Тупак Юпанкі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Портрет Тупака Інки Юпанкі роботи Ґуамана Пома, біля 1615 року.

Тупак Інка Юпанкі (кеч. Tupaq Inka Yupanki, † 1493, Чінчерос) — правитель Імперії Інків в епоху її розквіту. Був при владі з 1471 по 1493 рік.

Під час правління його батька, Пачакутека Юпанкі, Тупак Юпанкі проявив себе талановитим полководцем і отримав титул апукиспай, головнокомандувача військом. У 1471 році він успадкував владу і став десятим інкою на чолі держави. Під його керівництвом імперія досягла максимального розширення. Унаслідок військових походів, Тупаку Юпанкі вдалося підпорядкувати область Кіто в сучасному Еквадорі, а також область Сантьяго в сучасному Чилі. Він завоював багате і високорозвинуте королівство Чіму на півночі Перу. У кровопролитних битвах в районі міста Гуапонделіг він в 1480 році зміг підпорядкувати народ каньярі. Загальна площа Імперії Інків в епоху правління Тупака Інка Юпанкі склала 985 тис. км².

Аристократія підкорених народностей була запрошена в Куско і наділена важливими постами в управлінні державою. Цей крок забезпечив не тільки внутрішній спокій, але і привернув художників, мислителів і учених до столиці.

За словами іспанця Педро Сармьєнто де Ґамбоа, в епоху правління Тупака Юпанкі в інків існував флот з бальсових плотів, на яких вони (можливо навіть особисто Тупак Юпанкі) плавали океаном в далекі країни. Існує гіпотеза, заснована на археологічних знахідках на Острові Пасхи, що вони навіть досягали цього острова.

Тупак Юпанкі був убитий в 1493 році, а на престол зійшов його син Уайна Капак, який правив до 1527 року. Він успадкував добре організовану державу і боєздатну армію розміом понад 300 тисяч вояків.

Література[ред.ред. код]


Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.