Видубицьке озеро

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Видубицьке озеро
Видубицьке озеро
Вид на Видубицьке озеро, Дарницький міст та лівий берег Києва.
50°24′57″ пн. ш. 30°34′24″ сх. д. / 50.41583° пн. ш. 30.57333° сх. д. / 50.41583; 30.57333
Розташування
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Геологічні дані
Розміри
Площа поверхні 0,156  км²
Глибина середня 6,2  м
Глибина макс. 13,5  м
Об'єм 0,966 млн м3
або 0,000 966  км³
Вода
Басейн
Інше
Міста та поселення Київ
Видубицьке озеро. Карта розташування: Україна
Видубицьке озеро
Видубицьке озеро (Україна)

Видубицьке озеро  - озеро на правобережній частині Дніпра у Києві. Знаходиться навпроти Видубицького монастиря, межує з Дарницьким мостом.

Зв'язано протокою з Дніпром, тому фактично може вважатися не озером, а затокою.

Гідроморфологічна характеристика[ред. | ред. код]

Видубицьке озеро є штучно створеною водоймою. Улоговина озера носить сліди значного антропогенного втручання, про що свідчать нехарактерні для природних заплавних озер Дніпра глибини, форми улоговини, рельєф та донні відклади.

Об'єм озера становить 0,966 млн м3, площа водної поверхні – 0,156 км2 при нормальному підпірному рівні Канівського водосховища – 91,5 м БС. Глибина від 2 до 13,5 м, найбільші глибоководною є центральна та західна частини. Середня глибина - 6,2 м.

З Дніпром озеро зв'язане протокою шириною 20 м, довжиною 40 м, глибиною до 2,4 м. Глибина на прилеглій до озера ділянці Дніпра змінюється від 6,5 до 17 м. Через протоку здійснюється основний водообмін озера за рахунок коливань рівня води у Канівському водосховищі. Рівні води в озері у періоди весняної повені пересічно піднімаються на 1,0-2,0 м, але можуть бути підйоми на 5,0-6,0 м. За період середньої повені в озеро надходить одноразово 200-350 тис. м3 води (20-36% від об’єму води в озері).

Завдяки дворазовому за кожен день попуску Київською ГЕС більшу частину року (крім часу проходження повені) в озеро притікає (і витікає) за добу в середньому 84 тис.м3 води. Це складає приблизно 8,7% загального об’єму води, що міститься в озері. Умовний водообмін, таким чином, відбувається в озері в середньому за 11,5 діб.

Весь північний берег та значну частину акваторії займає ремонтно-відстійний пункт човнів. Через це північна частина озера дуже засмічена нафтопродуктами (рівень перевищує норму у 45 разів), розвивається небезпечна мікрофлора. Вода в інших частинах озера забруднена помірно або слабо.

На західному березі озера виведений випуск стічних вод. На південному березі влаштовані причали ремонтно-відстійних пунктів, поряд проходить залізниця. Західним берегом озера проходить Наддніпрянське шосе, зі сходу проходить Набережно-Печерська дорога.

Історія[ред. | ред. код]

Озеро виникло у 1868 після спорудження двох дамб на Дніпрі під час будівництва Дарницького мосту. До того на сучасному місці озера текло старе русло Дніпра - протока Старик. Протока виникла у XIX сторіччі, коли головне русло увійшло ближче до лівого берегу. До XIX сторіччя головне русло проходило на місці цієї протоки. Після спорудження дамб протока почала відмирати. На карті 1871 - 1873 вона названа Лисогірським рукавом. Пізніше рукав зник. Його залишками є Видубицьке озеро, затока Миколайчик та Галерна затока.[1].

У ході будівництва мосту 1868 спорудили дві дамби: перша з’єднала північний кінець колишнього острова навпроти Видубицького монастиря з київським берегом; другою дамбою, що була споруджена у нижній частині протоки, пролягла залізниця. Між цими двома дамбами й утворилося Видубицьке озеро. Вже тоді у дамбі було влаштовано штучну протоку, через яку перекинули легкий міст.

В деяких джерелах вказується, що озеро виникло у 1845 році після великої повені. Але це невірно[2][3].

У першій половині XX століття озеро Видубицьке було схоже на озеро-старицю на заплаві Дніпра. Пізніше північну частину озера було засипано будівельними відходами, а південну – перетворено в піщані кар’єри.

З 1966 на озері почали зводити причали для човнів - Ремонтно-відстійний пункт №1. В ході робіт понад протокою до Дніпра споруджений міст для автомобілів[3].

Джерела[ред. | ред. код]

  • [1]] Дубняк С.С. Деякі проблеми еколого-гідроморфологічного зонування урбанізованих водойм (на прикладі озера Видубицького в м. Києві).


Посилання[ред. | ред. код]