Асана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індуїзм
Om symbol.svgПустий ієрогліф.pngHinduSwastika.svg
 
Категорія КатегоріяPortal Портал

Аса́на (санскрит: आसन, āsana IAST, aasana[1] сидяча поза[2], місце для сидіння[3]) — згідно з Йога-сутр Патанджалі «це зручне та стійке положення тіла». Горакшанатх дає наступне визначення: це перебування в своїй істинній формі (сварупі)[4].

Деякі пози йоги вимагають, для свого виконання, чималої спритності, сили, гнучкості. Для початківців вони не завжди можуть бути «зручними і приємними», переходити до складних асан необхідно лише після освоєння простих. При тривалому перебуванні в комфорті у простих асанах, освоювати складні асани стає набагато простіше. Так, в «Хатха Йога прадіпіка» наводиться перелік з 11 асан для зміцнення тіла, і 4 медитативних асан[5].

Така обмежена кількість вправ була не наслідком нерозвиненості системи, а чітким розумінням: йога — це не техніка для гіпертрофованого розвитку фізичного тіла, асани не самоціль, а лише проміжний інструмент, що пропонує йогу, як крок у духовному розвитку людини. Для нормальної практики йоги, спрямованої як на підтримку фізичного здоров'я, так і на внутрішню роботу, може бути досить десятка асан, хоча сам перелік таких асан буде різним для різних людей і буде залежати від їхніх фізичних та психологічних особливостей[5].

Положення тіла, поза, що зазвичай асоціюється з йогою, покликане відновлювати та підтримувати самопочуття та здоров'я, гнучкість тіла та життєву енергію, забезпечити здатність перебувати протягом тривалого часу в сидячому положенні під час медитації.

У Йога-сутрах Патанджалі асана перерахована як одна з частин йоги:

« 2-29. Яма, ніяма, асана, пранаяма, пратьяхара, дхарана, дх'яна та самадхі – восем засібов йоги. »

Йога-Сутри Патанджалі, перевод з санскриту та коментарі Б.Загуменнова [6]

У санскритських текстах слово асана часто вживається в значенні місця для сідіння, але в словники інших мов воно увійшло тісно асоційоване з йогою.

У той час як Патанджалі описує асану лише як зручну для медитації позу, система хатха-йоги в трактаті 15 ст. «Хатха-йога-прадипіка», нараховує 11 поз різної складності.

У сучасному світі асани популярні як форма фізичних вправ та альтернативної медицини.

Походження терміну[ред. | ред. код]

Етимологічно, термін «асана» asanam походить від кореня ās «сидіти», додаванням суфікса ana, що створює ім'я дії. Буквально значення слова «процес сидіння» або «місце для сидіння».

Значення слова як «вправи йоги» походить з коментарів до перших філософських текстів йоги.

Перший коментатор Йога-сутри, В'яса дав перерахування асан:

॥2.46॥  tadyathā padmāsanaṃ vīrāsanaṃ bhadrāsanaṃ svastikaṃ daṇḍāsanaṃ sopāśrayaṃ paryaṅkaṃ krauñcaniṣadanaṃ hastiniṣadanam uṣṭraniṣadanaṃ samasaṃsthānaṃ sthirasukhaṃ yathāsukhaṃ cetyevamādīni।.

Тобто, в одій із перших згадок всього 15 позицій.

Визначення[ред. | ред. код]

Асана — вправа, в якому управління енергією і фізіологічними процесами в організмі здійснюється за рахунок перерозподілу натяжінь, стиснень і напружень в тілі. Асана може бути обумовлена входом і виходом, і вимагає обов'язкового статичного перебування деякий час у позі[5].

Деякі вправи складно класифікувати як асани, наприклад йога-мудра, зовні схожа на асану. Для точного розуміння потрібно оріїнтуватись на сам механізм роботи асани, а не лише на зовнішній вигляд.

Механізми впливу асан на організм[ред. | ред. код]

 1. Механічний
 2. Гуморальний
 3. Психосоматичний
 4. Рефлекторний
 5. Стресовий
 6. Гормональний
 7. Енергентичний[5]

Типи асан[ред. | ред. код]

 • на розтягування
 • на скручування
 • силові
 • перевернуті
 • на складання
 • на рівновагу[5]

Поради та застереження[ред. | ред. код]

Paschimottanasana.jpg

Асани бажано виконувати, спочатку спорожнивши живіт та сечовий міхур. Асани найкраще виконувати натщесерце, або через годину після легкої їжі і лише через чотири години після важкої їжі. Дихати потрібно через ніс, кожна асана може мати свій режим дихання[джерело?].

Виконання асан можна завершувати шавасаною — позою мерця, не засинаючи.

Асани вимагають напруження. Після них не повинно залишатися болючих наслідків. Якщо залишається біль — асани виконуються неправильно.

Асани допомагають при деяких хворобах, але людям із хворобами краще всього проконсультуватися у йогатерапевта[7], інструктора йоги, або лікаря. Практикування деяких асан (прасу йога) допомагає при пологах, але після пологів їх краще не виконувати впродовж місяця, а перед пологами обмежитися тільки рекомендованими позами.

Література[ред. | ред. код]

 1. Online Sanskrit Dictionary. 
 2. Asana // Encyclopædia Britannica. [недоступне посилання з червень 2019]
 3. Н.П.Лихушина. Санскритско-русский учебный словарь. 
 4. Переклад з санскриту та комментарі: Шрі Йогі Матсьєндранатх Махарадж (2015). Сиддха-сиддханта паддхати и другие тексты натха-йогинов. (російською). Москва: Международный хатха-йога центр. с. 173— 280. ISBN ISBN 978-5-91680-005-0. 
 5. а б в г д А.Г. Сафронов (2016). Йога: физиология, психосоматика, биоэнергетика (російською). Харків: Ритм Плюс. с. 25–26. ISBN 9789662079463. 
 6. «[1]
 7. Йогатерапия. 

Дивіться також[ред. | ред. код]

 • Iyengar B. K. S.. Light on Yoga. — New York : Schocken Books, 1977. — ISBN 0-8052-1031-8.