Динаміт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Динамітна шашка:
A. Тирса (або інший абсорбувальний матеріал) вимочена у нітрогліцерині.
B. Захисне покриття, що оточує вибухову речовину.
C. Детонувальна капсула.
D. Електричний провід приєднаний до детонувальної капсули.

Динаміти (англ. dynamites, нім. Dynamite) — вибухові речовини сильної руйнівної дії. Складаються з нітроефіру (нітрогліцерину або динітрогліколю), вміст яких не менше 40% з різними домішками (деревне борошно, кізельгур тощо) і нітроцелюлози. Розрізняють динаміти: пластичні (гримучі драглі, желатин-динаміти), напівпластичні, порошкоподібні.

Історія[ред.ред. код]

Динаміти винайдені шведським ученим А.Нобелем в 1867 р. Через високу чутливість до механічних впливів, високої токсичності та вогню вони в 60-х рр. XX ст. частково замінені на більш безпечні і менш токсичні порошкоподібні гранульовані ВР і водовмісні пластичні аміачно-селітряні ВР.

Застосування[ред.ред. код]

Мають обмежене застосування на підземних роботах в шахтах, безпечних за газом та пилом, при вибухових роботах в породах дуже міцних та в'язких, а також з великою водорясністю.

Види[ред.ред. код]

Різновиди: Амонійний динаміт (рос. аммиачный динамит, англ. ammon-dynamite, нім. Ammondynamiten) — різновид динаміту, в якому частина нітрогліцерину замінена амонійною селітрою (в кількості, яка не змінює потенційну енергію ВР).

Література[ред.ред. код]