Парантроп

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Парантроп
Період існування: Пліоцен-плейстоцен,
Реконструкція Paranthropus boisei
Реконструкція Paranthropus boisei
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Підклас: Плацентарні (Eutheria)
Ряд: Примати (Primates)
Підряд: Сухоносі (Haplorrhini)
Парворяд: вузьконосі (Catarrhini)
Надродина: Людиноподібні (Hominoidea)
Родина: Гомініди (Hominidae)
Підродина: Гомініни (Homininae)
Триба: Гомініні (Hominini)
Підтриба: Australopithecine
Рід: Paranthropus
Broom, 1938
Види
Paranthropus aethiopicus
Paranthropus boisei
Paranthropus robustus

Парантроп (Paranthropus) — рід викопних людиноподібних гомінід, близьких до австралопітеків.

Залишки черепа Paranthropus robustus були знайдені в 1938 році школярем Ґертом Тербланшем в Кромдраай Б (70 км на південний захід від Преторії). Роберт Брум з Трансваальського музею описав його як новий вид. Приблизна оцінка давності залишків — 1,95 мільйонів років.

Парантропи та дискусії вчених ,що до їх виникнення[ред.ред. код]

З парантропів починається нова гілка австралопітеків.

Історія знаходження

У червні 1938 року було отримано нове блискуче підтвердження того, що людина дійсно походить від мавпи. Знахідка зроблена хлопчиком Гертом Тербланшем , учнем однієї зі шкіл Трансвааля. В щільному вапняку у вершини невеликого пагорба Герт Тербланш виявив залишки якогось черепа. Частину з них він витягнув сам, а інше вже після розкопав антрополог Роберт Брум. Це виявилося знахідкою світового значення. Із знайдених шматків вдалося зібрати майже весь череп з більшою частиною зубів. Знайденого виявилося достатнім, щоб встановити, яким був наш родич, який жив багато десятків тисяч років тому, в проміжку між двома льодовиковими періодами.

Опис парантропа

Це була велика мавпа, ростом вище великого шимпанзе і трохи менше самки горили. Їхня головна характерна ознака - маленькі різці дуже великі корінні зуби і череп. Вона ходила на двох ногах і трималася пряміше, ніж всі інші мавпи ... І все ж цю істоту ще ніяк не можна визнати людиною, хоча б і первісною. За величиною мозку та іншими ознаками знайдена в Африці істота безсумнівно належить до мавп. Не тільки синантроп, уже вмів користуватися вогнем, але навіть і більш давній пітекантроп, однаково близький до людини і до мавпи, - і той був більш розвинений і розумний, ніж південноафриканська мавпа.

Брум дав їй назву «Парантроп», яка означає - що стоїть поруч з людиною. Парантроп жив порівняно недавно, коли на землі вже були справжні люди.

Спростування щодо періоду життя та ланкою розвитку

Знайдений Брумом в 1938 році Парантроп був всього лише третьою знахідкою одного з австралопітеків. Однак дослідники зуміли досить точно оцінити його фізичний склад - і оцінка ця підтримана сучасною наукою: велика істота могутньої статури, прямоходяча, рослиноїдна.

Разом з тим положення парантропа в еволюційному просторі та часі було визначено абсолютно неправильно. За сучасними поглядами, Парантроп - один з найбільш пізніх австралопітеків, і тим не менш жив він все-таки мільйон - вісімсот тисяч років тому. Далеко вже не мавпа, а й зовсім не людина, більше того, один з досить-таки далеких родичів стародавніх представників роду людського. І в еволюційному просторі, яким воно видається науці сьогодні, Парантроп та інші південноафриканські австралопітеки займають інше місце, ніж те, яке відводили їм в  свій час Брум і його однодумці. Але дуже важко встановлювати точні еволюційні координати знайденої істоти, якщо сама координатна сітка еволюції ще тільки починає складатися. А саме так було в тридцяті роки.

«Відсутня ланка» - австралопітек

В історії палеоантропології «вік» цих істот почався в 1924 році знахідкою дитинчати з Таунгса. Виявлені були типові для таких випадків залишки скелета - черепна кришка і частина нижньої щелепи. Скам'янілий зліпок мозку з чудово збереженими відбитками звивин і кровоносних судин. Єдина в своєму роді знахідка за час існування палеоантропології. І мозок виявився далеко не мавпячим. Ось тут і була зроблена перша з безлічі спроб посадити якогось австралопітека в почесне крісло, відведене в еволюції для «відсутньої ланки» - перехідної форми від високорозвиненої мавпи до самої ранньої і примітивної людини. Дарт, першовідкривач австралопітеків, запропонував їх, на роль перехідної ступені. Вчене співтовариство антропологів, за винятком кількох ентузіастів, з обуренням зустріло цю ідею. Наприкінці тридцятих років Брум сказав про свої знахідки австралопітекових: «Я пішов і знайшов відсутню ланку ...»

Висновок

Практично одностайна думка говорить нині: австралопітеки, які жили пізніше, ніж три мільйони років тому, повинні бути виключені з числа прямих предків людини. Це більш-менш близькі його родичі.Можливо, такого предка ніколи і не було, і наша «відсутня ланка» - зовсім не з числа австралопітеків, а їх схожість з ранніми людьми пояснюється іншими причинами.       Парантроп відступив у тінь - інші копалини істот, інші часи і проблеми хвилюють тепер учених. Ну що ж, віддамо йому належне: він був одним з тих, хто зумів пробудити азарт дослідників і викликав суспільний інтерес до проблем виділення людини зі світу тварин.


Панда Це незавершена стаття з теріології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.