Демографія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мапа населення світу за країнами

Демографія (дав.-гр. δήμος — народ та лат. graphe — письмо, описання) — наука, що вивчає склад і рух людності (населення) та закономірності його розвитку.

Зміст, цілі та завдання демографії[ред.ред. код]

Демографія вивчає такі емпіричні дані про населення, як: кількість, статево-вікова структура, приріст (скорочення) населення та фізичне переміщення населення (міграція). До задач демографії належить: аналіз статистичних даних про рівні народжуваності і смертності, шлюбів і розлучень, тривалості життя; короткочасні та довгострокові прогнози стану та динаміки руху населення. Сім'я та шлюб — як соціальні інститути, соціалізація конкретно-історичних індивідів як масовий процес — також належать до комплексу об'єктів демографії. Основною ціллю демографії можна вважати — виведення закономірностей та законів розвитку людності.

Геодемографія — дисципліна, що вивчає взаємозв'язки між місцезнаходженням і демографічними характеристиками населення.

Людність як об'єкт демографії[ред.ред. код]

Демографія вивчає не просто людність або населення як таке (людність є об'єктом багатьох інших наук — від статистики до соціології), а саме процес відтворення, репродукції людності. Процеси народження, старіння, смертності, зміни генерацій (поколінь) — у демографії звуться природним рухом людності (населення). На відміну від нього — міграція являє собою механічний рух людності (населення). Демографія вивчає не тільки кількість, як це вважалося раніше, але і якість людності (населення). До якості людності в першу чергу належить потенція до самовідтворення — «демографічний потенціал».

Економічна демографія розглядає також «трудовий потенціал» населення.

Медична демографія вивчає здоров'я населення як чинник його відтворення.

Теоретико-методологічна ієрархія[ред.ред. код]

Демографія як комплекс наук про людність (населення) вміщує в себе групи наукових дисциплін різних за рівнем теоретичної абстракції:

 • Емпірична демографія (Демо-статистика або статистика населення)
 • Дескриптивна (описувальна) Демографія, аналітична демографія чи демографічний аналіз (у вузькому розумінні)
 • Теоретична демографія (див. також: Демологія) тощо.

Демографічний аналіз в широкому розумінні — як конкретно-дисциплінарна так і загально-наукова методологія, охоплює різні рівні наукової теоретичної думки: від розгляду статистично-аналітичних показників — «Нетто- та Брутто-коефіцієнтів» народжуваності (відтворення населення), «очікуваної середньої тривалості життя», далі через такі теоретичні побудови як — Теорія «Нульового-росту» і врешті решт — до виведення фундаментальних Законів існування та розвитку суспільства-людності (об'єкт Демології).

Існують також різноманітні «предметно-споріднені» та «галузеві» демографічні дисципліни:

 • Соціальна демографія
 • Економічна демографія
 • Історична демографія
 • Медична демографія
 • Етнодемографія
 • Демографія міського та сільського населення;

та ін.

Джерела[ред.ред. код]

Основні джерела[ред.ред. код]

 • Dictionary of demography: terms, concepts and institutions. W. Petersen & R. Petersen. — New York: Greenwood Press, 1985–1986. Vol. 1-2 (Vol.1 ISBN 0-313-25137-1; Vol.2 ISBN 0-313-25138-X) (англ.)
 • Dictionary of Demography: Multilingual Glossary. Greenwood Press. ISBN 0-313-25139-8 (англ.)
 • Демографический энциклопедический словарь. Москва, СЭ, 1985 (рос.)
 • Dictionnaire de démographie. Pressat, Roland. — Paris: Pr. Univ. de France, 1979 (фр.) // The Dictionary of Demography. ed. Roland Pressat. Oxford: Blackwell, 1988 — ISBN 0-631-15579-1 (англ.)

Періодичні демографічні видання[ред.ред. код]

 • Демографічні зошити (рос. Демографические тетради) (щорічник). Київ: «Наук. Думка».
 • Демографічні дослідження (щорічник) Київ: «Наук. Думка».

Інші джерела[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]