Heat Shield Rock (метеорит)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Heat Shield Rock)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Heat Shield RockPicto infobox astronomy.png
PIA07269-Mars Rover Opportunity-Iron Meteorite.jpg
"Heat Shield" Rock
Тип Залізний
Група

можливо відноситься до IAB

групи
Батьківське тіло Марс
Склад 93% Залізо, 7% Нікель, а також суміші Германію
Регіон Плато Меридіана
Координати 1°54′ пд. ш. 354°30′ сх. д. / 1.9° пд. ш. 354.5° сх. д. / -1.9; 354.5Координати: 1°54′ пд. ш. 354°30′ сх. д. / 1.9° пд. ш. 354.5° сх. д. / -1.9; 354.5
Дата виявлення 8 січня 2005 року
Кількість 1
Інші назви Meridiani Planum meteorite
Місце зберігання поверхня Марсу

Heat Shield Rock (метеорит) (Міжнародний фонетичний алфавіт: — Камінь Теплового Щита) — нікель-залізний метеорит розміром з баскетбольний м'яч, знайдений на Марсі марсоходом Опортьюніті (NASA Mars Exploration Rover Opportunity), 8 січня 2005 року. Приблизні координати — 1,9° пн. ш. 354,5° сх. д. Метеорит має офіційну назву метеорит Плато Меридіана, яка була йому присвоєна в жовтні 2005 року, Метеоритним товариством[en][1].

Відкриття[ред. | ред. код]

Марсохід Опортьюніті знайшов залізний метеорит, перший метеорит, який був коли-небудь знайдений на іншій планеті.

Опортьюніті зіткнувся з метеоритом випадково, він лежав біля уламків теплозахисного екрану. Метеорит був знайдений, коли Опортьюніті відправили на вивчення теплозахисного екрану, після того, як марсохід завершив дослідження кратера Ендьюранс[ru]. Це був перший метеорит, знайдений на іншій планеті й третім, знайденим на іншому небесному тілі — два інших, міліметрового розміру Bench Crater[en] і Hadley Rille[en], були виявлені на Місяці.

Дірявий об'єкт, розміром з баскетбольний м'яч, в основному складається з заліза і нікелю. Лише невелика частина метеоритів, що впали на Землю, є так само багаті на метали, інші є кам'янистими. Як приклад, метеорит, який підірвали в знаменитому метеоритному кратері в Арізоні є подібним за складом.

Метеорит, який отримав назву «Heat Shield Rock», знайшли біля уламків теплозахисного екрану Опортьюніті на поверхні Плато Меридіана, рівнині з кратерами, яка була місцем, де Опортьюніті приземлився на Марс майже рік тому.[2] Проводячи первісні спостереження Heat Shield Rock з відстані з мініатюрним спектрометром теплового випромінювання, Опортьюніті визначив металеву композицію і подав запит, що це може бути метеорит. Марсохід під'їхав досить близько і підтвердив ідентифікацію метеорита.

Аналіз[ред. | ред. код]

Метеорит має високу відбиваючу здатність. Аналіз на елементний склад, проведений спектрометром Альфа-частин показав, що метеорит на 93 % складається з заліза, на 7 % з нікелю, з сумішшю германію (~ 300 частинок на мільйон) і галію (<100 частинок на мільйон). Мессбауерівський спектрометр, який проводить дослідження мінералогії залізомістких порід і грунтів, підтвердив, що це залізо-нікелевий метеорит, вміст нікелю в якому складає 5-7 %. Він, по суті, ідентичний до складу типових IAB залізних метеоритів[en], знайдених на Землі. Поверхня метеорита має характерні для метеоритів ями, утворені під час проходження через атмосферу.[3]

Не було жодної спроби створити заглибину в метеориті спеціальним інструментом марсоходу, так як тести на Землі з подібним метеоритом показали, що інструмент для буріння — Rock Abrasion Tool[en] (RAT) може бути пошкодженим. RAT призначений для буріння звичайного каміння, але не залізо-нікелевих метеоритів. Плато Меридіана, частина поверхні Марсу — на якій був знайдений даний метеорит, можливо, колись була покрита шаром матеріалу товщиною ≈ 1 км, який піддавався ерозійним процесам. Це означає, що при ударі цей метеорит, можливо, створив кратер, але з плином часу (млн і млрд років) він був зруйнований під дією ерозійних процесів. У будь-якому випадку, метеорит містить невелику концентрацію іржі. За відсутності детальних знань про Марс, важко сказати, чи впав він недавно чи ні. Метеорит майже не містить ознак вивітрювання.

Інші нікель-залізні метеорити на Марсі[ред. | ред. код]

Після ідентифікації метеориту, марсохід Опортьюніті виявив ще п'ять подібних залізних метеоритів (неофіційно під назвою «Block Island», «Ireland», «Mackinac Island[en]», «Oileán Ruaidh[en]» і «Shelter Island[en]»). Два нікель-залізні метеорити були ідентифіковані за допомогою марсохода «Спіріт» (неофіційно під назвою «Allan Hills» і «Zhong Shan»). Один залізо-нікелевий метеорит був ідентифікований марсоходом «К'юріосіті». Крім того, кілька кам'яних метеоритів також були виявлені на Марсі[4].

Термінологія[ред. | ред. код]

Термін «Марсіанський метеорит», як правило, відноситься до чогось зовсім іншого: метеорити на Землі, які, як вважають, походять з Марсу, відомим прикладом є ALH 84001.

Галерея[ред. | ред. код]

Основний уламок теплозахисного екрану, який захищав Опортьюніті при вході в марсіанську атмосферу. Позаду основного уламку можна зауважити даний метеорит.
Площа навколо теплового екрану

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]