Михайло (Рагоза)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Михайло Рагоза
Михайло Рагоза
Митрополит Михайло Рагоза
Митрополит Київський, Галицький та всієї Руси
27 липня 1589 — 1599
Церква: Українська Греко-Католицька Церква
Попередник: Онисифор Дівочка
Наступник: Іпатій Потій
 
Народження: після 1540
Смерть: 18 липня/15 серпня 1599
Новгород-Литовський
Єпископська хіротонія: 1 серпня 1588

Миха́йло Роѓоза (*після 1540, Мінськ — †18 липня/15 серпня 1599, Новгород-Литовський) — митрополит Київський, Галицький та всієї Русі, котрий ввійшов в історію своєю участю у Берестейській унії, як один з її організаторів.

Біографія[ред.ред. код]

Михайло Рогоза походив з білоруської шляхти Мінського повіту. Як припускає польський історик Лукашевіч, Рагоза міг навчатись в єзуїтській колегії у Вільні. У 1576 р. був писарем волинського воєводи князя Богуша Корецького.

Згодом Михайло Рагоза вступив до Мінського Вознесенського монастиря, а у 1579 р. став його архимандритом. У цей час приятелює з новгородським воєводою Теодором Скумином-Тишкевичем, а також з князем Костянином Василем Острозьким. У 1582 отримує в управління Слуцький Свято-Троїцький монастир, а в 1589 — Слуцький Мороцький монастир[1].

У 1588 р. князь Костянтин-Василь поручився за Михайла Рогозу як гідного кандидата на митрополичий престіл перед патріархом Єремією ІІ, коли той перебував на Русі та усунув з уряду митрополита Онисифора Дівочку. У 1588 р. польський король Сигізмунд ІІІ Ваза іменував Рогозу митрополитом. У 1589 р. в Успенському соборі Вільнюса Константинопольський патріарх Єремія висвятив Михайла Рогозу на митрополита Київського, Галицького та всієї Руси[2].

На 6 жовтня 1596 р. митрополит Михайло Рогоза скликав собор у Бересті, під час якого було проголошено Берестейську унію. Після прийняття унії митрополит почав візитувати свою єпархію. У деяких містах та селах, зокрема у Слуцьку, Вильні, Львові та Крехові, проти нього збутувались церковні братства. Наприклад, коли митрополит Михайло проходив площею у Слуцьку, на нього напала розлючена юрба, однак вірні, які були прихильниками унії, захистили його[3].

Берестейська унія[ред.ред. код]

Докладніше: Берестейська унія

Митрополиче служіння Рогоза розпочав з оновлення занепалого церковного життя, зокрема на єпископських синодах від 1590 і згодом з частиною православних єпископів почав переговори з польським королем Сігізмундом ІІІ про об'єднання (унію) православної церкви з католицькою.

28 жовтня 1595 р. митрополит видав грамоту на скликання церковного собору, в якій він згадує, що князь Острозький вимагав скликання собору до від'їзду владик до Риму. Сам митрополит також цього бажав, але король не дозволив собор з огляду на «небезпечность», тому він не відважився. Тепер, очевидно, дозвіл був отриманий, оскільки собор призначався на 25 січня 1596 у Новогрудку.

Після повернення єпископів Іпатія Потія і Кирила Терлецького з Риму, мотиви скликання собору значно змінилися. Своє бачення і одночасно згоду папа Климент VIII висловив у ряді документів, підписаних у Римі 7 лютого 1596. Про це було повідомлено у бреве митрополитові Михайлу і єпископам. У цьому документі наголошувалося на скликанні провінційного, тобто помісного собору за участю єпископату, який би мав прийняти віру Святого Петра у той самий спосіб, що й Іпатій Потій та Кирило Терлецький у Римі, тобто вчинити «правдиве послушенство». Про це митрополит і єпископи мали відзвітуватися в Рим. Про собор також повідомлялося в папському бреве королю, у зв'язку з призначенням на собор делегатів папи — латинських єпископів Польщі.

21 серпня 1596 р. митрополит вислав зі своєї резиденції в Новогрудку окружне послання до християнської людності грецького обряду, в якому оголосив про скликання собору на 6 жовтня 1596 р.

В іншому недатованому посланні митрополит звернувся до духовенства з проханням молитись за успішне проведення собору. У цьому ж посланні митрополит подає догматично-канонічне обґрунтування унії церков. На думку митрополита, єдність церкви заповів Ісус Христос (відомий біблійний вислів «да будетъ едино стадо и единъ пастырь»), розвинув Св. Апостол («абысмо одни были»). Єдність церкви, недопустимість розколу випливали також із Господніх заповідей про загальну любов (на відміну від учнів Магомета, котрі бажали християнам незгоди). Митрополит звернув також увагу на роль церковної єдності у поборенні єресей, утвердженні царської (тобто, державної) влади, примноженні православних церков, боротьбі з «супостатами» і т.ін. При цьому він обґрунтовує одну із головних причин унії: поширення єресей, розорення храмів та вівтарів, вигнання ієреїв, попрання святих церков, що, в свою чергу, є великим гріхом, свідченням занепаду та утисків Святої віри. Причиною цього митрополит чітко називає — незгоду церков, тобто, розкол. Далі вказується й інша причина: занепад Святої Константинопольської столиці, «грецького царства», як наслідок розірвання церковної єдності (а не завоювання турками, як стверджували римо-католицькі ідеологи та публіцисти).

Далі митрополит Михайло звертає увагу на те, що причин ненависті до західної церкви, фактично, не існує, оскільки обидві церкви визнають Бога у Тройці хвалимого, а незгоду на них наслав антихрист, «князь темноти» через своїх слуг. Таким чином, митрополит сформулював своє бачення теоретичних засад унії, базоване на православному розумінні ідеї (на користь цього є такий аргумент: митрополит навіть не згадує флорентійських ідей). У ньому жодним словом не звинувачуються ні папи, ні патріархи у розірванні єдності. Як зазначає історик Леонід Тимошенко, висловлені ідеї були розвинуті в головному документі Берестейського унійного собору, очолюваного митрополитом — декларації унії, текст якої цілком наведено в 22 главі твору. Проте там з'являються уже інші засади: визнання першості Апостольської Столиці і звинувачення патріархів у схизмі, що було характерно для позиції Іпатія Потія та римо-католицьких ідеологів унії, наприклад, Петра Скарги[4].

Посилання[ред.ред. код]

  1. Энциклопедический словарь Ф. А. Брокгауза и И. А. Ефрона. — С.-Пб.: Брокгауз-Ефрон, 1890–1907.
  2. Назарко І. Київські і Галицькі митрополити: біографічні нариси (1590-1960). – Рим, 1962. – С. 1.
  3. Назарко І. Київські і Галицькі митрополити: біографічні нариси (1590-1960). – Рим, 1962. – С. 4.
  4. Тимошенко Л. Брестские церковные соборы в октябре 1596 р.: подготовка, состав учасников, лидеры

Джерела[ред.ред. код]

  • Назарко І. Київські і Галицькі митрополити: біографічні нариси (1590-1960). – Рим, 1962.