Фураж

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вівці на випасі
Крупний план тюків сіна, які зараз часто використовуються як корм для коней
... тюки виготовляються цими машинами...
Упаковка тюків

Фура́ж — у сільському господарстві вегетативні частини (листя, стебла, деколи корінь) за винятком плодів і насіння вирощених однорідних рослин або сумішей рослин, які використовуються як свіжі так і консервовані (як правило, шляхом сушіння) для годування тварин (великої рогатої худоби, кіз, овець, коней, а також свиней, верблюдів, качок, гусей, кролів). Корм рослиноїдних тварин. Рослинний матеріал з'їдений на випасі.[1]

Історично термін означав тільки рослини, що з'їдаються тваринами безпосередньо на пасовищах; рослинні залишки, або незрілі зернові культури; хоча тепер використовується більш вільно і включає подібні корми тварин: сіно або силос.[2] Фураж для жуйних тварин в основному вирощується у вигляді постійних або тимчасових пасовищ. Більшу частину фуражу складають: кормова кукурудза, трава природних луків і культурних сіножатей та пасовищ.[3] Споживання фуражу відбувається як безпосередньо під час випасу протягом вегетаційного періоду трав, так і у вигляді силосу або сіна, соломи чи сінажу.

Етимологія[ред.ред. код]

Термін походить від старофранцузького слова германського походження «Fourrage» - що в буквальному перекладі звучатиме як «солом'яне місце» (подібно як фр.«Stockage» - зберігання, сховище).

Енергетична цінність фуражу[ред.ред. код]

Енергетична цінність фуражу (як і всіх кормів) оцінюється по-різному. Найширше використовуваний у минулому (а в Україні і до тепер) підхід, що має як умовні одиниці, так звану вівсяну кормову одиницю - енергію, що міститься в одному кг вівса.

Методи збереження[ред.ред. код]

Для задоволення потреби тварин в будь-який час року, необхідно зберегти корм. Деякі методи:

  • природна сушка - при виробництві сіна;
  • зневоднення (обезводнення) - при виробництві збезводнених гранульованих кормів;
  • силосування - спосіб мокрого зберігання, заснований на кислому бродінні (більш-менш контролюється зберігання мокрих щільно затрамбованих силосних ямах).

Пасовищні рослини[ред.ред. код]

Кормові рослини складаються в основному з пасовищних трав, в другу чергу з бобових і інших видів вирощуваних рослин. Види рослин, які використовуються для виробництва кормів і називають кормовими культурами (кормовими рослинами).

Трави[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Fageria, NK (1997). Growth and Mineral Nutrition of Field Crops NY,NY: Marcel Dekker. С. 585.
  2. Fageria, NK (1997). Growth and Mineral Nutrition of Field Crops NY,NY: Marcel Dekker. С. 583.
  3. Растительный белок/Пер. с фр. В.Г.Долгополова; Под ред. Т.П. Микулович. - М.: Агропромиздат, 1991. - 684 с.: ил. ISBN 5-10-001276-5 (ссср) ISBN 2-85206-239-9 (Франция) (с.:20)

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]