Каньйон Північний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Каньйон Північний

Каньйо́н Півні́чний (лат. Chasma Boreale, вимовляється «ха́сма бореа́ле») — довгий і широкий каньйон у північній полярній шапці Марса, розташований на 83° північної широти і 47,1° західної довготи. Каньйон, що має довжину близько 560 км, є однією з найбільш помітних, цікавих і загадкових деталей зони зледеніння біля північного полюса Марса.

Детальні фотознімки каньйону Північний було отримано під час місій космічних апаратів NASA Марінер-9 і «Mars Reconnaissance Orbiter» (MRO). Вчених одразу надзвичайно зацікавило походження цієї величезної тріщини. Відповідно до початкових гіпотез, розлом став наслідком вулканічної активності, підтопивши крижаний шар,[1] вітрової ерозії або якоїсь катастрофічного події, що сталася від 5 до 10 млн. років тому. Але доктор Джек Хольт з Інституту геофізики Техаського університету, який досліджував марсіанську полярну шапку з допомогою радара SHARAD (Shallow Subsurface Radar) і зіставив отримані результати з даними MRO, дійшов висновку, що розлом має давніше та складніше походження:

Дані MRO ясно показують, що розлом сформувався в набагато давнішому крижаному шарі, що датується мільярдами років. Через форми стародавнього льодовика каньйон ставав усе глибшим, у той час як навколо нього формувалися молодші крижані шари. Вітри, що дмуть над полярною шапкою, імовірно, перешкоджали накопиченню нового льоду у розломі, не даючи йому заповнюватися.[2]

Постійний напрямок вітру визначався рельєфом місцевості. Вітри, що дмуть у районі розлому, супроводжувалися потужними пиловими бурями. Вкриваючи лід, пил сприяв його подальшому таненню.[3]

Вчені припускають, що круті крижані схили Chasma Boreale мають оголення стародавніх крижаних пластів. Їх подальше вивчення може пролити світло на історію марсіанського клімату.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. «Популярная механика», У Марса под шапкой: Секреты севера
  2. Dauna Coulter, Strange Martian Spirals Explained, Science@NASA
  3. Mars Polar Regions. Архів оригіналу за 31 серпень 2009. Процитовано 1 червень 2019. 

Посилання[ред. | ред. код]