Звіробій витягнутий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Звіробій витягнутий
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Мальпігієцвіті (Malpighiales)
Родина: Звіробоєві (Hypericaceae)
Рід: Звіробій (Hypericum)
Вид:
Звіробій витягнутий (H. elongatum)
Біноміальна назва
Hypericum elongatum
Синоніми

Hypericum hyssopifolium var. elongatum (Ledeb.) Ledeb.
Hypericum hyssopifolium subsp. elongatum (Ledeb.) Woronow

Звіробій витягнутий (Hypericum elongatum Ledeb.) — багаторічна трав'яниста рослина родини звіробійних.

Біологічний опис[ред. | ред. код]

Багаторічна трав'яниста рослина 20-50 см заввишки. Стебла численні, рідше поодинокі, від сизо-зелених до бурих, голі. Листки довгасті, ланцетні або широколінійні, з прозорими залозками. Суцвіття волотисте; квітки численні, правильні, білуваті або золотисто-жовті, двостатеві, зібрані у вузьку рідку витягнуту китицю 12—20 см завдовжки, яка складається з 1—5-квіткових півзонтиків; пелюстки видовженооберненояйцюваті, в 3—4 рази довші за чашечку, тупі, нерівнобокі, по краях з залозками — чорними, головчастими, на ніжках і з білуватими залозистими рисочками на поверхні. Чашолистки яйцюваті, на краю з рідкими чорними майже сидячими головчастими залозками. Плід — яйцеподібна, довго загострена, буро-коричнева коробочка. Насіння циліндричні, коричневі, біловорсинчаті, 2-2,5 мм завдовжки. Цвіте в травні-липні.

Поширення[ред. | ред. код]

Поширений у Південно-Східній (Греція) та Південно-Західній Європі (Іспанія), в Західному Сибіру, на Кавказі, в Середній та Західній Азії (Іран, Ліван, Туреччина), у Північній Африці (Марокко). В Україні — у Гірському Криму (Кримський природний заповідник).

Екологія[ред. | ред. код]

Росте в степах, на сухих кам'янистих схилах, в заростях чагарників у середньогірському поясі.

Використання[ред. | ред. код]

З лікувальною метою використовується трава (стебла, листя, квіти), зібрана на початку цвітіння рослини. Зрізують вкриті листям верхівки стебел з суцвіттями, які потім зв'язують невеликими пучками і сушать, розвісивши їх у закритих від сонця приміщеннях або на горищі. Штучне сушіння проводять при температурі до 40°C. Сушіння вважається закінченим, коли стебла стають ламкими. Сухої сировини виходить 28—29 %. Зберігають у сухому, захищеному від світла приміщенні. Термін придатності — 3 роки.

Рослина містить ефірну олію, вітамін С, каротин, кумарини, дубильні речовини, кверцетин, гиперін, кверцитрин, рутин, антоціани, антрахінони, вітаміни Р, Е.

Настій трави надає антигельмінтну дію; в експерименті збільшує діурез на 100 %.

Звіробій витягнутий дуже популярний у народній медицині як лікарська рослина. Настій його трави п'ють при гастритах, виразці шлунка, легкому перебігу шигельозу, проносах, захворюванні печінки, нирок, сечового міхура, геморої, ревматизмі. Квітки звіробою заварюють як чай і п'ють при жовтяниці.

Відвар трави вважають корисним при раку печінки. Їм полощуть рот при кровоточивості ясен. Висушену траву використовують як сурогат чаю. Надземними частинами рослини зафарбовують різні тканини. Звіробій витягнутий рекомендовано в медицині для застосування поряд зі звіробоєм звичайним (Hypericum perforatum). Відвар насіння п'ють при легкому перебігу малярії, а також як проносне.

1 чайна ложка насіння на 1 склянку води, кип'ятити 5-6 хвилин, настоювати 1 годину, процідити. Пити по 1 столовій ложці 3 рази на день при малярії та 1/3-1/2 склянки 1-2 рази на день натщесерце як проносне.

Джерела[ред. | ред. код]

  • http://fitoapteka.org/herbs-z/2093-hypericum-elongatum [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.]
  • Рецепти народної медицини для лікування і профілактики хвороб(рос.)
  • Li Xiwen (李锡文 Li Hsi-wen); Norman K. B. Robson. HYPERICUM Linnaeus, Sp. Pl. 2: 783. 1753. 金丝桃属 jin si tao shu // Flora of China 13: 2–35. 2007 (PDF). eFloras.org ((англ.)) . Harvard University. Архів оригіналу (PDF) за 22 вересня 2020. Процитовано 08.11.2014.
  • Звіробій витягнутий на сайті «Germplasm Resources Information Network» (GRIN) Міністерства сільського господарства США (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]