Марк Ліциній Красс (консул 30 року до н. е.)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Марк Ліциній Красс
лат. Marcus Licinius Crassus
Народився1 століття до н. е.
Стародавній Рим
Помер1 століття до н. е.
невідомо
КраїнаСтародавній Рим
Діяльністьдавньоримський політик, давньоримський військовий
Знання мовлатина
Посадаримський губернатор, давньоримський сенатор[d][1] і консул
РідLicinii Crassid
БатькоМарк Ліциній Красс
МатиЦецилія Метелла Критік
У шлюбі зневідомо
ДітиМарк Ліциній Красс Фругі

Марк Ліциній Красс (64 — після 27 р. до н. е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки, консул 30 року до н. е.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з впливового роду Ліциніїв. Син Марка Ліцинія Красса, квестора 54 року до н. е.., та Цецилії Метелли.

У 43—39 роках до н. е. Красс перебував на Сицилії в армії Секста Помпея. Після Путеольської мирної угоди був відновлений у правах і став прихильником Марка Антонія. У 38 році до н. е. став членом колегії авгурів. Був намісником о. Криту і Кірени у 37—35 роках до н. е. У 32 або на початку 31 року до н. е. перейшов від Антонія у табір Октавіана.

У 30 році до н. е. отримав посаду консула разом з Октавіаном Августом, хоча до цього не займав претури. Після консульства рушив до Македонії і Ахаї як проконсул. Вів там війну проти племені бастарнів, які перейшли Гем і вчинили напад на фракійське плем'я дентелетів, союзників римлян. Красс без бою витіснив їх з зайнятої території, рушив далі і захопив Сегетіку і Мезію, подолавши опір місцевого населення. У Мезії захопив фортецю Ратіарію, завдав поразки бастарнам та особисто вбив їх царя Дельдона. За допомогою гетського царя Рола знищив залишки війська бастарнів, які сховалися у фортеці. Потім повернувся до своєї провінції, по дорозі піддаючись нападам фракійців.

У 28 році бастарни знову напали на дентелетів, але Красс завдав їм чергової поразки і уклав мир на своїх умовах, потім звернувся проти фракійців, які раніше перешкоджали його поверненню з Мезії — підкорив медів і сердів, а згодом підкорив усю Фракію за винятком території одрісків. Надав допомогу Ролу, царя дружнього гетського племені, проти Дапікса, іншого вождя гетів. Завдав низку поразок ворогам й відтіснив за Дунай ще одного гетського царя Зіракса. Марк Ліциній захопив фортецю Генуклу, де зберігалися прапори, захоплені бастарнами у Гая Антонія. Придушив повстання мезів. За ці звитяги у 27 році до н. е. Красс отримав тріумф, а проте не отримав титул імператора і не міг посвятити храму Юпітера Феретрія обладунки вбитого ним вождя, під тим приводом, що не мав власного імперія і воював під ауспіцієм Августа.

Родина

[ред. | ред. код]
  • Марк Ліциній Красс Фругі, консул 14 року до н. е.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • M. Grant, «From imperium to auctoritas», 55—58.
  • Dio LI ind.; 4; 23—27.
  • Jörg Fündling: Licinius [I 13]. In: Der Neue Pauly (DNP). Band 7, Metzler, Stuttgart 1999, ISBN 3-476-01477-0, Sp. 163.
  1. Thomas Robert Shannon Broughton The Magistrates of the Roman RepublicSociety for Classical Studies, 1951. — ISBN 0-89130-812-1, 0-89130-811-3