Архелон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Архелон
Час існування: Пізня крейда
Archelon1DB.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Чотириногі (Tetrapoda)
Амніоти (Amniota)
Завропсиди (Sauropsida)
Ряд: Testudines
Підряд: Cryptodira
Родина: Protostegidae
Рід: Archelon
Вид: Архелон
Біноміальна назва
Archelon ischyros
Wieland, 1896
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Archelon
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Archelon
EOL logo.svg EOL: 4522535
Fossilworks: 36327

Архелон (Archelon ischyros) — гігантська морська черепаха крейдового періоду. Найбільша з відомих морських черепах. Належить до вимерлої крейдяної родини Protostegidae, близького до сучасних шкірястих черепах.

Вид[ред. | ред. код]

Загальна довжина до 4,6 метрів, вага більше 2,2 тонн. Передні ласти величезні, крилоподібні, служили основним органом пересування. Розмах ластів досягав 5 метрів. Довжина черепа до 70 см (перевищує ширину). Дзьоб величезний, загнутий (нагадує дзьоб хижого птаха). Альвеолярна поверхня дзьоба не заходить тому далі хоан. Латеральний відросток плечової кістки слабкий.

Панцир редукований, хоча і в меншій мірі, ніж у сучасної шкірястої черепахи. Зберігається ряд невральних пластин уздовж хребта, можливо, з шкірними окостеніння над ними. Серединний кіль панцира невисокий, безперервний. Пластрон з великими зірчастими пластинами, у кількості чотирьох, між ними — центральна фонтанель. Панцир не такий плоский, як зображали на старих малюнках, дещо подібний до панцира сучасних зелених черепах за загальним виглядом (за виключенням відсутності рогових пластинок). За життя панцир був вкритий товстою шкірою (як у сучасних дорослих шкірястих черепах).

Відкриття та вивчення[ред. | ред. код]

Скелет архелона

Всі екземпляри походять з пізньої крейди (кампан) Північної Америки. Входить в пізній фауністичний комплекс П'єр Шейл. Залишки, включаючи повні скелети, виявлені в Південній Дакоті і, можливо, у Вайомінгу. Цікаві знахідки скелетів з прижиттєвими ушкодженнями — наприклад, у типового скелета в Єльському Музеї відсутній правий задній ласт. Вважається, що він був відкушений за життя акулою, або мозазавром.

Спосіб існування[ред. | ред. код]

Знахідки повних скелетів протостегид інколи пояснюють тим, що черепахи могли зариватися в мул на дні морів і занурюватися в своєрідну сплячку, піднімаючись для дихання лише раз на декілька годин. Незважаючи на величезні розміри, архелони повинні були відкладати яйця на суші — у черепах вапняна шкаралупа яєць і живородні види серед них невідомі. Дійсно, не так давно в прибережних відкладеннях Внутрішнього Крейдяного Моря знайдені сліди (відбитки) гніздівель гігантських морських черепах, ймовірно архелонів. Є припущення, що черепахи припливали у Внутрішнє Море саме для розмноження.

Харчування архелона, можливо, нагадувало дієту сучасних шкірястих черепах — медузи, ракоподібні, можливо, амоніти.

Архелон — один з об'єктів криптозоології. Відомості про зустрічі в різних морях з надгігантськими (до 12 метрів завдовжки!) черепахами інколи намагаються пояснити виживанням архелона. Але існування так званого «Батька Всіх Черепах» взагалі маловірогідно, оскільки черепахи повинні відкладати яйця на суші, а це важко приховати. Виживання ж архелона взагалі здається неймовірним, оскільки цей рід не дожив навіть до кінця крейди. Втім, інші протостегиди відомі до самої крейдо-палеоценової межі.

У фільмах[ред. | ред. код]

  • у радянському пригодницькому фільмі «Крик дельфіна» (1986) вигаданий американський атомний підводний човен називався «Архелон».
  • гігантська черепаха із знаменитого британського фільму «Мільйон років до нашої ери» (One Million Years BC, 1966) — явно архелон, хоча значно більше за розмірами і має повний справжній панцир.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Основи палеонтології: Земноводні, плазуни і птиці / під ред. Різдвяного А. До., Татарінова Л. П. — М.: Наука, 1964. С. 418—419.

Посилання[ред. | ред. код]