Йога-сутри

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Йога-сутри Патанджалі - індійські тексти, в яких закладено основи йоги. Вони належать до індійський писань сутр, написаних в період династії Маур'їв. Йога - одна із ортодоксальних шкіл індійської філософії. Незважаючи на стислість, «Йога-сутри» мають основоположне значення для філософії та практики йоги.

Компіляція[ред.ред. код]

Текст Патанджалі традиційно датується II століттям до н. е. Вважається, що перу Патанджалі належить також трактат із граматики санскриту «Махабхасья».

Існує також і думка, що Йога-сутри не належать одному автору, а є компіляцією фрагментів інших творів. Індолог Аксел Майкельс вважає, що періодом компіляції сутр було III - II століття до н.д., а на думку Ґевіна Флада період написання ще ширший - від I століття до н.д. до VI століття анно доміні.

Філософські корені та значення[ред.ред. код]

Сутри ґрунтуються на фундаменті філософії самкх'я. В них також відчувається вплив Упанішад, буддистських та джайністських ідей. П'ять принципів ями збігаються із п'ятьма головними обітницями джайнізму. Водночас вісім щаблів йоги нагадують восьмиричний шлях Будди.

Текст[ред.ред. код]

Патанджалі розділив сутри на чотири частини (пада). Загалом вони містять 196 афоризмів.

  • Самадхі пада (51 сутра) описує стан абсолютного щастя, в якому йогі повністю злитий із Єдиним. Автор дає пояснення йоги та шляхів досягнення стану самадхі.
  • Садхана пада (55 сутр) вводить поняття двох форм йоги: крія-йоги (йоги дією) та аштанга-йоги (йоги восьми щаблів). Крія-йога (або карма-йога) описується також у третій главі «Бхагават-гіти». Вісім щаблів йоги складають основу раджа-йоги.
  • Вібхуті пада (56 сутр) розповідає про те, що йога дає надлюдські можливості, спокус яких слід уникати, зосередившись тільки на звільненні.
  • Кайвалья пада (34 сутри) описує природу звільнення (мокші) та трансцедентний стан, що виникає внаслідок звільнення.

Дивіться також[ред.ред. код]