Цигарка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Сигарета)
Перейти до: навігація, пошук
Запит «Сигарета» перенаправляє сюди; див. також Сигарета (значення).
Тліюча сигарета в попільничці

Сигарета — маленька тонка сигара, цигарка без мундштука.[1] Бувають овальні, круглі, з фільтром, без фільтра.

Тліюча сигарета в попільничці

Етимологія. Терміни[ред.ред. код]

Папіроса «цигарка», російське, болгарське папиро́са, польське papieros, чеське papirosa (з російської), papyrosa, словацьке papirosa, сербохорватське папироска, словенське papiróska; — запозичення з польської мови; papieros «папіроса» утворене від papier «папір» за зразком іспанського cigarros (множина) «сигари».[2]

Сигара, сигарета, сигаретник, сигарка; — російське сига́ра, білоруське цыга́ра, польське cygaro, чеське cigáro, cigara, болгарське і сербохорватське цига́ра, македонське цигара, словенське cigára; — запозичення з французької мови фр. cigare, фр. cigarette походять від іспанського cigarro, яке загальноприйнятого пояснення немає.[3]

Цига́рка, цига́ра (заст.) «сигара», цига́ро (заст.) «те саме», цига́рник «той, хто виготовляє цигарки або торгує ними», [цигарни́к] «портсигар», цига́рниця, цига́рничка; — російське цига́рка (заст.), білоруське цыга́рка, польське cygaro «сигара», чеське cigáro, словацьке і верхньолужицьке cigara «те саме», нижньолужицьке cygara «те саме», болгарське цига́ра «самокрутка, сигарета, цигарка», македонське цигара «те саме», сербохорватське цига́р «те саме», словенське cigaréta «цигарка»; — через посередництво німецької та французької мов (нім. Zigarre «сигара», фр. cigare «те саме») запозичено з іспанської мови; ісп. cigarro «те саме» утворене від слова з мови майя siqar «курити скручене тютюнове листя».[4] Цигарка являє собою гільзу з особливою цигаркового паперу, наповнену подрібненим тютюном, на одному з кінців якої підклеєна така ж, але порожня гільза з більш щільного, подібного до картону, паперу.[5][6] (наприклад "Біломорканал")

Мовознавець Орися Демська-Кульчицька вважає, що слово «цигарки» було штучно замінене словом «сигарети» з метою нівеляції лексичного складу української мови.[7]

Історія[ред.ред. код]

Сигарети зобов'язані своїм походженням американським індіанцям, що першими стали загортати тютюн у солому, очерет і кукурудзяні листи. Після появи в Європі протягом майже 250 років єдиним засобом паління тютюну були люльки й сигари. При горінні сигарети утворюється більше 4000 хімічних сполук[8].

У США поширенню сигарет сприяла поява деяких нових сортів «світлого» тютюну, наприклад, «Білого Берлі», і, звичайно ж, винахід першої машини для виготовлення сигарет наприкінці 1880-х. У наступне десятиліття сигарети значно обігнали сигари за обсягом продажу. Солдати, що найчастіше не мали часу викурити сигару або трубку, стали курити сигарети.

Приблизно в цей час була заснована знаменита компанія Phillip Morris, що продає турецькі сигарети ручної скрутки. Сигарети в СзА робилися в основному з відходів виробництва інших тютюнових виробів, особливо жувального тютюну, популярного в ті дні на американському Заході.

Британська компанія Phillip Morris відкриває представництво в Нью-Йорку, де займається активним маркетингом сигарет, включаючи знамениту нині марку Marlboro.

Reynolds випускає на ринок сигарети марки Camel.

У 20-і роки минулого століття велику роль у розвитку тютюнової індустрії стало поширення звички до паління сигарет серед жінок.

Щоб протистояти конкурентам, American Tobacco Company, виробник марки Lucky Strike, починає подібним чином рекламувати і свої сигарети, і завойовує 38% ринку.

Виробництво[ред.ред. код]

З 2009 року імпорт тютюнових виробів в Україну здійснюється 13 суб'єктами господарювання, виробництво здійснюється 9 фабриками, з яких 5 підприємств з іноземними інвестиціями, які виробляють 99,7% тютюнової продукції.[9]

Станом на 2011 рік український ринок продуктивних сил номінально нараховує 27 фабрик.[10] При цьому понад 95% загального обсягу виробництва тютюнової продукції в країні дають 10 фабрик, об'єднаних в організовану західними інвесторами асоціацію «Укртютюн».[10]

За даними асоціації «Укртютюн», в Україні станом на 2011 рік виробляється більше 100 сортів сигарет і ввозиться ще близько 30.[10] У Харкові виробляється Marlboro, L&M, Chesterhield, Bond Street. У Кременчуці почали випускати Camel, Winston Monte Carlo, Magna і Magna Classic. У Києві й Черкасах — West, Boss, Paramount і Astor, а в Прилуках — Kent, Pall Mall.

Найбільшим виробником сигарет є Китай, який виробляє 1700 мільярдів сигарет на рік. Більшість з них призначені для внутрішнього ринку. Наступними великими виробниками є США, Росія і Японія, Нідерланди.

Сигаретний папір[ред.ред. код]

Докладніше: Сигаретний папір

До паперу, щоб сигарета не гасилася, додають селітру.[11] В інших випадках швидкість горіння сигаретного паперу, регулюється шляхом застосування різноманітних форм мікрокристалічної целюлози в папері.[12] Велику частину сигаретного паперу виготовляють з льону або льоноволокна. Трагакант використовують як клей при завертці сигар з листового тютюну.

Тютюнова суміш[ред.ред. код]

Майже весь промисловий тютюн генетично модифікований.[11] Так звані полуорієнтальські сорти тютюну, які вирощуються в Україні, не завжди підходять до рецептури сучасних тютюнових сумішей, особливо це стосується ліцензійних марок і сигарет типу Light, для виготовлення яких застосовується спеціальний тютюн American Blend.[10] 93% потреби України в тютюні становить імпорт. На відміну від Німеччини, Швейцарія та США, в Україні верхні дозволені межі вмісту токсичних сільськогосподарських хімікатів у сигаретах не контролюється.[13]

Цінність тютюну залежить від вмісту нікотину та комплексу речовин, насамперед, білків та цукрів. При згорянні білкові речовини надають пекучості та відчуття гіркоти, а цукри пом'якшують смак.[14] Аромат зумовлюють ефірні олії і смоли. Для куріння використовують висушене і спеціально оброблене (ферментоване) листя тютюну.

Сигарети і папіроси повинні бути наповнені рівномірно, чому заваджають деякі частини тютюнового листка — жилки, дрібні волокна. Їх видаляють, а потім знову перетворюють в штучний листок — це і є відновлений тютюн.[15] Спочатку таку сировину відправляють в екстрактори і гарячою парою вилучають леткі компоненти. Залишається майже чиста клітковина.[15] Її промивають і формують лист у вигляді плівки. Без запаху і смаку.[15] В складі екстрагованих речовин менше шкідливих компонентів, в першу чергу важких смол — вони частково видаляються в процесі екстракції.[15] Концентратом просочують чисту тютюнову плівку, і відновлений тютюн готовий. Хоча відновлений тютюн менше шкідливий, проте при екстракції втрачається значна частина ароматичних смол.[15] Тому його не використовують самостійно, а додають до сигаретного тютюну.[15]

Добавки[ред.ред. код]

У суміші подрібненого тютюну використовуються різні додатки — зволожувачі: пропіленгліколь або гліцерин, смакові продукти та підсилювачі: какао, локриця, тютюнові екстракти та різні цукри.[16]

У квітні 1994 року Департаментом охорони здоров'я та соціальних служб США схвалено створений п'ятьма найбільшими американськими сигаретними компаніями Перелік з 599 додатків до сигарет.

Розкритий сигаретний фільтр до і після куріння

Шкода здоров'ю[ред.ред. код]

Згідно міжнародних стандартів, радянські сигарети без фільтру являлись високосмолистими (20-38 мг смоли на сигарету) і належать до категорії найбільш шкідливих.[17] Але і з фільтром радянські сигарети також відносяться до високосмолистих (15-33 мг смоли на сигарету).[17] Вміст бензапірену в радянських сигаретах в середньому в 4 рази вищий, ніж в сигаретах в США, миш'яка — в 10 разів більше, кадмію — в 5-10 разів більше, а вміст нітрозоамінів в сигаретах з фільтром більше, ніж в американських сигаретах без фільтру.[17]

Докладніше: тютюнопаління

Сигаретний фільтр[ред.ред. код]

Фільтр зазвичай являє собою пристосування з пористого матеріалу (паперу, вати, корку) прикладене до кінця сигари або сигарети, щоб абсорбувати вологу, смолу, нікотин і різні домішки. Фільтр також може являти собою спеціальний тримач, в який вставляють сигарету або сигару (мундштук). В 1954 році в марці «Віце Рой» порожня трубка була наповнена ацетатним волокном і з тих пір такий фільтр швидко став найбільш використовуваним фільтром в тютюновій промисловості.

Фільтруючу властивість фільтрів можна підвищити змінюючи форму елементарних (ацетатних) волокон: чим більша поверхня фільтрації, тим краще. Більш простішим шляхом є збільшення довжини фільра. Звичайна довжина фільтра складає 15-18 міліметрів. Кращою є довжина 18 мм.

В деяких фільтрах ацетат целюлози може комбінуватись з активованим вугіллям. Вугілля дає непоганий результат, але сигарети з цим фільтром дорожчі, а деякі курці при такому очищенні тютюнового диму не отримують звичного задоволення.

В сигаретних фільтрах для розбавлення диму і для зниження концентрації шкідливих компонентів може застосовуватись додаткова подача повітря (лазерна перфорація).

турбофільтри, повітряні камери

Сигарети в Україні[ред.ред. код]

Оподаткування[ред.ред. код]

Ставки акцизних зборів на тютюн в 1996–1999 рр. збільшувалися щорік. Доходи бюджету від акцизних зборів в 1996 році становили 54 млн гривень, а у 1999 році — 522 млн грн..[9]
У 2000 році ставки зменшились.
У 2004 році було прийнято нову змішану систему збору акцизу, коли окрім специфічної ставки у розмірі 11,5 грн. з однієї тисячі штук для сигарет з фільтром і 5,00 грн. з однієї тисячі для сигарет без фільтру, курцям довелося платити додатковий податок.[9]

З вересня 2009 року специфічна ставка акцизу збільшилась більше чим у двічі — з 14 грн. до 30 грн. за 1000 штук, а на сигарети без фільтру — у два з половиною рази — з 5 до 12 грн. за 1000 штук. Адвалерна ставка акцизу збільшилась з 12,5% до 16% від вартості пачки для усіх типів сигарет.

Ціни[ред.ред. код]

Виробництво сигарет в Україні[10]
Роки Обсяг виробництва,
млрд шт.
Темп росту,
 %
Відхилення,
+ , —
1990 69,4
1995 48,0 69,2 - 21,4
1996 44,9 93,4 - 3,1
1997 54,5 121,4 + 9,6
1998 59,3 108,8 + 4,8
1999 54,1 91,4 - 5,2
2000 58,8 108,7 + 4,7
2001 69,7 118,5 + 10,9
2002 81,1 116,4 + 11,4
2003 99,8 123,1 + 18,7
2004 109,0 109,2 + 9,2
2005 120,0 110,1 + 11,0
2006 120,4 100,1 + 0,4
2007 128,5 106,8 + 8,1
2008 129,8 101,0 + 1,3
2009 114,4 88,1 - 15,4
2010 101,9 89,0 - 12,6

У 2007 році українці витратили на сигарети приблизно 2 млн доларів США.[9]

Лише за період з 2008 по 2010 рр. в Україні середня ціна сигарет з фільтром зросла більш ніж в 3 раза.[18] Частка тютюну в собівартості готової продукції становить 80-85%.[9]

Споживання[ред.ред. код]

У 1980-х роках виробництво сигарет було стабільним — щороку приблизно 80 мільярдів сигарет.[9]

З 1991 до 1993 року виробництво тютюну унаслідок кризи зменшилось майже вдвічі, а потім почало збільшуватись і у 2001 році становило 69 мільярдів сигарет.[9]
У тих-таки 1990-х роках на ринок України почали входити міжнародні тютюнові компанії створюючи спільні підприємства з українськими тютюновими фабриками. (наприклад, «Філіп Морріс Україна» — Харківська тютюнова фабрика, ПАТ «Джей Ті Інтернешнл Україна» — спочатку ЗАТ «Р.Дж. Рейнолдс Тобакко-Кременчук», а згодом — Кременчуцька ТФ спільно з Черкаською ТФ). В 2001 році частка спільних підприємств у виробництві склала 95%.[9] У 2006 році показник тютюнового ринку України становив 120,6 мільярдів штук сигарет, а у 2007 рік — 128,6 мільярдів штук, — відбувся зріст на 6,8%.

Україна входила у двадцятку найбільших в світі національних ринків за об'ємом споживання тютюнових виробів і об'єм споживання постійно зростав станом на 2007 рік.[9]

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я Україна перебуває на 17-ому місці серед всіх країн за кількістю споживання тютюнових виробів, що становить 1,5% їхнього світового виробництва.[10] Якщо у світі на кожну людину доводиться в середньому 870 викурених тютюнових виробів у рік, то в Україні цей показник досягає 1500–1800 (або близько 4 — 5 сигарет у день), тобто майже в 2 рази більше, ніж у середньому у світі.[10]

Див. також: Антитютюнові компанії, Тютюновий скандал

Поширені міжнародні марки[ред.ред. код]

Інші марки[ред.ред. код]

 • Прима — АТ «Імперіал Тобакко Продакшин Україна»
 • Ватра — популярна марка сигарет
 • Біле сонце — ДП Донецька тютюнова компанія «Хамадей»
 • Хортиця — ДП Донецька тютюнова компанія «Хамадей»

Виключно внутрішні українські бренди[ред.ред. код]

Бренд Виробник
Blossom & Decay ДП "Тютюнова Компанiя "Хамадей" (Донецьк)
F1 ТОВ "Феодосійська тютюнова фабрика"
Fantom ДП "Тютюнова Компанiя "Хамадей" (Донецьк)
LML ДП "Тютюнова Компанiя "Хамадей" (Донецьк)
Lviv АТ Р.Дж. Рейнолдс Тобакко-Львiв
MM collection ДП "Тютюнова Компанiя "Хамадей" (Донецьк)
Nobel Leader ДП "Тютюнова Компанiя "Хамадей" (Донецьк)
Palms ДП "Тютюнова Компанiя "Хамадей" (Донецьк)
Pilot ДП "Тютюнова Компанiя "Хамадей" (Донецьк)
Profit ВАТ "Українська тютюнова компанiя" (Київ)
Roshe ТзОВ "МегаЄвроБуд" м. Львів-Винники
Stamboli ТОВ "Феодосійська тютюнова фабрика"
Strong & Brave ДП "Тютюнова Компанiя "Хамадей" (Донецьк)
Tobago Classic Дана-Ас (Дніпропетровськ)
2222 ДП "Тютюнова Компанiя "Хамадей" (Донецьк)
5 клас ВАТ "Українська Тютюнова Компанiя" (Київ)
Алые Паруса Феодосийская Табачная Фабрика
Альфа ВАТ "Днiпропетровська Тютюнова Фабрика"
Антракт Тютюнова Фабрика м. Львiв
Арсенал Р.Дж.Рейнолдс Тобакко Ко.
Байка Тютюнова Фабрика м. Черкаси
Барс АТ Р.Дж. Рейнолдс Тобакко (Кременчук)
Беркут Реемтсма Україна (Київ)
Бiле Сонце ДП "Тютюнова Компанiя "Хамадей" (Донецьк)
Ватра різні тютюнові фабрики
Вахта Дана-Ас (Дніпропетровськ)
Верховина Тютюнова Фабрика м. Львiв, Українська тютюнова компанія (Київ)
Високий Замок Львiвська Тютюнова Фабрика м. Львiв
Вiтрило Днiпропетровська Тютюнова Фабрика
ВК (Высшее Качество) різні тютюнові фабрики
Вогник Тютюнова Фабрика м. Київ
ВС (Высший Сорт) різні тютюнові фабрики
Гайдамаки Тютюнова Фабрика м. Львiв
Галицькi Монастириський Тютюново-Ферментацiйний Комбiнат
Гетьман А/Т Тютюнова Компанiя B-A-T Прилуки
Гопак Дана-Ас (Дніпропетровськ)
Гуцульськi Тютюнова Фабрика м. Львiв
ДБ (Дим Батьківщини) Дана-Ас (Дніпропетровськ)
Двадцятка ДП "Тютюнова Компанiя "Хамадей" (Донецьк)
Дельфин Феодосійська тютюнова фабрика
Десна Сигаретна Фабрика м. Прилуки
Діана Львiвська Тютюнова Фабрика
Димок ТзОВ "Димок" м. Київ Вишгород
Днепровские Табачная Фабрика г. Черкассы
Днепропетровск, Днiпропетровськ, Днiпропетровськi Днепропетровская Табачная Фабрика
Днiпро різні тютюнові фабрики
Днiпровськi Тютюнова Фабрика м. Черкаси
Днiстер Львiвська Тютюнова Фабрика
Днiстровськi Тютюнова Фабрика м.Кам'янець-Подiльський, Тютюново-Ферментацiйний Комбiнат м. Монастириська
Донбас Р. Дж. Рейнолдс Тобакко Ко. МП ТОВ "Фiрма "Лiя" м. Донецьк
Евпатория Табачная Фабрика г. Феодосия
Екатеринославские Дана-Ас м. Днiпропетровськ
Експрес різні тютюнові фабрики
Екстра-Фiльтр Тютюнова Фабрика м. Київ
еней Тютюнова Фабрика Львiв
Епсель Мопсель Донецька Тютюнова Фабрика
Ё-Ма-Ё АТ Львiвська Тютюнова Фабрика, ТОВ "Феодосiйська тютюнова фабрика ЛТД"
Жемчужина Крыма Феодосiйська тютюнова фабрика
Жовтень, Жовтневi різні тютюнові фабрики
Запашнi різні тютюнові фабрики
Запорожцi Тютюнова фабрика м.Київ
Збруч Amix Лтд (Кам'янець-Подідьський)
Зiрка Харкiвська Тютюнова Фабрика
Золота Липа Монастириське ВОТП
Золотi Ворота Київська Тютюнова Фабрика
Золотий Лев Львiв ДП "Євротютюн"
Золотий лист ЗАТ "Джей Тi Iнтернешнл Україна"
Золотой Дюк Одеська Тютюнова Фабрика
Золотой Пляж ВАТ "Феодосiйська тютюнова фабрика"
Зоря різні тютюнові фабрики
Зорянi різні тютюнові фабрики
Капитан Сильвер ТОВ "Дана-Ас" (Дніпропетровськ)
Карпати Львiвська Тютюнова Фабрика
Кафа Феодосiйська Тютюнова Фабрика
Каштан Тютюнова Фабрика Київ
Київ Реемтсма Україна, м.Київ
Київська Русь Тютюнова Фабрика м. Київ
Київський фiльтр Тютюнова Фабрика Київ
Кодак Днiпропетровська Тютюнова Фабрика
Козак А/Т Тютюнова Компанiя "B.A.T.-Прилуки"
Козацькi ВАТ "Українська тютюнова компанiя" (Київ)
Команdос ВАТ "Днiпропетровська тютюнова фабрика"
Командирские, Командирськi ВАТ "Кримтютюн", м. Сiмферополь
Космiчнi Тютюнова Фабрика м. Київ
Кремгес Тютюново-Махоркова Фабрика м. Кременчук
Кременчук АТ Р.Дж. Рейнолдс Тобакко-Кременчук
Кремiнь Кременчуцька Тютюнова Фабрика
Крим, Крым Феодосiйська Тютюнова Фабрика
Кримськi, Крымские Феодосiйська Тютюнова Фабрика
КТ (Крым Табак) ВАТ "Кримтютюн", м. Сiмферополь
Кубковi тютюнова ф-ка м. Київ
Кур'ер різні тютюнові фабрики
КФ (Комбінований Фільтр) Черкасская Табачная Фабрика
Лема Колективне пiдприємство "Сконто"
Львiв Львiвська Тютюнова Фабрика
Майстер Черкаська Тютюнова Фабрика
Марочнi Черкаська Тютюнова Фабрика
Махорочнi Сигаретна Фабрика м. Прилуки
Медовi Тютюнова Ф-ка м. Черкаси
Менеджер Тютюнова Фабрика м. Київ
Ментоловi Тютюнова Фабрика Харкiв
Меридiан Прилуцька Сигаретна Фабрика
Металургiя Тютюнова Фабрика м. Днiпропетровськ
Метрополь ВАТ "Днiпропетровська тютюнова фабрика"
мираж різні тютюнові фабрики
Нафтовик Сигаретна Фабрика м. Прилуки
Новi Київська Тютюнова Фабрика
Новина Тютюнова Фабрика м. Черкаси
Новорiчнi різні тютюнові фабрики
Одеськi Тютюнова Фабрика м. Одеса
Олень Тютюнова Фабрика м. Львiв
Ореанда Феодосiйська Тютюнова Фабрика
ОринокО 2-ая Гос. Таб. Фабрика имени Коминтерн Феодосия
Отаман А/Т Тютюнова Компанiя B.A.T-Прилуки
Памiр Дана-Ас м. Днiпропетровськ
Партнер Черкаська Тютюнова Фабрика
Першотравневi різні тютюнові фабрики
Петрос Монастириське ВОТП
Подiл Тютюнова Фабрика м.Київ
Подiльськi ВАТ "Кам'янець-Подiльська Тютюнова Фабрика"
Покер Черкаська Тютюнова Фабрика
Полiськi смт.Ст.Вижiвка ТзОВ ВКФ "Полiсся"
Полонина Тютюново-Ферментацiйний Комбiнат м. Монастирська
Праздничные Тютюнова Фабрика м. Київ
Прем'єрА Хамадей, М. Донецьк
Приам ВАТ "Кримтютюн", м. Сiмферополь, ЗАТ "Тютюн Пром" м. Київ
Прибой Тютюнова Фабрика м. Днiпропетровськ
Приват ЗАТ "Тютюн Пром" м. Київ
Приднiпров'я Днiпропетровська Тютюнова Фабрика
Прилуки Тютюнова Компанiя B-A-T Прилуки
Прилукские, ПрилуцькI А/Т Тютюнова Компанiя "B.A.T.-Прилуки"
Приман ТзОВ "Димок" м. Київ
Ретро Одеська Тютюнова Фабрика
Сальве Одеська Тютюнова Фабрика
Самосад Дана-Ас (Дніпропетровськ)
Свисток ТзОВ "Димок" м. Київ
Святковi різні тютюнові фабрики
Севастопольские Табачная Фабрика г. Феодосия
СК Харкiвська Тютюнова Фабрика
Скiф В.А.Т.-Прилуки
Славутич Тютюнова Фабрика м. Київ
Слов'янськi Монастириське ВОТП
Смотрич Кам'янець-Подiльська Тютюнова Фабрика
Стара Фортеця ВАТ "Кам'янець-Подiльська Тютюнова Фабрика"
Супутник Тютюнова Фабрика м. Київ
Сфiнкс ВАТ "Українська Тютюнова Компанiя" КП "Сконто" (Київ)
Сюрпризнi Феодосiйська Тютюнова Фабрика
Талiсман Харкiвська Тютюнова Фабрика
Тарас Тютюнова Фабрика м. Черкаси
Тарас Бульба АТ Львiвська Тютюнова Фабрика
Товтри Кам'янець-Подiльський "Amix" Ltd.
Трембiта різні тютюнові фабрики
Три Королi ЗАТ "Лiггетт-Дукат Україна"
Три Толстяка ТОВ "Дана-Ас" (Дніпропетровськ)
Троїцькi, ТроицкиЕ ТОВ "Дана-Ас" (Дніпропетровськ)
Трубка Мира ВАТ "Кримтютюн", м. Сiмферополь
Туристськi Тютюнова фабрика Київ
Україна Тютюнова Фабрика м. Днiпропетровськ
Українськi різні тютюнові фабрики
Феодосiя, Феодосiйськi Феодосiйська Тютюнова Фабрика
Фiрмовi Тютюнова Фабрика Київ
Фортеця Тютюнова Компанiя "В.А.Т.-Прилуки"
Харкiв, Харьков, Харкiвськi Харкiвська Тютюнова Фабрика
Хортиця Хамадей, м. Донецьк
Хрещатик Тютюнова Фабрика м. Київ
Черкаси, Черкаськi Тютюнова Ф-ка м. Черкаси
Черноморские, Чорноморськi Феодосiйська Тютюнова Фабрика
ЧТФ Черкаська Тютюнова Фабрика
Ювiлейнi різні тютюнові фабрики
Ялта Пiдприємство-виробник МКП Фiрма "Дюбек" м. Феодосiя

Електронна сигарета[ред.ред. код]

Електронні сигарети можуть бути альтернативними засобами доставки нікотину у курців, і, хоча нагадують сигарети, але виробляють пар, а не дим.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Словник української мови: Том дев'ятий С / Редкол. І.К.Білодід та ін., редактори тому: І.С.Назарова, О.П.Петровська, Л.Г.Скрипник, Л.А.Юрчук - К.:«Наукова думка», 1978 (с.: 156)
 2. Етимологічний словник української мови: У 7 т./ Редкол. О. С. Мельничук (головний ред) та ін.— К.: Наук. думка, 1983 —. — (Словники України) ISBN 966-00-0816-3 Т. 4: Н-П/ Уклад.: Р. В. Болдирєв та ін. Ред.тому: В.Т.Коломієць, В.Г.Скляренко - 2003. - 656 с. ISBN 966-00-0590-3 (с.:293)
 3. Етимологічний словник української мови: В. 7 т./ Редкол. О. С. Мельничук (головний ред.) та ін.— К.: Наук. думка, 1983 — (Словники України). ISBN 966-00-0816-3 Т.5: Р-Т Уклад.: Р.В.Болдирєв та ін. — 2006. — 704с. — ISBN 966-00-0785-X (с.: 225)
 4. Етимологічний словник української мови: у 7 т. / редкол.: О.С.Мельничук (голов. ред.) [та ін.]. — К.: Наук.думка, 1983 — .— (Словники України). ISBN 978-966-00-0816-8
  Т.6 : У — Я / Уклад. Г.П. Півторак [та ін.]. — 2012. — 568 с. — ISBN 978-966-00-0197-8.(с.:245)
 5. Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)
 6. Цигаркова гільза. База патентів
 7. Українська мова у XX сторіччі: історія лінгвоциду / Реєстр репресованих слів, сторінка 398.
 8. BAT December 12, 1986, Mutagenic Activity of Flavour Compounds. FN AQ2222, BN 400916808-400916815, cited in a health information web page published by BUPA
 9. а б в г д е ж и к Герасимчук В. В., Овсянніков Є. В. Проблеми розвитку тютюнової промисловості за умов політичної нестабільності // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки
 10. а б в г д е ж Долозіна І. Л. Моніторинг динаміки і тенденцій діяльності виробничих підприємств на ринку тютюнових виробів // «Прометей» — регіональний збірник наукових праць з економіки. — № 2(35), 2011
 11. а б Рудишин С. Д. Генетично модифіковані рослини: проблеми і перспективи використання // Наука та інновації Науково-практичний журнал. — 2011, № 6. ISSN:1815-2066
 12. «Smoking article wrapper for controlling burn rate and method for making same - Philip Morris Incorporated». Freepatentsonline.com. Архів оригіналу за 2013-06-25. Процитовано 2012-03-25. 
 13. Основні факти про тютюн: 2-ге вид. — К.: УІЦПАН, 2001. — 24 с.
 14. Офіленко Н.О., Кайнаш А.П., Калашник О.В., Мороз С.Е. Ринок і ресурси споживчих товарів. Навч. посіб. — К.: Центр учбової літератури, 2011. — 184 с. ISBN 978-966-364-920-7
 15. а б в г д е О. Либкин. Не конфликтовать, а сотрудничать / Химия и жизнь. Научно-популярный журнал Академии Наук СССР. — 1981, №3. ISSN 0130-5972(с.: 67)
 16. Давыдова А. Г. Эпидемиология и причины формирования аллергических заболеваний у детей и подростков / А. Г. Давыдова // Запорожский мед. журн. — 2005. — № 5. — С. 74—76
 17. а б в акад. М.Воронков, докт. мед. наук Е.Каплан, канд. биол. наук Р.Сафаев / На радость курильщикам. — «Наука и жизнь», 1992, №07 (стор.:156-157)
 18. Жукевич О. М. Трансформація акцизного оподаткування тютюнових виробів в Україні // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Серія: економічні науки Науковий журнал. — № 1 (59). — Ч 2. — 2012

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]