Хугін і Мунін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хугін і Мунін на плечах Одіна.

Хугін і Мунін — пара круків в скандинавській міфології, які літають по всьому світу Мідгарда і повідомляють богу Одіну про події. На давньоісландській мові Huginn означає «думаючий», а Muninn — «пам'ятає» (або «думка» і «пам'ять» відповідно).

Круки згадуються в таких літературних пам'ятниках Скандинавії XIII століття, як Старша і Молодша Едда, Коло Земне, Третій граматичний трактат Олава Тордарсона, а також в Скальдичній поезії.

У цих творах Хугін і Мунін описуються як ворони, що служать Одіну, які сідають на його плечі і постачають його інформацією. У Колі Земному розповідається, як Одін наділив круків промовою. Роль Хугін і Мунін як посланників верховного аса пов'язана з традицією шаманських практик і зі спільною символікою германських народів, що зображують крука джерелом прихованих знань.

«Старша Едда», «Речі Гримнира», 20[1]:

Хугін і Мунін

над світом весь час
літають без утоми;
мені за Хугін страшно,
страшніше за Мунін, —

чи повернуться ворони!

Знавець скандинавського фольклору професор Джон Ліндоу (англ.) інтерпретує ці рядки як трансцендентальну подорож шамана, який побоюється з приводу того, чи зможе він повернутися з цього стану. Однак інший дослідник Рудольф Зімек вважає, що Хугін і Мунін суть лише уособлення розумових сил Одіна.

На честь цих круків шведи назвали переобладнані для розвідки на кошти Пентагону два транспортника DC-3, шпигунів за радянськими в засобами ППО в інтересах НАТО і Швеції. На честь Хугін був названий шведський літак-розвідник на базі транспортника Дуглас DC-3, збитий радянським винищувачем МіГ-15 в період холодної війни після порушення повітряного простору СРСР в 1952 році.

Хугін і Мунін у масовій культурі[ред.ред. код]

  • У всесвіті Eve online Хугін — корабель для проведення спецоперацій (Recon Ship), а Мунін — Важкий ударний корабель (Heavy Assault Ship) раси Мінматар.* У п'ятій частині Хронік Амбера, Володіння Хаосу, Корвіна довгий час супроводжує ворон Хугі, якого Корвін з'їдає, щоб врятувати своє життя.* У грі Disciples II: Dark Prophecy є унікальний загін — маг Хугін, який зовні виглядає як людиноподібна птах з одним оком. Загін виступає противником гномів в одній з місій кампанії.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]