Petitio Principii

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Petitio Principii, логічне коло в доведенні (лат. Petitio Principii «благання про запитання») — логічна хиба відповідності, яка полягає в тому, що як аргумент доведення певного твердження (тези) використовують те са́ме, ще не доведене, твердження. «Порочне коло» обумовлено тим, що висновок робиться із засновків, а потім засновки, навпаки, із висновку. Це коло не доводить жодної тези і може з'явитися через порушення службовцями закону достатньої підстави.

Логічне коло доведення може бути неявно присутнім в одному з вихідних припущень.

Історія[ред.ред. код]

Хиба була вперше класифікована Арістотелем в його праці Попередня Аналітика, та має прямий стосунок до хиби циклічного аргументу або лат. circulus in probando. Слід зауважити, що, як і у випадках більшості неформальних хиб, сама хиба не говорить нічого про істинність чи хибність твердження, але є доказом хибності виведення.

Приклади[ред.ред. код]

Логічним колом доведення є ситуація, коли твердження, що людина є розумна істота, обґрунтовуємо тим, що людина може мислити, а те, що людина може мислити, — тим, що вона розумна істота.

Трохи інший приклад — якщо хтось твердить що Шекспір є кращим автором ніж Донцова, бо люди з хорошим літературним смаком надають перевагу Шекспіру, а на запитання як визначити наявність хорошого смаку відповідає, що такі люди надають перевагу Шекспіру, очевидно припускається хиби petitio principii.

Помилка також має назву «зачароване коло», що означає положення з якого немає виходу. Наприклад «регіональна політика — це політика у сфері регіонів, а політика у сфері регіонів — це регіональна політика», «місцеве самоврядування — це самоуправління на місцях», а «самоуправління на місцях — це місцеве самоврядування». Аніякої нової інформації і нового змісту отримати з цього не можливо, тому що насправді лунає марна гра слів.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела інформації[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]