Банатська республіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Republica Bănăţeană (ro)
Banater Republik (de)
Banatska republika (sr-Latn)
Банатска република (sr-Cyrl)
Bánáti Köztársaság (hu)
Банатська республіка
Невизнана держава
Австро-Угорщина Flag of Austria-Hungary (1869-1918).svg
1918
Розташування Банатської республіки
Столиця Тімішоара
Форма правління Республіка
Президент Отто Рот (Otto Roth)
Історичний період Перша Світова війна
 - Проголошення 1 листопада 1918
 - Захоплення Сербією 15 листопада 1918
Попередник
Наступник
Flag of Austria-Hungary (1869-1918).svg Австро-Угорщина
Королівство Румунія Flag of Romania.svg
Королівство Югославія Flag of the Kingdom of Yugoslavia.svg

Банатська республіка (рум. Republica Bănăţeană, нім. Banater Republik, серб. Banatska republika / Банатска република, угор. Bánáti Köztársaság) — невизнана держава, проголошена в Тімішоарі 1 листопада 1918 року, на наступний день після розпаду Австро -Угорської імперії. Визнана тільки Угорщиною, республіка була захоплена армією сусідньої Сербії 15 листопада. У наступному році її територія була розділена між Королівством сербів, хорватів і словенців і Румунією.

Обгрунтування[ред.ред. код]

Банат є природним географічним регіоном на Тисо-Дунайській низовині. З 1552 року він був Османською провінцією — Тімішоарський пашлик. Після підписання Пожаревацького миру у 1718, регіон став Габсбургською провінцією Тімішоарський Банат. Ця провінція була скасована в 1778 році. у 1849 — 1860 роках регіон Банат, разом з Бачка та Срем, був частиною нової Габсбурзької провінції —— воєводство Сербія і Тімішоарський Банат. Столиця всіх цих провінцій була Тімішоара.

Історія[ред.ред. код]

До 31 жовтня 1918 року були створені військові ради національностей, що проживали на терені Банату: румунська, угорська, німецька, сербська, і єврейська. На їхній зустрічі Отто Рот, член Соціал-демократичної партії, виступив з пропозицією створити автономну Банатську народну раду за участю представників від кожної етнічної групи, але румунські офіцери відмовилися, посилаючись на відсутність резолюції від Румунського Національної Ради. Попри це, провідні члени Соціал-демократичної партії вирішили проголосити республіку, і 1 листопада це зробив Отто Рот, що став її президентом. Незалежність Баната була визнана Угорщиною .

4 листопада Банатська народна рада організувала військові загони з метою встановити контроль над всією територією республіки, але зробити це так і не вдалося. 15 листопада сербські війська увійшли В Банат, і республіка припинила своє існування, потім його терен було розділено між Румунією і Королівством сербів, хорватів і словенців.

16 квітня 1920 року етнічні німці Баната послали на Паризьку мирну конференцію запит з проханням про відновлення республіки, але їм було відмовлено.

Населення[ред.ред. код]

Населення республіки становило 1582133 людини:

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]

  • banat.de, Richard Weber: Die Turbulenzen der Jahre 1918-1919 in Temeschburg