Сахельантроп

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Sahelanthropus tchadensis
"Toumaï"
Період існування: Пізній міоцен
Відновлений череп Sahelanthropus tchadensis (Toumai)
Відновлений череп Sahelanthropus tchadensis (Toumai)
Біологічна класифікація
Царство: Animalia
Тип: Chordata
Клас: Mammalia
Ряд: Primates
Родина: Hominidae
Підродина: Homininae
Триба: Hominini
Підтриба: Hominina?
Рід: Sahelanthropus
Brunet et al., 2002[1]
Вид: S. tchadensis
Біноміальна назва
Sahelanthropus tchadensis
Brunet et al., 2002

Сахельантроп (лат. Sahelanthropus tchadensis) - вид гомінідів, представники якого жили 6-7 млн років тому. Описано за знахідками, зробленими на північному заході Республіки Чад (пустеля Дьюраб, Торос-Менелла) в 2001 р.: череп Тумай і фрагменти ще п'яти особин. Іноді сахельантропа вважають найпізнішим спільним предком шимпанзе та людини.

Викопні рештки[ред.ред. код]

Мішель Брюне - керівник групи антропологів, що знайшли рештки Сахельантропа

Нечисленні знайдені рештки складаються з невеликого черепа, носій якого отримав ім'я Тумай («надія на життя» на місцевій чадській говірці), 5 уламків нижньої щелепи і декількох зубів. Головний мозок становив близько 340-360 см³.), що приблизно відповідає мозку шимпанзе і в 4 рази менше, ніж у людини. Зуби, надбрівні дуги і структура лицьової частини черепа сильно відрізняються від людських. Інших кісток скелета знайти не вдалося. Чи була ця істота прямоходячою - достоменно невідомо. Судячи з основи черепа, голова була посаджена на хребті швидше вертикально, ніж горизонтально. Зуби схожі на зуби інших людиноподібних мавп міоцену[2].

Рештки було знайдено в пустелі Чад франко-канадською експедицією в 2001-2002 рр.[3][4][5]. Вони були згруповані в трьох різних місцях і можуть не бути частинами одного і того ж черепа. Як заявляють першовідкривачі, S. tchadensis може виявитися найдавнішим відомим предком людини з тих, які вже не були також предками шимпанзе. Хоча рештки сахельантропа вперше були знайдені набагато північніше решток інших найближчих до нього викопних гомінідів, щелепу Australopithecus bahrelghazali ті ж дослідники вже знаходили в Чаді в 1993 р.[2].

Опис[ред.ред. код]

Sahelanthropus tchadensis - TM 266-01-060-1.jpg
Місце знахідок
Муляж, створений на основі голотипу Sahelanthropus tchadensis TM 266-01-060-1, дозволяє розглядати череп з усіх боків

Лицьова частина черепа поєднує як дуже примітивні, так і дещо просунуті риси (зокрема, досить слабкі ікла), а зуби його помітно відрізняються від інших знахідок. Розмір головного мозку дуже невеликий (~350 см³.), а черепна коробка подовжена, що характерно, скоріше, для мавп. Подібна мозаїка ознак свідчить про самих ранні етапи еволюції групи. Крім черепа, знайдені фрагменти решток ще п'яти особин. У липні 2002 р. міжнародна команда з 38 вчених описала по них новий рід і вид гомінідів Sahelanthropus tchadensis. Аналіз скам'янілостей, зібраних разом з сахельантропом, дозволяє стверджувати, що колись тут був берег великого озера, навколо якого лежала савана, що переходить в піщану пустелю.

Прямоходіння[ред.ред. код]

Питання про те, чи був сахельантроп прямоходячою істотою, залишається дискусійним. Захисники цієї версії бачать доказ прямоходіння сахельантропа в серединному положенні потиличного отвору.

Мілфорд Волпофф вказує на плоску поверхню в задній частині черепа Тумай, на якій кріпилися м'язи шиї, звертаючи увагу, що площина розташована під гострим кутом, а це означає, що м'язи йшли вздовж спини істоти, яка, отже, була чотириногою. Мішель Брюне заперечує, що череп за мільйони років деформувався.

Місце в еволюції[ред.ред. код]

Карта регіону

Sahelanthropus може виявитися спільним предком людей і шимпанзе, хоча більшість учених не поділяє цю точку зору. Він жив в іншу епоху, не раніше 7600000 років тому, що відрізняється від оцінок молекулярних біологів щодо часу розбіжності генів людини і шимпанзе на два мільйони років. У той же час, молекулярно-біологічні оцінки дають суттєву помилку.

Якщо ж Тумай був прямим предком людей, то сумнівно, щоб предками людей були також австралопітеки. Рисами обличчя це істота набагато більше схожа на Homo erectus, ніж на будь-кого з відомих науці видів австралопітеків і інших викопних гомінідів. Особливість знахідки в тому, що цей гомінід з достатньо просунутими рисами виявлений далеко осторонь від Рифтової долини, з якою пов'язують початкові етапи еволюції людської гілки гомінід. Тобто піддається сумніву уявлення, що еволюцію цієї гілки спровокували зміни клімату у Східній Африці, спричинені ізоляцією регіону.

Ще одна можливість полягає в тому, що Тумай не був предком ні людини, ні шимпанзе, а є представником якоїсь іншої гілки еволюції. Цієї точки зору дотримуються першовідкривачі Orrorin tugenensis, які вважають, що S. tchadensis був самкою прото-горили. Дійсно, рештки предків горили та шимпанзе досі знаходили вкрай рідко. Можливо, види, еволюція яких призвела до появи, наприклад, шимпанзе, аж ніяк не нагадували сучасних мавп, як припускали раніше[6].

Визначення місця сахельантропа в еволюції ускладнюється також сумнівами у правильності визначення його віку. Вважають, що породи, в яких були виявлені рештки, і які були використані для датування, могли утворитися в результаті вивітрювання, тобто їх вік істотно відрізняється від віку знайдених в них кісткових решток. Судячи зі знайдених поблизу в тих же шарах рештках викопних тварин, сахельантроп жив не менше 6 млн років тому[7].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Usually, all authors of a taxon description are cited. In this case they are so many however that for layout reasons the list is abbreviated. The full citation is:
    Brunet, Guy, Pilbeam, Mackaye, Likius, Ahounta, Beauvilain, Blondel, Bocherens, Boisserie, De Bonis, Coppens, Dejax, Denys, Duringer, Eisenmann, Fanone, Fronty, Geraads, Lehmann, Lihoreau, Louchart, Mahamat, Merceron, Mouchelin, Otero, Pelaez Campomanes, Ponce de León, Rage, Sapanet, Schuster, Sudre, Tassy, Valentin, Vignaud, Viriot, Zazzo, & Zollikofer, 2002.
  2. а б Brunetet al.(2002, 2005)
  3. Toumaï : Histoire des Sciences et Histoire d’Hommes — Alain Beauvilain — Tchad Actuel]
  4. Web site of Alain Beauvilain
  5. Press Material on Toumaï discovery — Centre National de la Recherche Scientifique (french)
  6. Guyet al.(2005), Wolpoffet al. (2006)
  7. Brunetet al.(2005), Beauvilain (2008)

Посилання[ред.ред. код]

Commons
Розділ Віківиди має дані за темою: