Асана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Аса́на (санскрит: आसन) — положення тіла, поза, що зазвичай асоціюється з йогою, покликана відновлювати та підтримувати самопочуття та здоров'я, гнучкість тіла та життєву енергію, забезпечити здатність перебувати протягом тривалого часу в сидячому положенні під час медитації.

У Йога-сутрах Патанджалі асана зазначена як третій щабель аштанга-йоги (йоги восьми щаблів) — сидіння в стійкому, але розслабленому положенні.

У санскритських текстах слово асана часто вживається в значенні будь-якого статичного положення, але в словники інших мов воно увійшло тісно асоційоване з йогою.

У той час як Патанджалі в системі раджа-йоги описує асану лише як зручну для медитації позу, система хатха-йоги скомпільована початково в трактаті 15 ст. «Хатха-йога-прадипіка», нараховує 11 поз різної складності.

У сучасному світі асани популярні як форма фізичних вправ та альтернативної медицини.

Поради та застереження[ред.ред. код]

Йога радить практикувати асани на основі дотримання приписів перших двох щаблів раджа-йоги — ями та ніями. Він садхака вимагається віра, терпіння, наполегливість і постійна, без перерв, практика.

Асани потрібно виконувати, спочатку спорожнивши живіт та сечовий міхур. Рекомендується ванна чи душ перед виконанням асан та через 15 хв. після закінчення вправ. Перше допомагає при виконанні поз, друге — змиває піт. Асани найкраще виконувати натщесерце, їх можна виконувати через годину після легкої їжі і лише через чотири години після важкої їжі. Найкращий час для виконання асан — вранці та ввечері. Вранці тіло жорстке і асани даються важко, але розум свіжий, а негнучкість тіла долається практикою. Увечері тіло гнучкіше, але голова стомлена. Вечірні асани знімають втому. Асани потрібно виконувати в чистому провітреному негамірному місці, не на підлозі, а на килимку. Дихати потрібно через ніс, кожна асана задає свій режим вдихання і видихання.

Виконання асан завжди повинно завершуватися шавасаною — позою мерця, в якій потрібно перебувати принаймні 10-15 хв., не засинаючи. Асани вимагають напруження. Поза абсолютного розслаблення знімає втому. Після неї не повинно залишатися жодних болючих наслідків. Якщо залишається біль — асани виконуються неправильно.

Асани допомагають при деяких хворобах, але людям із хворобами краще всього проконсультуватися у вчителя (ґуру) або лікаря. Практикування деяких асан допомагає при пологах, але після пологів їх краще не виконувати впродовж місяця, а перед пологами обмежитися тільки рекомендованими позами.

Деякі важливі асани[ред.ред. код]

Назва Опис Зображення
Шавасана або мртсана або поза мерця Поза повного розслаблення. Її потрібно виконувати після кожної сесії асан. Рекомендується також для зняття втоми в будь-який час. Йогин лежить на спині, руки трошки поодаль від стегон долонями вгору, п'ятки досередини, пальці ніг в різні боки. Очі заплющені. На початку дихання глибоке, згодом повільне й майже непомітне. Видих повільний, рівномірний і глибокий, ніздрі не повинні відчувати потоку повітря. Нижня щелепа розслаблена і провисає вільно. Язик непорушний, навіть зіниці очей абсолютно пасивні. Думок не повинно бути. Заспокоїти розум набагато складніше, ніж тіло, тому цю на перший погляд нескладну позу опанувати нелегко. Поза витримується 10-20 хв. Shavasana.jpg
Шіршасана або стійка на голові Найважливіша із асан. Shirshasana.jpg
Сарванґасана або стійка на лопатках Майже настільки ж важлива, як шіршасана. Sarvangasana.jpg
Халасана або поза плуга Розтягає хребет Halasana.jpg
Падмасана або поза лотоса Поза рекомендована для медитації. Падмасана забезпечує найбільшу стійкість у сидячому положенні[1]. Padamasana.jpg
Пасчімоттанасана Найкраща поза для розтягнення хребта. Paschimottanasana.jpg
Бхуджангасана або поза кобри Щоб не сутулитися Bhujangasana.jpg

Джерела[ред.ред. код]

  • Iyengar B. K. S. Light on Yoga. — New York : Schocken Books, 1977. — ISBN 0-8052-1031-8.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Після того, як перестають боліти коліна