Вінницький національний технічний університет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вінницький національний технічний університет
ВНТУ і VNTU
Vntu.logo.png
Vinnytsia Khmelnytske Highway 25.jpeg
49°14′01″ пн. ш. 28°24′42″ сх. д. / 49.233765100027774508° пн. ш. 28.41178800002778004° сх. д. / 49.233765100027774508; 28.41178800002778004Координати: 49°14′01″ пн. ш. 28°24′42″ сх. д. / 49.233765100027774508° пн. ш. 28.41178800002778004° сх. д. / 49.233765100027774508; 28.41178800002778004
Тип технічний університет
Країна Flag of Ukraine.svg Україна[1]
Розташування Вінниця
Засновано 1960
Акредитація IV рівня
Ректор Біліченко Віктор Вікторович
Студентів 8600
Членство у Асоціація університетів Європи[2]
Випускники Категорія:Випускники Вінницького технічного університету
Адреса 21021, Україна, Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 95
Сайт vntu.edu.ua
CMNS: Вінницький національний технічний університет у Вікісховищі

Вíнницький націона́льний технічний університе́т (ВНТУ) — український заклад вищої освіти четвертого рівня акредитації, який здійснює підготовку фахівців інженерно-технічного профілю. Заклад є центром освіти, науки та культури Подільського регіону. ВНТУ створено згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 244 від 20.04.94 року на базі Вінницького політехнічного інституту, заснованого на державній формі власності і підпорядкованого Міністерству освіти і науки, молоді та спорту України. Указом Президента України № 868/2003 від 21 серпня 2003 року Університету надано статус національного. За результатами акредитації, згідно з рішенням Міжгалузевої акредитаційної комісії від 17 лютого 1994 року, протокол № 9, яке підтверджене рішенням ДАК від 24 лютого 2004 року протокол № 49, Вінницький національний технічний університет віднесений до закладів вищої освіти четвертого рівня акредитації і має право готувати фахівців за освітньо-професійними та освітньо-науковими програмами підготовки бакалавра, магістра, доктора філософії та доктора наукз спеціальностей в обсягах отриманої ліцензії.

Історія[ред. | ред. код]

Історія ВНТУ розпочалась у 1960 роцi, коли у Вiнницi був створений загальнотехнiчний факультет Київського технологічного iнституту харчової промисловості. Через рік він став складовою частиною цього iнституту, на базi якого у 1961 році був створений Вiнницький фiлiал. З 1 січня 1962 року загальнотехнiчний факультет виділений на самостійний баланс.

За роки діяльності у складі Київського технологічного iнституту харчової промисловості Вiнницький загальнотехнiчний факультет підготував і випустив близько 1000 студентів третього курсу, які були переведені на другий етап навчання у різні вищі навчальні заклади.

З метою вдосконалення якості підготовки фахівців без відриву від виробництва та, враховуючи відкриття у Вінницькому загальнотехнічному факультеті спеціальностей, які відповідали профілю Київського політехнічного інституту (КПІ), наказом № 536 від 7 жовтня 1964 року Вінницький загальнотехнічний факультет підпорядковано останньому як Вінницький філіал КПІ (ВФ КПІ).

На початку вересня 1965 року ВФ КПІ розмістився в приміщенні по вул. Леніна, 19 і в школі № 15 мікрорайону «Вишенька». В цей же час проводилось будівництво навчального комплексу для філії в мікрорайоні «Вишенька». В його будівництві брали участь 65 організацій і підприємств Вінницької області різних міністерств і відомств.

Рiшенням Вiнницької обласної ради народних депутатiв для розбудови у Вiнницi вищого навчального закладу полiтехнiчного профiлю на околицi мiста було видiлено 25 гектарiв землi, на яких уже в 1967 роцi було зведено два перших навчальних корпуси, перший студентський гуртожиток та декiлька господарських примiщень.

У 1968-69 навчальному році в структурі філіалу були 4 факультети та 17 кафедр. У 1979 році введено в експлуатацію спортивно-оздоровчий табір «Супутник» в с. Степашки на 160 відпочиваючих на одну зміну.

В 1974 роцi на базi Вiнницького фiлiалу КПI було створено Вiнницький полiтехнiчний iнститут – сьомий в Українi в цiй групi вишів.

У 1994 роцi Вiнницький полiтехнiчний iнститут реорганiзовано у Вiнницький державний технiчний унiверситет, а в 2003 роцi йому надано статус нацiонального.

На території університету розташовано 12 корпусiв, 6 iз яких об’єднанi переходами в єдиний комплекс, стадiон з рекортановим покриттям бiгових дорiжок, пiдземний легкоатлетичний манеж, стрілецький тир, 12 вiдкритих спортивних майданчиків для iгрових видiв спорту, 6 гуртожиткiв, їдальня, яка забезпечує смачними стравами щодня студентiв та спiвробiтникiв унiверситету.

ВНТУ готує фахiвцiв майже для 80 країн Європи, Азiї, Африки та Пiвденної Америки.[джерело?]

Ректори[ред. | ред. код]

Структура університету[ред. | ред. код]

До складу ВНТУ входять 7 навчально-наукових факультетів:

Факультет інтелектуальних інформаційних технологій та автоматизації

Факультет будівництва, цивільної та екологічної інженерії

Факультет електроенергетики та електромеханіки

Факультет інформаційних технологій та комп'ютерної інженерії

Факультет машинобудування та транспорту

Факультет інформаційних електронних систем

Факультет менеджменту та інформаційної безпеки

Кафедра Військової підготовки [Архівовано 24 січня 2022 у Wayback Machine.].

Інститут докторантури та аспірантури

Науково-технічна бібліотека (НТБ)[ред. | ред. код]


Імідж-центр [Архівовано 25 січня 2022 у Wayback Machine.]

 • Навчальний відділ
 • Навчально-методичний відділ
 • Психологічна служба
 • Центр соціально-організаційної роботи
 • Центр дистанційної освіти
 • Центр електронних комунікацій "ІнтерЦЕК"
 • Центр забезпечення якості освіти ВНТУ.

Керівництво університету[ред. | ред. код]

Проректори[ред. | ред. код]

 • Перший проректор з наукової роботи та міжнародного співробітництва - Грабко Володимир Віталійович, доктор технiчних наук, професор;
 • проректор з науково-педагогічної роботи та організації освітнього процесу - Петров Олександр Васильович, кандидат технiчних наук, доцент;
 • проректор з перспективного розвитку та інфраструктури - Циркун Віктор Євгенович.

Навчальний і науковий процес[ред. | ред. код]

У ВНТУ проводиться системна робота щодо добору, навчання та підвищення фахового рівня науково-педагогічних працівників, а також забезпечення стабільного зростання їх інтелектуального потенціалу.

Науково-педагогічну діяльність в університеті здійснюють 39 кафедр, серед них і кафедра військової підготовки, 28 iз яких є випусковими кафедрами і мають фiлiї на підприємствах м. Вiнницi та областi. Підготовку студентів, аспірантів і докторантів проводить колектив висококваліфікованих науково-педагогічних і педагогічних працівників: 72 штатних професори і 77 докторів наук, 200 доцентів і 284 кандидати наук, серед яких 4 лауреати Державних премій України (СРСР), 9 – Заслужених працівників освіти України, 10 – Заслужених діячів науки і техніки, 1 – Заслужений природоохоронець України, 1 – Заслужений економіст України, 1 – Заслужений тренер України. Кадрове забезпечення ВНТУ відповідає критеріям організації освітнього процесу. Частка штатних науково-педагогічних і педагогічних працівників з науковим ступенем становить 84,9 % (361 особа). Частка штатних науково-педагогічних і педагогічних працівників з вченим званням становить 64% (272 особи).

Всі науково-педагогічні працівники постійно займаються науковою та методичною роботою, використовують сучасні освітні технології, зокрема елементи дистанційного навчання, що свідчить про високий якісний склад кадрів для підготовки здобувачів вищої освіти.

Університет готує бакалаврів та магістрів за денною та заочною формами навчання на 7 факультетах та в 1 інституті за 26 бакалаврськими і 22 магістерськими спеціальностями, 21 спецільністю підготовки докторів філософії. На сьогоднішній день в університеті навчається близько 4900 студентів очної та заочної форм навчання.

Усі студенти університету мають можливість отримати військову освіту та звання молодшого лейтенанта запасу під час навчання. Для цього у ВНТУ працює кафедра військової підготовки, що проводить навчання за 6 військовими спеціальностями, на яких навчаються 234 студенти.

Важливою складовою освітнього процесу у ВНТУ є академічна мобільність студентів і викладачів, яка є необхідною умовою формування спільного освітнього і дослідницького простору. Студенти ВНТУ направляються на стажування у провідні заклади вищої освіти та можуть навчатися за програмами академічної мобільності студентів (ПАМС) «Подвійний диплом» / «Два дипломи» в закордонних університетах. В цьому напрямку ВНТУ активно співпрацює із закладами вищої освіти Республіки Польщі та Республіки Болгарії. Студенти ВНТУ можуть навчатися за програмами академічної мобільності студентів «Подвійний диплом» в Люблінській політехніці (м. Люблін, Республіка Польща), Свєнтокшиській політехніці (м. Кєльце, Республіка Польща) та Політехніці Опольській (м. Ополе, Республіка Польща), а також у Технічному університеті – Варна (м. Варна, Республіка Болгарія), а за програмами академічної мобільності студентів «Два дипломи» – у Вищій школі управління охороною праці у Катовицях (м. Катовіце, Республіка Польща). По завершенню навчання за ПАМС випускники отримують два дипломи – про присвоєння освітнього ступеня «Магістр» у ВНТУ та у закордонному навчальному закладі, які визнаються у країнах Європейського Союзу, Канаді, Австралії.

Унiверситет має ефективну систему пiдготовки наукових кадрiв вищої квалiфiкацiї. Пiдготовку науково-педагогiчних кадрів здiйснюють в аспiрантурi з 21 спецiальності i докторантурi з 11 спецiальностей, функцiонують 6 спецiалiзованих вчених рад по захисту докторських та кандидатських дисертацiй.

ВНТУ має структурні одиниці, які сприяють всебічному розвитку особистості студента, його залученню до наукових і культурно-просвітницьких заходів. Це Центр інновацій в електронному урядуванні, Інститут соціально-гуманітарних наук, Науково-освітній гендерний центр, Лабораторія соціологічних досліджень, Служба психологічної підтримки, Культурно-мистецький і просвітницький центр, Головний центр виховної роботи та інші. Видавничу діяльність ВНТУ здійснює Інформаційний редакційно-видавничий центр. Діяльність ВНТУ також спрямована на виконання цілей стратегічного розвитку навчального закладу (відповідно до Стратегії розвитку ВНТУ).

Колектив Унiверситету в усiх напрямках працює високо кваліфіковано, самовiддано i патрiотично. У ВНТУ мають широкі права органи студентського самоврядування, профспілка студентів ВНТУ, діяльність яких сприяє демократизації відносин у колективі. Сьогодні ВНТУ є відкритою академічною спільнотою, яка є провідним центром освіти, науки та інновацій, потужний конкурентоспроможний центр технічної, економічної освіти, соціально-гуманітарного розвитку Центральноукраїнського регіону, надійний партнер науково-освітніх установ, влади, громади і бізнесу, комфортне середовище для розвитку, життя, навчання і роботи.

Міжнародне співробітництво[ред. | ред. код]

На сьогодні ВНТУ має більш як 70 угод (за останні 2 роки підписано 19 угод) про співробітництво з міжнародними організаціями, навчальними закладами, фірмами, зокрема: з технічними університетами міст Яси, Сучава, Бакеу (Румунія), Браганським, Лісабонськими університетами (Португалія), Лундським університетом (Швеція), університетом м. Євле (Швеція), Люблінським технічним університетом (Польща), Дрезденським технічним університетом, Люблінським технічним університетом, Шаньдуньським університетом сполучень (Китай), технопарком Шаньдуньського університету, Ліверпульским університетом JohnMoores (Великобританія), Технологічним університетом м. Ланьчжоу, іншими китайським університетами, коледжами та науковими установами, установами і організаціями Азербайджану, В’єтнаму та іншими.

ВНТУ – є колективним членом Всесвітнього товариства SPIE, OSA, Європейського товариства "Ергономіка та людський фактор", Міжнародної асоціації університетів, Європейської асоціації університетів, Міжнародної спілки TESOL-Ukraine, Міжнародної асоціації комп’ютерної техніки (АСМ) (м. Нью-Йорк), Міжнародної асоціації інженерів-енергетиків (Associationofenergyengineers), Міжнародної федерації винахідницьких асоціацій (IFIA), Норвезько-Українського альянсу університетів (NUUA).

Протягом 2021 року відділом міжнародних зв`язків та проектів здійснювалася інформаційно-консультативна діяльність щодо доступних можливостей у сфері академічної мобільності, участі у програмах на отримання міжнародних грантів для студентів, аспірантів та викладачів університету. Так 15 жовтня 2021 року відбулася церемонія офіційного відкриття Інституту Конфуція у ВНТУ, фінансування якого здійснюється за рахунок коштів Ланьчжоуського технологічного університету (КНР).

Інститут Конфуція — це освітньо-культурна організація з поширення китайської мови та культури у світі. Інститут Конфуція ВНТУ функціонує у двох напрямках – вивчення китайської мови та поширення інформації про культуру Китаю.

Викладацький та адміністративний персонал університету бере участь у 5 міжнародних проектах програм: Erasmus+, Програма Агентства США з міжнародного розвитку USAID, Програма «Підтримка реформи децентралізації в Україні U-LEAD з Європою», проект «Норвегія-Україна» NUPASS, Український культурний фонд.

Продовжується виконання проекту Європейської Комісії з питань освіти та культури за програмою Erasmus+ з напрямку розвитку університетського потенціалу КА2 "InnovativeMultidisciplinaryCurriculuminArtificialImplantsforBio-EngineeringBSc/MScDegrees" (координатор – UniversidadPolitécnicadeMadrid, Spain). ВНТУ є також співвиконавцем проектуInnovativeMultidisciplinaryCurriculuminArtificialImplantsforBio-EngineeringBSc/MScDegrees (586114-EPP-1-2017-1-ES-EPPKA2-CBHE-JP).

У 2021 році на базі центру «Україна-Норвегія ВНТУ» запрацювала спільна навчально програма з навчання соціальних підприємців за підтримки Вінницької міської ради та Міжнародного фонду соціальної адаптації, а також продовжувалась робота за проектом «Норвегія-Україна» NUPASS з соціальної адаптації та перепідготовки ветеранів АТО/ООС та членів їх сімей.

В університеті працює Локальна Академія CISCO, де слухачі отримують знання, які необхідні для проектування та обслуговування локальних та глобальних мереж та практичні навики роботи з обладнанням CISCO. Комп’ютерні класи облаштовані найсучаснішим обладнанням від компанії CISCO SystemsInc. Після закінчення навчання слухачі Академії мають можливість отримати міжнародний сертифікат CISCO.

Відомі випускники[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

 • vntu.edu.ua — офіційний сайт «Вінницький національний технічний університет».

Джерела[ред. | ред. код]