Гері і Фрекі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Одін, його круки і вовки.

Гері і Фрекі — два вовки з германо-скандинавської міфології, які супроводжують бога Одіна. На давньоісландській мові Geri означає «жадібний», а Freki — «ненажерливий».

Вовки-супутники Одіна згадуються в літературних пам'ятках Скандинавії XIII століття — Старшій і Молодшій Едді, а також в скальдичній поезії.

У «Промовах Грімніра» (одна з саг Старшої Едди), 19-му вірші, говориться, що Одін куштує лише вино, а всю іншу їжу, яка стоїть у нього на столі, він кидає двом вовкам, які лежать біля його ніг[1]:

Гері і Фрекі
годує войовничий
Ратей Батько;
але куштує він сам
тільки вино,
обладунками виблискуючий.

Дослідник Міхаель Шпігель (Michael Spiegel) пов'язує Гері і Фрекі з древніми германцями, серед яких часто вживалися «вовчі» імена, як наприклад, «Wulfhroc» (Одягнений вовком), «Wolfhetan» (Вовча шкура), «Isangrim» (Сіра маска), «Wolfgang» (Той, що рухається як вовк), «Wolfdregil» (Той, що біжить як вовк), «Vulfolaic» (Той, що танцює з вовками).

Шпігель вказує на загальнонімецьку роль вовчого культу, який сконцентровано відображений в скандинавської міфології і ослаб разом з християнізацією Європи. Крім того, він проводить паралелі між Гері і Фрекі і зображеннями вовків в інших індо-європейських культурах. "В Індії періоду Вед вовк є твариною-супутником Рудри, у римлян — Марса, у німців — Вотана. Гері і Фрекі — не просто тварини, але міфічні істоти, що втілюють фізичну міць Вотана ".[2]

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Про синів конунга Храудунга.
  2. Spiegel, Michael (2004). Ancient Germanic warriors: warrior styles from Trajan's column to Icelandic sagas. Routledge. ISBN 0-415-31199-3