Асана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Аса́на (санскрит: आसन, āsana IAST, aasana[1] сидяча поза[2], місце для сидіння[3]) — згідно з Йога-сутр Патанджалі «це зручне та стійке положення тіла». Горакшанатх дає наступне

визначення: це перебування в своїй істинній формі (сварупі)[4].

Деякі пози йоги вимагають, для свого виконання, чималої спритності, сили, гнучкості. Для початківців вони не завжди можуть бути «зручними і приємними», переходити до складних асан необхідно лише після освоєння простих. При тривалому перебуванні в комфорті у простих асанах, освоювати складні асани стає набагато простіше. Так, в «Хатха Йога прадіпіка» наводиться перелік з 11 асан для зміцнення тіла, і 4 медитативних асан[5].

Така обмежена кількість вправ була не наслідком нерозвиненості системи, а чітким розумінням: йога — це не техніка для гіпертрофованого розвитку фізичного тіла, асани не самоціль, а лише проміжний інструмент, котрий пропонує йогу, як крок у духовному розвитку людини. Для нормальної практики йоги, спрямованої як на підтримку фізичного здоров'я, так і на внутрішню роботу, може бути досить десятка асан, хоча сам перелік таких асан буде різним для різних людей і буде залежати від їх фізичних і психологічних особливостей[5].

Положення тіла, поза, що зазвичай асоціюється з йогою, покликана відновлювати та підтримувати самопочуття та здоров'я, гнучкість тіла та життєву енергію, забезпечити здатність перебувати протягом тривалого часу в сидячому положенні під час медитації.

У Йога-сутрах Патанджалі асана зазначена як третій щабель аштанга-йоги (йоги восьми щаблів) — сидіння в стійкому, але розслабленому положенні.

У санскритських текстах слово асана часто вживається в значенні будь-якого статичного положення, але в словники інших мов воно увійшло тісно асоційоване з йогою.

У той час як Патанджалі в системі раджа-йоги описує асану лише як зручну для медитації позу, система хатха-йоги скомпільована початково в трактаті 15 ст. «Хатха-йога-прадипіка», нараховує 11 поз різної складності.

У сучасному світі асани популярні як форма фізичних вправ та альтернативної медицини.

Походження терміну[ред.ред. код]

Етимологічно, термін «асана» asanam походить від кореня ās «сидіти», додаванням суфікса ana, що створює ім'я дії. Буквально значення слова «процес сидіння» або «місце для сидіння».

Значення слова як «вправи йоги» походить з коментарів до перших філософських текстів йоги.

Перший коментатор Йога-сутри, Вьяса дав перерахування асан:

॥2.46॥  tadyathā padmāsanaṃ vīrāsanaṃ bhadrāsanaṃ svastikaṃ daṇḍāsanaṃ sopāśrayaṃ paryaṅkaṃ krauñcaniṣadanaṃ hastiniṣadanam uṣṭraniṣadanaṃ samasaṃsthānaṃ sthirasukhaṃ yathāsukhaṃ cetyevamādīni।.

Тобто, в одному з перших згадок - всього 15 позицій.

Визначення[ред.ред. код]

Асана — вправа, в якому управління енергією і фізіологічними процесами в організмі здійснюється за рахунок перерозподілу натяжінь, стиснень і напружень в тілі. Асана може бути обумовлена входом і виходом, і вимагає обов'язкового статичного перебування деякий час у позі[5].

Деякі вправи складно класифікувати як асани, наприклад йога-мудра, зовні схожа на асану. Для точного розуміння потрібно оріїнтуватись на сам механізм роботи асани, а не лише на зовнішній вигляд.

Механізми впливу асан на організм[ред.ред. код]

 1. Механічний
 2. Гуморальний
 3. Психосоматичний
 4. Рефлекторний
 5. Стрессовий
 6. Гормональний
 7. Єнергентичний[5]

Типи асан[ред.ред. код]

 • розтягуючі
 • скручуючі
 • силові
 • перевернуті
 • ті, що складаються
 • рівноважні[5]

Поради та застереження[ред.ред. код]

Paschimottanasana.jpg

Йога радить (відсутнє посилання на джерело). практикувати асани на основі дотримання приписів перших двох щаблів раджа-йоги — ями та ніями. Він садхака вимагається віра, терпіння, наполегливість і постійна, без перерв, практика (відсутнє посилання на джерело).

Асани бажано виконувати, спочатку спорожнивши живіт та сечовий міхур. Асани найкраще виконувати натщесерце, або через годину після легкої їжі і лише через чотири години після важкої їжі. Дихати потрібно через ніс, кожна асана може мати свій режим дихання. (відсутнє посилання на джерело).

Виконання асан можна завершуватися шавасаною — позою мерця, не засинаючи.

Асани вимагають напруження. Після них не повинно залишатися болючих наслідків. Якщо залишається біль — асани виконуються неправильно.

Асани допомагають при деяких хворобах, але людям із хворобами краще всього проконсультуватися у йогатерапевта[6], інструктора йоги, або лікаря. Практикування деяких асан (прасу йога) допомагає при пологах, але після пологів їх краще не виконувати впродовж місяця, а перед пологами обмежитися тільки рекомендованими позами.

Література[ред.ред. код]

 1. Online Sanskrit Dictionary. 
 2. Asana // Encyclopædia Britannica. 
 3. Н.П.Лихушина. Санскритско-русский учебный словарь. 
 4. Переклад з санскриту та комментарі: Шрі Йогі Матсьендранатх Махарадж (2015). Сиддха-сиддханта паддхати и другие тексты натха-йогинов. (російською). Москва: Международный натха-йога центр. с. 173— 280. ISBN ISBN 978-5-91680-005-0. 
 5. а б в г д А.Г. Сафронов (2016). Йога: физиология, психосоматика, биоэнергетика (російською). Харьків: Ритм Плюс. с. 25–26. ISBN 9789662079463. 
 6. Йогатерапия. 

Дивіться також[ред.ред. код]

 • Iyengar B. K. S.. Light on Yoga. — New York : Schocken Books, 1977. — ISBN 0-8052-1031-8.