Ґ'яна-йоґа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Джняна-йога)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індуїзм
Категорія КатегоріяПортал Портал

Джняна-йога або ґ'яна йога (санскр. ज्ञान योग, jñānayoga IAST (шлях знання)[1] — один із різновидів йоги. Джняна перекладається із санскриту як знання.

Завдання джняна-йоги — досягнення конгруентності свого життя зі своїм світоглядом. Шляхом усвідомлення свого світогляду, свого способу мислення, рефлексією свого мислення. Для практики джняна-йоги важливо знаходити внутрішні противоріччя у мисленні, відслідковувати методологію свого мислення, бачити стиль свого мислення та мислення інших, корегувати мислення під конкретні задачі[2].

У своєму коментарі до «Бгаґавад-ґіти», Шанкара, відображаючи точку зору школи адвайта-веданти, описав основне значення джняна-йоги як знання про безособовий аспект Абсолюту - Брахман. Тоді як вайшнавський коментатор і основоположник філософської системи вішишта-адвайта Рамануджа розглядав джняну як одну із складових частин бгакті.[3]

У «Бгаґавад-ґіті» Крішна пояснює, що джняна полягає в правильному розумінні «кшетри» (поля діяльності, тобто тіла) і «кшетра-ґ'я» (той що знає поле, тобто душу):

«Тож знай, о нащадку Бгарати, що Я перебуваю в усіх тілах і знаю їх, і що розуміння тіла й того, хто знає його, називають знанням. Таке Моє слово».[4]

Потім Крішна пояснює необхідність усвідомлення різниці між полем діяльності і знавцем поля:

«Ті, що очима знання бачать відмінність тіла од того, хто знає тіло, й можуть також зрозуміти, як звільнитись з рабства матеріальної природи, досягають вищої мети».[5]

Засоби

[ред. | ред. код]

Джняна-йога вчить, що є чотири засоби спасіння:

  • Вівека - уміння розрізняти між справжнім та вічним (Брахман) і несправжнім та тимчасовим, тобто усім решту у Всесвіті. Ця теза часто ілюструється образом лебедя, який начебто уміє відділяти при питті молоко від води.
  • Вайраґ'я - уміння відділити себе від тимчасового.
  • Шад-сампат - шість чеснот: спокій (уміння контролювати розум), дама (уміння контролювати почуття), упараті (відмова від діяльності, що не є обов'язком), тітікша (витривалість, уміння терпіти), шраддга (віра), самадгана (уміння досконало зосереджуватися).
  • Мумукшутва - сильне прагення звільнення від обмежень тимчасового.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. For translation of Jnâna Yoga as «path of knowledge» see: Flood (1996), p. 127.
  2. А.Г. Сафронов (2008). Йога: фізіологія, психосоматика, біоєнергетика (російською) . Харків: Ритм Плюс. с. 174—176. ISBN 978-966-207946-3.
  3. For the varying views of Shankara and Ramanuja, see: Flood (1996), p. 127.
  4. Бгаґавад-ґіта 13.3
  5. Бгаґавад-ґіта 13.35

Література

[ред. | ред. код]