використовується для рекультивації земель (наприклад, відвалів шахт), де його здатність фіксувати азот допомагає іншим рослинам краще приживатися.

Улекс є цінною рослиною для дикої природи, створюючи щільний колючий покрив, ідеальний для захисту пташиних гнізд. У Британії, Франції та Ірландії він особливо відомий тим, що підтримує Кропив'янка прованська (Sylvia undata) та Трав'янка європейська (Saxicola rubicola). Квіти іноді поїдають гусениці двосмугої мопсової молі (Gymnoscelis rufifasciata), тоді як гусениці чохликової молі Coleophora albicosta живляться виключно улексом. Суха деревина відмерлих стебел улексу є їжею для гусениць маскуючої молі Batia lambdella .

Інвазивні види

[ред. | ред. код]
Краєвид Ulex навколо затоки Коррал на півдні Чилі

У багатьох районах Північної Америки (зокрема, Каліфорнії та Орегону), південній частині Південної Америки, Австралії, Новій Зеландії та Гаваях улекс звичайний, інтродукований як декоративна рослина або огорожа, став інвазивним видом через агресивне розповсюдження насіння; виявилося, що його дуже важко викорінити, і він є згубним у місцевому середовищу. Улекс звичайний також є інвазивним видом на гірських луках національного парку Horton Plains у Шрі-Ланці. [13]

Контрольоване спалювання улексу в Девоні, Англія

Регулювання

[ред. | ред. код]

Улекс легко стає домінуючим у відповідних умовах, і там, де це небажано з сільськогосподарських чи екологічних причин, потрібен контроль, або повністю видалити улекс, або обмежити його поширеність. Насадження улексу часто регулюються регулярним спалюванням або розкиданням, що дозволяє їм відростати з пнів або насіння. Більш щільні ділянки улексу можуть бути знищені бульдозером.

Камінь для улексу в Далгарвен Мілл, Шотландія, використовувався для подрібнення гілок улексу на зимовий корм для худоби

Використання

[ред. | ред. код]

Харчування

[ред. | ред. код]

Квітки улексу їстівні, їх можна використовувати для приготування салатів і чаю, а також для виготовлення фруктового вина без винограду. 

Улекс можна використовувати як корм для худоби, особливо взимку, коли іншої зелені немає. Традиційно його використовували як корм для великої рогатої худоби, роблячи його приємним на смак або шляхом подрібнення ручними молотками, або подрібнення до консистенції, схожої на мох, за допомогою ручних чи водяних млинів, або дрібно нарізаного та змішаного з соломою.[14] Улекс також їдять як корм деякі види худоби, такі як дикі поні, котрі взимку можуть їсти мало. Поні також можуть їсти тонші стебла спаленого улексу.

Паливо

[ред. | ред. код]

Кущі улексу дуже легкозаймисті, і в багатьох регіонах пучки улексу використовували для розпалювання традиційних хлібних печей. [15]

На острові Гернсі, Нормандські острови, багато традиційних ферм мали спеціальні поля улексу. Швидкорослий улекс та папоротник різали, сушили та зберігали, щоб використовувати їх як паливо, а в фермерських будинках було встановлено спеціально побудовані печі для улексу. [16] [17]

Деревина

[ред. | ред. код]

Деревина улексу використовувалася для виготовлення невеликих предметів; будучи нетоксичним, він особливо підходить для столових приборів. Незважаючи на довговічність, його не використовують для будівництва, оскільки рослина занадто мала, а деревина нестійка і схильна до викривлення. улекс корисний для прикраси саду, оскільки він стійкий до погоди та гнилі.

Квітки улексу звичайного

Альтернативна медицина

[ред. | ред. код]

Улекс був занесений до списку 38 рослин, які використовуються для приготування квіткових ліків Баха [18], свого роду альтернативної медицини .

Символи на основі улексу

[ред. | ред. код]
Дартмурські поні ховаються за кущем улексу

Улекс (англ. furze)— це знак шотландських кланів Сінклер і Макленнан Квітка, відома як хоріма галісійською мовою, є національною квіткою Галісії на північному заході Іспанії.

Улекс також є емблемою Бретані і знову набуває популярності в Корнуоллі, особливо в День святого Пірана.

У масовій культурі

[ред. | ред. код]

Його займистість стала символічною, оскільки улекс швидко займистий і швидко вигорає; наприклад, Дойл у своїй книзі «Сер Найджел » сказав серу Джону Чандосу : «. . . Вони спалахують, як кущик у полум’ї, але якщо протягом короткого часу ви можете витримати його тепло, то є шанс, що воно може бути прохолоднішим. . . Якщо валлійці схожі на вогонь furze, тоді pardieu! шотландський скотч — це торф, бо він буде тліти, і ви ніколи не закінчите його» [19]

У багатьох частинах Британії, особливо в Девоні та Корнуоллі, де він особливо поширений на болотах, вираз «поцілунки вийшли з моди, коли улекс не цвіте» [20] є традиційним жартом, оскільки вважається, що улекс звичайний завжди в цвітінні. Гілочки улексу, або скоріше furze, як його зазвичай називали в західній сільскій місцевості, були традиційним першотравневим подарунком між молодими закоханими в регіоні, коли насправді цвітіння досягає свого піку.

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. AR Clapham, TG Tutin, EF Warburg, Flora of the British Isles, Cambridge, 1962, p. 331
 2. When the gorse is out of bloom, kissing's out of fashion. Oxford Reference. Процитовано 26 грудня 2020.
 3. Gorse. Plantlife International. Архів оригіналу за 18 липня 2011. Процитовано 14 березня 2011.
 4. Moore, Charles (28 вересня 2009). Richard Mabey, a writer dropping down to see the natural world. The Telegraph. Процитовано 14 березня 2011.
 5. ILDIS LegumeWeb entry for Ulex. International Legume Database & Information Service. Cardiff School of Computer Science & Informatics. Процитовано 15 квітня 2014.
 6. USDA; ARS; National Genetic Resources Program. GRIN species records of Ulex. Germplasm Resources Information Network—(GRIN) [Online Database]. National Germplasm Resources Laboratory, Beltsville, Maryland. Процитовано 15 квітня 2014.
 7. а б The Plant List entry for Ulex. The Plant List. Royal Botanic Gardens, Kew and the Missouri Botanical Garden. 2013. Процитовано 15 квітня 2014.
 8. а б Plants of the World Online entry for Ulex. Plants of the World Online. Royal Botanic Gardens, Kew. 2022. Процитовано 27 жовтня 2022.
 9. Ainouche, Abdelkader; Bayer, Randall J.; Cubas, Paloma; Misset, Marie-Thérèse (2003). Phylogenetic relationships within tribe Genisteae (Papilionoideae) with special reference to genus Ulex. У Klitgaard (ред.). Advances in Legume Systematics part 10, Higher Level Systematics. Royal Botanic Gardens, Kew. с. 239—252.
 10. Pausas та ін. (2011). Fires enhance flammability in Ulex parviflorus (PDF). New Phytologist. 193 (1): 18—23. doi:10.1111/j.1469-8137.2011.03945.x. PMID 22039968.
 11. Ulex europaeus Gorse, Common gorse PFAF Plant Database. pfaf.org.
 12. C. Michael Hogan (2008) "Catto Long Barrow field notes", The Modern Antiquarian
 13. Lalith Gunasekera, Invasive Plants: A guide to the identification of the most invasive plants of Sri Lanka, Colombo 2009, pp. 88–89.
 14. Rymer, Leslie (1979). Ethnobotany and Native Distribution of Gorse (Ulex europaeus L.) in Britain. Environmental Conservation. 6 (3): 211—213. doi:10.1017/S0376892900003064. ISSN 0376-8929. JSTOR 44516992. Процитовано 12 січня 2022.
 15. Experimental Archaeology Site at Tunstall. Suffolk County Council. Архів оригіналу за 8 березня 2012. Процитовано 6 квітня 2023. We have tried different woods as fuel to see which is most efficient and our favourite is dead gorse, collected locally and a dominant species on the sandy soils in this area. Analysis of woods used in the Roman salt industry that took place on the estuary a mile away shows they were using the same fuel.
 16. Out in the fields of gold. Guernsey press. 19 квітня 2012.
 17. Les Prevosts farm. guernseygoasdoue. 24 січня 2015.
 18. DS Vohra (1 червня 2004). Bach Flower Remedies: A Comprehensive Study. B. Jain Publishers. с. 3. ISBN 978-81-7021-271-3. Процитовано 2 вересня 2013.
 19. Doyle, Sir Arthur Conan (1906). Sir Nigel. London: Smith, Elder & Co.
 20. Kissing's in fashion …. plant-lore.com. 31 грудня 2014.

Зовнішні посилання

[ред. | ред. код]