Віпала

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Віпала

Віпала (Wiphala) — старовинна емблема андських народів, що існувала ще до появи у Південній Америці перших європейців. Сьогодні є символом індіанських народів аймара та кечуа. Також часто застосовується в Перу, Еквадорі, Болівії, Чилі та Аргентині. Віддзеркаленням віпали є прапор Куско та є одним з офіційних прапорів Болівії.

Історія

[ред. | ред. код]

Віпала служила емблемою андських цивілізацій до періоду правління Інка. В одній з гробниць в регіоні Чанкай, що датується 1200 роком н. е., на центральному узбережжі Перу, був знайдений об'єкт, що нагадує прапор, який зберіг відповідні кольори віпали. Серед артефактів культури Уарі зустрічаються мішечки з емблемою віпала. Серед навігаторів озера Тітікака символ використовується для прикраси човнів з давніх-давен.

Найбільшого розповсюдження віпала отримала за часів володарів імперії інків Тауантінсую. За офіційною ідеологією об'єднував прапори чотирьох «чвертів» — Чинчайсую, Антісую, Кунтісую, Кольасую —, що входили в державу Інків. З цього моменту віпала розповсюджується на територіях від сучасної південної Колумбії до центрального Чилі та від західної Аргентини до Перу.

Складається з кольорів веселки.

Червоний (Пука): символізує планету Земля (ака-пача).

Помаранчевий: представляє суспільство; символізує збереження і відтворення видів на планеті; емблема здоров'я і медичних знань; освіти і молоді.

Жовтий: енергія і сила (Чама-пача); символ доктрини Пача Камак і Пачамама; подвійність; закони і правила колективної практики.

Білий: представляє час і його діалектику (хайя-пача); перетворення; мистецтво та робота; взаємність.

Зелений (Чікла): іноді представляє економіку і виробництво Анд; символ багатства природи, Землі і всіх живучих на ній, флори і фауни.

Синій (Анка): космічний простір, нескінченність (Араксу-пача); символ зоряних систем і природних явищ.

Фіолетовий (Куї): символ народу і влади спільноти, держави, соціальних організацій, взаємообміну.

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]