Біотероризм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Біотероризм — тип тероризму, який визначається як незаконний, незаконне використання біологічних засобів проти людей з метою примусового втручання чи залякування уряду, цивільного населення або будь-якої його частини для досягнення особистих, політичних, соціальних або релігійних цілей. Агентом руйнування є мікроорганізми, бактерії (рикетсії), гриби, токсини, що виробляються деякими мікроорганізмами, а також рослинні отрути. Часто вищезазначені заходи додатково змінюються для того, щоб становити ще більшу загрозу здоров'ю та життю людей, тварин і рослин. Патогенні мікроби можуть передаватися за допомогою ракет, авіабомб, контейнерів або листів. Розповсюдженню шкідливих речовин також сприяють раніше інфіковані природні носії — комахи: блохи, напівтвердокрилі, одягові воші, мухи, комарі та павукоподібні: кліщі. Вони можуть передавати мікроорганізми безпосередньо людям, воді або їжі[1]. Асимптоматичні носії даної інфекційної хвороби здатні легко пересуватися на великі відстані[2].

Поділ небезпечних біологічних чинників[ред. | ред. код]

Дослідники з Центру контролю захворювань (Центри з контролю та профілактики захворювань в США — CDC) поділили небезпечні чинники на 3 категорії:

Особливості небезпечних біологічних чинників[4][ред. | ред. код]

Біотерористична загроза[ред. | ред. код]

Біотерористичні атаки важко виявити, тому що мікроорганізми легко сховати і транспортувати, а навіть невелика їх кількість є небезпечною і ефективною. Це засоби, які можна легко розпилювати в громадських місцях: театрі, метро, спортивному залі. Це не проблема забруднення води у водопроводах або харчових продуктах на фабриках. Також легко розпилювати їх з високих будівель або мостів. У той же час, протягом кількох днів секретності терорист може відійти від місця злочину. Тому проблема «невидимості» потенційного супротивника зростає, і цей біотероризм, здається, краще перевіряється серед менших терористичних груп, що також є великою проблемою для антитерористичних груп, які борються з цим явищем.[5].

Рідкісне використання біологічної зброї на сьогоднішній день пов'язане з кількома причинами. Багато потенційних біотерористів не мають знань і технічних можливостей, необхідних для його виробництва. Одним з обмежень є загроза самому зловмиснику, оскільки біологічна зброя є двосічною зброєю. Оскільки «вивільнення» мікробів по території, що піддається нападу, контролюється і контролюється ними. Як терористичні організації, так і національні уряди неохоче використовують біологічні агенти, оскільки вони непередбачувані. У результаті мутацій зміцнюються або послаблюються ознаки, що становлять вірулентність вірусів або бактерій. Нові властивості патогенів можуть кардинально відрізнятися від передбачуваних на момент нападу. Крім цих аспектів, важливим елементом є моральна відраза до використання біологічної зброї. Існує велика ймовірність того, що страждання, спричинені нею, та її непридатні дії перешкоджають використанню терористами. Наслідки використання біологічної зброї могли б назавжди відігнати суспільство від причини, яка спричинила напад[6].

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Флуорени вірулоцидної дії. Противірусна активність флуренізиду і перспектива застосування у боротьбі з біотероризмом / Л. І. Петрух ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д. Галицького М-ва охорони здоров'я України. — Львів: [б. в.], 2014. — 210 с. : іл. — Бібліогр. в кінці розділів. — ISBN 978-617-607-549-3

Примітки[ред. | ред. код]

  1. P. Kępka, Bioterroryzm Polska wobec użycia broni biologicznej, Difin s.a., Warszawa 2009, s.23-24.
  2. T. Szopa, Teoria graficznego przedstawienia terytorialnego rozkładu ryzyka i zagrożeń, Mapy terytorialnego rozkładu ryzyka, Edura 2004, s. 28.
  3. P. Kępka, Bioterroryzm Polska wobec…, op. cit., s. 46.
  4. Beata Puzanowska, Agnieszka Czauż-Andrzejuk. Bioterroryzm. „Przegląd Epidemiologiczny”, 2001. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny. ISSN 0033-2100. [dostęp 2016-08-19]. 
  5. W. Kostecki, Strach i potęga Bezpieczeństwo międzynarodowe w XXI wieku, Poltext, Warszawa 2012, s. 58-59.
  6. Onet – Jesteś na bieżąco. www.antyterroryzm.republika.pl. Процитовано 7 квітня 2018. 

Посилання[ред. | ред. код]