Фобос (супутник)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фобос
Фобос
Зображення Фобоса, отримане космічним апаратом Mars Global Surveyor 1 червня 2003 року.
Відкриття
Відкривач Асаф Голл
Дата відкриття 18 серпня 1877
Велика піввісь 9377,2 км
Ексцентриситет 0,0151
Орбітальний період 7 годин 39 хвилин 14 секунд
Середня орбітальна швидкість 2,138 км/с
Нахил орбіти 1,093° (до екватора Марса)
0,046° (до локальної площини Лапласа)
26,04° (до екліптики)
Є супутником Марса
Фізичні характеристики
Розміри 27 км × 22 км × 18 км
Середній радіус 11,2667 км
Площа поверхні 1548,3 км²
Об'єм 5783,61 км³
Маса 1,0659×1016 кг
Середня густина 1,876 г/см³
Прискорення вільного падіння
на поверхні
0,0057 м/с²
Друга космічна швидкість 11,39 м/с
Період обертання синхронний
Нахил осі
Альбедо 0,071 ± 0,012
Температура ≈233 K

Commons-logo.svg Фобос у Вікісховищі

Фобос (грец. φόβος — страх) — один з двох супутників Марса.

Відкриття[ред.ред. код]

Був відкритий американським астрономом Асафом Холлом у 1877 році і названий на честь давньогрецького бога Фобоса (перекладається як «Страх»), супутника бога війни Ареса.

Загальна характеристика[ред.ред. код]

Фобос розташований на відстані 2,77 радіуса Марса від центра планети, і робить один оберт за 7 год 39 хв 14 с, що швидше ніж обертання Марса навколо своєї осі. В результаті, на марсіанському небі Фобос сходить на заході і заходить на сході.

Фобос обертається навколо своєї осі з тим же періодом, що й навколо Марса, тому завжди повернутий до планети одним і тим самим боком. Його орбіта знаходиться всередині межі Роша, і супутник не розривається лише за рахунок своєї внутрішньої міцності. Припливна дія Марса поступово уповільнює його рух, і зрештою призведе до падіння Фобоса на Марс.

Розміри Фобоса становлять 26,6×22,2×18,6 км, його поверхня всіяна кратерами, найбільший з яких — Стікні — має діаметр 8 км. З кратером пов'язана мережа розламів і тріщин.

Походження Фобоса[ред.ред. код]

Гіпотези походження марсіанських супутників і раніше суперечливі. Фобос і Деймос мають багато спільного з астероїдами C — типу: їх спектр, альбедо і густина в цілому характерні для C або D — типу астероїдів. Так, за старою гіпотезою Фобос, як і Деймос — це астероїди, що утворилися близько 4,5 мільярдів років тому в головному поясі астероїдів, які, поступово переміщуючись з зовнішньої його частини у бік Сонця, згодом стали супутниками Марса [1]

Але сучасний точний аналіз даних з європейського апарату Марс-експрес показав увідмінність спектру Фобоса від спектру астероїдів головного поясу. За новою гіпотезою, Фобос - об'єкт другого покоління Сонячної Системи , тобто об'єкт, що не утворився одночасно з Марсом , а виник на орбіті [2] . Можливо , в минулому Марс пережив зіткнення з великим тілом , які в часи молодості Сонячної системи зустрічалися часто , викинувши на орбіту величезну масу порід Марса. Частина цієї речовини згодом зібралася на орбіті у вигляді супутників.

Кратер Стікні на Фобосі[ред.ред. код]

Кратер Стікні сфотографований Mars Reconnaissance Orbiter у березні 2008 року

Кратер Стікні (англ. Stickney) — найбільший метеоритний кратер на Фобосі. Діаметр кратера становить близько 9 км, таким чином він займає значну частину поверхні Фобоса. Названий на честь Хлої Анджеліни Стікні Холл, дружини американського астронома Асафа Холла[3], який відкрив обидва супутники Марса у 1877 році.

Дослідження Фобоса[ред.ред. код]

В 1988 було запущено дві автоматичні міжпланетні станції «Фобос» для дослідження Марса і його супутників. Один з апаратів було втрачено через 2 місяці після запуску, другий успішно досяг Марса і встиг виконати частину дослідницької програми до того, як контакт із ним було втрачено.

Експедиція на Фобос в межах програми Російського космічного агентства «Фобос-Ґрунт» 2011 року зазнала невдачі ще на орбіті Землі.

Див. також[ред.ред. код]

  • Деймос — другий супутник Марса
  • «Фобос» — серія радянських автоматичних станцій, що досліджували супутники Марса.

Інтернет-ресурси[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]


Сатурн Це незавершена стаття з астрономії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.