Багаторівневий маркетинг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Багаторівневий ма́ркетинг (англ. multilevel marketing, MLM) або мереже́вий ма́ркетинг — це система організації бізнесу та компенсацій, що використовується компаніями прямого продажу, за якої дистриб'ютор чи незалежний продавець може отримувати дохід не лише від обсягу особистого продажу продуктів і послуг, а й від обсягу продажу, здійсненого через мережу інших незалежних продавців, які були ним залучені та навчені для бізнесу. Кожен з агентів встановлює безпосередні контакти з потенційними покупцями та отримує прибуток від безпосередньої реалізації їм товарів. Крім цього, дистриб'ютор одержує прибуток у вигляді додаткових виплат від реалізації продукції усією або частиною підпорядкованої йому та створеної ним власноруч мережі агентів збуту.

Огляд[ред.ред. код]

Існує думка, що MLM-компанії та їх дистриб'ютори принаймні частково використовують пірамідальну схему привласнення прибутків агентів та дистриб'юторів нижніх рівнів. Також вважається, що прибутки верхніх рівнів MLM-працівників в певній мірі отримані за рахунок втрат на нижніх, наприклад через застій придбаних ними товарів для реалізації через насичення ринку чи інші причини.

Існує думка, що багаторівневий маркетинг створює нові робочі місця без великих зусиль з боку працешукачів.

Існує думка, що багаторівневий маркетинг породив покоління розчарованих людей, які зазнали втрат від участі в MLM.

Історія багаторівневого маркетингу[ред.ред. код]

Історія розвитку концепції багаторівневого маркетингу бере свій початок з Каліфорнійської Вітамінної Корпорації (California Vitamin Corporation), що була заснована Карлом Рейнборгом (Carl Rehnborg) у 1934 р. Він запропонував просту ідею, за якою кожен, хто переконувався на своєму досвіді у результативності харчових добавок, що виготовлялися корпорацією, передавав цей досвід своїм друзям, таким чином просуваючи дану продукцію на ринок.

В 1939 р. компанія перетворилася у Nutrilite Products, Inc. Починаючи з 1945 р. Nutrilite успішно співпрацює з компанією Mytinger & Caselberry, Inc., власниками якої були Lee Mytinger і William Casselberry. Остання була єдиним американським дистриб'ютором продукції фірми Nutrilite, для просування якої Mytinger і Casselberry розробили маркетингову систему, відому сьогодні під назвою багаторівневого маркетингу або мережевого маркетингу.

В 1940 р. два молодих підприємці — Річ ДеВос (Rich DeVos) і Джей ван Андел (Jay Van Andel) — долучилися до компанії в якості дистриб'юторів. До 1949 р. вони працювали достатньо успішно для створення власної корпорації Ja-Ri. Не усі справи йшли добре, тому в 1959 р. в результаті деяких суперечностей з Nutrilite і Mytinger & Caselberry вони сформували фірму Amway, що стала однією з найпопулярніших компаній, які використовують багаторівневий маркетинг як основну концепцію просування товарообігу продукції. [[1]]

Компанії, що працюють за принципом MLM-маркетингу[ред.ред. код]

| align="left" valign="top" |

*ФАРМАСІ

Сайти асоціацій прямих продажів[ред.ред. код]

http://dsa.org

http://www.wfdsa.org/membership_directory/index.cfm?fa=show_search

http://www.dsa.org/forms/CompanyFormPublicMembers/search?action=find&anyName=iwowwe

Посилання[ред.ред. код]