Батавська республіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
нід. Bataafse Republiek
Батавська республіка
Республіка Сполучених провінцій Prinsenvlag.svg
1795 – 1806 Королівство Голландія Flag of the Netherlands.svg

Герб of Батавська республіка

Герб

Розташування Батавська республіка
Столиця Гаага
Мови Голландська
Форма правління республіка
Національні збори Франції

Великий пенсіонарій

Луї Бонапарт
Історичний період Наполеонівські війни
 - Засновано 1795
 - незалежність 1795
 - Ліквідовано 1806
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Батавська республіка

Бата́вська респу́бліка (нід. Bataafse Republiek, фр. République batave) — офіційна назва нідерландської Республіки Сполучених провінцій під час її завоювання Францією між 1795 і 1806 роками.

Історія[ред. | ред. код]

Республіка утворена в результаті вступу в січні 1795 року на територію Нідерландів французьких республіканських військ і повстання (січень — березень 1795) місцевого населення. Названа за іменем племені батавів, що заселяли в давнину територію Нідерландів.

Вступ Батавської республіки в травні 1795 в військово-політичний союз з Францією поклав початок залежності держави від Франції і зумовив її участь у війнах Франції проти антифранцузької коаліції.

Для внутрішньополітичного розвитку Батавської республіки була характерна гостра боротьба дрібних та середніх купців і промисловців за підтримки народних мас проти засилля великих торговців і фінансової олігархії. Проект конституції Батавії, підготовлений скликаними 1 березня 1796 року Національними зборами, в яких переважали представники великого бюргерства, був відкинутий переважною більшістю населення. Отримавши перевагу на наступних виборах (січень 1798), радикальні елементи усунули від влади консерваторів і запропонували конституцію (1798), відповідно до якої були ліквідовані залишки феодалізму в країні.

Реакційний переворот, здійснений в червні 1798 року, завадив проведенню в життя демократичних прав і свобод, проголошених цією конституцією. В 1801 році Батавії була нав'язана нова конституція, що скасувала всі демократичні завоювання. 1805 року за наполяганням Наполеона I на чолі Батавії було поставлено так званого «великого пенсіонарія» Р. Я. Схіммелпеннінка, що володів диктаторськими повноваженнями.

У травні — червні 1806 Наполеон перетворив Батавію у Голландське королівство (існувало в 18061810 роки), проголосивши королем свого брата Луї (Людовика) Бонапарта.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Colenbrander Н. Т., De Bataafsche republiek, Amst, 1908.