Амазонський період

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Amazonis Planitia
USGS-Mars-AmazonisPlanitia-mola.jpg
Кольоризована карта рельєфу Amazonis Planitia, виконана орбітальним альтиметром MOLA. Кольорами позначено висоту, де червоний — це найвищі точки, жовтий — середні, і зелений/синій — найнижчі.
Координати 24°48′ пн. ш. 196°00′ сх. д. / 24.8° пн. ш. 196.0° сх. д. / 24.8; 196.0Координати: 24°48′ пн. ш. 196°00′ сх. д. / 24.8° пн. ш. 196.0° сх. д. / 24.8; 196.0

Амазонійський період, Амазонський період - період в геологічній історії Марса. Названо по Amazonis Planitia (Амазонська рівнина) (лат. Amazonis Planitia)

Від 3,46–2,0 млрд років тому до сьогодні. Поділений на 3 епохи. На початку періоду — інтенсивне заповнення осадами північних низовин, а наприкінці — утворення шаруватих відкладень у полярних областях. Протягом більшої частини періоду тривали виверження вулканів Фарсиди та Елізія.

Опис[ред. | ред. код]

У Амазонійський період клімат на Марсі став катастрофічно швидко змінюватися. Відбувалися найпотужніші, але поступово затухаючі глобальні тектонічні і вулканічні процеси, в ході яких виникли найбільші в Сонячній системі марсіанські вулкани ( Олімп), кілька разів сильно змінювалися характеристики самої гідросфери і атмосфери, з'являвся і зникав Північний океан. Катастрофічні повені, пов'язані з таненням кріосфери привели до утворення грандіозних каньйонів: в долину Ареса з південних нагір'їв Марса стікав потік полноводніше Амазонки; витрата води в долині Касею перевищував 1 млрд м³ / с. Мільярд років тому активні процеси в літосфері, гідросфері і атмосфері Марса припинилися, і він прийняв сучасний вигляд. Виною глобальних катастрофічних змін марсіанського клімату вважаються великий ексцентриситет орбіти і нестійкість осі обертання, що викликають величезні, до 45%, коливання потоку сонячної енергії, що падає на поверхню планети; слабкий приплив тепла з надр Марса, обумовлений невеликою масою планети, і висока розрідженість атмосфери, обумовлена ​​високим ступенем її дисипації.

Геологічні періоди Марса в млн років

Нойський періодГесперійський періодАмазонський період


Див. також[ред. | ред. код]