Гори Лівії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Libya Montes
Libya Montes.jpg
Планета Марс
Координати 1°26′ пн. ш. 88°14′ сх. д. / 1.44° пн. ш. 88.23° сх. д. / 1.44; 88.23[1]Координати: 1°26′ пн. ш. 88°14′ сх. д. / 1.44° пн. ш. 88.23° сх. д. / 1.44; 88.23[1]
Діаметр 1229 км

Гори Лівії (лат. Libya Montes) — це високогірна область на планеті Марс, котра піднеслася внаслідок масштабного удару космічного тіла об поверхню планети — зіткнення, внаслідок якого утворився басейн Ісіди на північ звідси.

1999 року цей регіон став одним з двох найбільш ймовірних кандидатів, де мав здійснити посадку космічний апарат Mars Surveyor 2001 Lander, однак цю місію скасували. Басейн Ісіди — дуже древній. Таким чином, Libya Montes, що утворюють південний вал басейна Ісіди, містять чи не найстаріші породи, які тільки можна знайти на поверхні Марса, а тому висадка в цьому регіоні потенційно могла б забезпечити науковців інформацією щодо умов, які панували на планеті на ранній стадії її розвитку.

Після того, як вони утворилися внаслідок зіткнення з космічним тілом, яке спричинило появу басейну Ісіди, гори Лівії з плином часу зазнали змін під впливом великого різноманіття процесів, серед яких — флювіальна активність, вітрова ерозія та імпактне кратероутворення. Зокрема, опускання поверхні, спричинене осіданням порід, а також просочування підземних вод, спричинили утворення флювіальних (річкових) форм рельєфу — таких, як густі мережі долин,[2] широкі та видовжені долини, відкладення у дельтах цих долин, алювіальні конуси виносу, відкриті озера та лінії берегів. Вимірювання розмірів кратерів та частоти їхнього поширення («підрахунок кратерів») виявили, що більшість долин сформувалася в ранній період марсіанської історії (більш ніж 3.7 мільярда років тому, пізній Ноахійський період). Однак, нещодавні дослідження свідчать про те, що формування долин продовжувалося і в Середньовіччі історії Марса (Гесперійський період), та припинилося 3.1 мільярда років тому, наприкінці Гесперійського періоду.

Libya Montes у квадранглі Iapygia із мережами долин, знімок THEMIS
Топографія регіону Libya Montes на основі даних MOLA

«Обличчя» у горах Лівії[ред. | ред. код]

Libya Montes має цікаве утворення на поверхні, що своїм виглядом нагадує обличчя. Його однаково можна розрізнити при будь-якому ракурсі зйомки та при будь-якому куті падіння сонячного світла. Цю формацію можна відшукати на вузькокутному знімку, виконаному камерою MOC, що на космічному апараті Mars Global Surveyor (знімок M02-03051, переглянути можна тут (MSSS) або тут (USGS) а також обрізана версія). Також його можна помітити на знімку HiRISE ESP 018368 1830 (без проекції на карту) та ESP 018223 1830 — стереопара, з якої можна згенерувати модель рельєфу у 3D. Так само як і значно більш відомий приклад обличчя на Марсі, це «обличчя» є прикладом парейдолії.

Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Searchtool.svg MOC Image M02-03051 (1999)
парейдолія з обличчям на поверхні розташована приблизно посередині зображення

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Гори Лівії. Gazetteer of Planetary Nomenclature. USGS Astrogeology Research Program. 
  2. Catalog Page for PIA02396

Посилання[ред. | ред. код]