Екотероризм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Екотероризм (інколи як «зелений тероризм», зоорадикалізм, зооекстремізм, тваринний екстремізм) — вид тероризму, що здійснюється під гаслами збереження природного середовища та захисту прав тварин або дикої природи в цілому[1]. Такий вид тероризму має прояви насильства, обмани, маніпуляції, пропаганди задля лобіювання вигідних певним колам законів, шахрайних схем, ідеологій через імітацію визволення певних тварин, що насамперед стосується видової дискримінації.

Тлумачення поняття[ред. | ред. код]

Після того, як у всьому світі поширились матеріали та терміни агресивного характеру, в 2014 року в країнах СНД розвиваються організації захисту тварин. Організаціями людям радикальними методами навіюється думка про злочинність або гріх будь-якого контакту з тваринами. Для цього постійно проводиться паралель тварин з людьми і дітьми. Наприклад, собак на певних шахрайських форумах ніколи не називають собаками або цуценятами, їх називають "діти", "малюки", "братчики", "карапузи", "янголята". Ці асоціації впроваджуються в свідомість та формують поспішні висновки. Поява тваринного екстремізму та зоорадикалізму серед справжніх прихильників захисту тварин та навколишнього середовища ознаменували появу терміну екотероризму. Різні джерела визначають термін дещо по-різному. З точки зору ФБР США, екотероризм визначається як «використання загроз або насильства кримінального характеру проти невинних жертв або їх власності з боку організацій, орієнтованих на охорону природи з політичних причин, часто включаючи дії символічного характеру»[2]. За даними ФБР, в період 2003–2008 років екотероризм приводив до щорічних збитків на суму близько 200 млн доларів США лише на території Сполучених Штатів Америки.[3] На думку ФБР, з початком XXI століття подібна діяльність і тактика набула суспільно-небезпечного характеру.

До дій прихильників екотероризму інколи вживають термін екотаж (еко+саботаж)[4][5][6].

Дії зоорадикалів та екотерористів, що розцінюються як екстремістські та оманливі[ред. | ред. код]

Окремі захисники «прав тварин», прихильники біоцентризму, об'єднуються в угруповання, які вчиняють провокаційні, в тому числі протизаконні дії, спрямовані проти, як вони вважають, жорстокого поводження з тваринами[7].

Перші подібні протиправні дії, за даними ФБР США, були скоєні в 1977 році, коли активісти Грінпісу (Greenpeace) та організації «Товариство охорони морської фауни» розрізали сіті рибних промисловиків[2].

Радикальні природоохоронні організації займаються екотероризмом з метою вплинути на громадську думку. Ось, якими методами це відбувається:

1. Зоорадикали пропагують заборону на усипляння бездомних тварин (заклик на відмову від вирішення проблеми), при цьому вони стверджуть, що хочуть, щоб проблема якомога швидше вирішувалася, але одразу переводять на тему моралі, поширюють філософські думки, доводячи, що присипляти тварин не можна, обов'язково призводить брехливі аргументи. Не цікавляться станом тварин в цілому, займаючись тільки своїм бізнесом. Вони поширюють міфи про поведінку тварин, створюють штучні матеріали, які як правило максимально прості, задля здійснення максимального впливу на свідомість.

3. Зоорадикали посилено рекламуються ЗМІ, причому часто зовсім безкоштовно. Висвітляють їх в якості благодійників та волонтерів. Так як ЗМІ зацікавлені в швидкому створенні матеріалу про тварин і неважливо, якої якості, розбиратися "хто є хто?", "як насправді краще", "де правда" їм ніколи. Це і є однією з найважливіших факторів зооектремізму.

4. Зоорадикали всюди виступають з гаслами закривати певні установи, до концепції яких входить утримання тварин в неволі (зоопарки, цирки, контактні зоопарки, дельфінарії) без вирішення проблеми, куди тварини подінуться після закриття цих самих установ. Тим самим, "захисники тварин" піяряться на темах визволення, а потім отримують гранти від замовників за вдало виконаний проект.

5. Зоорадикали виділяють лише окремих тварин для "захисту", наприклад собак, котів, дельфінів або диких тварин в зоопарках, цирках та контактних зоопарках. Вони не звертають увагу на утримання тварин на фермах, на небезпеку їхньому життю в дикій природі, що також має антропогенні чинники.

6. Сучасні ЗМІ зацікавлені в піарі зоошахраїв, так як їх завдання давати населенню "подвійне послання", тобто створювати видимість, що будь-яка проблема настільки складна, що про неї має бути висловлено кілька різних думок. При цьому обов'язково для дискусії запрошуються підставні експерти, вчені і некомпетентні люди, їх думки за сценарієм видаються за істину та правду. Саме ця технологія зооекстремістів та зоорадикалів створена для маніпулювання населенням. Звідси і створюються тематичні ток-шоу, з обов'язковою суперечкою опонентів за сценарієм або статті, де на одне питання опоненти дають кілька різних відповідей, а значить правильна відповідь просто тоне в болоті святенницького плюралізму.

В результаті зоорадикальної маніпуляції глядач-читач в кращому випадку нічого не сприймає. Це завдає шкоди людям, які абсорбують подвійні послання, що згодом перетворюється в зооекстремізм, а саме - агресивну поведінку в бік людей, що не займаються подібним "захистом тварин" або заперечують думку захисників щодо, наприклад, "визволення" дельфінів з дельфінаріїв або єнотів з контактних зоопарків. ЗМІ не зацікавлені в повній ясності суті проблеми, інакше питання буде закрито, і тем для наступного шоу не залишиться. Теж саме і стосується громадських організацій захисту тварин, що зростають все більше і більше на платформах соціальних мереж. Щодо ЗМІ, вони не несуть ніякої відповідальності за поширення оманливої інформації. Більша частина населення цього не знає, бо як правило зоорадикальні матеріали висвітлюються із зображенням фотографій і відео, що викликають жалощі в кожної людини, хоча іноді й можуть бути сфальсифікованими. Тому, за звичкою, люди все сказане з екрану або надруковане на сторінках соціальних мереж приймають на чисту монету, особливо, якщо зоорадикальна маніпуляція звучить з вуст чиновника або громадського діяча.

Україна та світ[ред. | ред. код]

В суспільстві, що виступає за реальне збереження та захист навколишнього середовища, явища екотероризму, зооекстремізму та зоорадикалізму неможливі. Тому необхідний закон, що забороняє поширення в ЗМІ дезінформації та омани під виглядом плюралізму. Наразі в Україні зоозахисні організації мають великий вплив на хід політики країни, а саме інтереси народних депутатів. Тема захисту тварин розвинена настільки широко, що кожна людина, яка хоче підвищити свій соціальний статус, підтримає організацію, проект або ініціативу без будь-якого аналізу сутності проблеми. Прикладом української зоозахисної організації в Україні є UAnimals, яка свою масштабну діяльність проводить не тільки в рамках гуманізації населення, а задля просування канадського Cirque du Soleil на український ринок. Саме тому організація більше за все публікує матеріали про закриття українських цирків з тваринами.

З 1997 по 1999 рр. активісти «Фронту визволення Землі» завдали збитків у розмірі 40 млн доларів, здійснивши 33 акції, серед яких — підпал гірськолижного курорту в Вейлі (1996), підпал бюро управління земельними ресурсами в штаті Орегон та відділення рейнджерів Федеральної лісової служби США в Ок-Ріджі (збиток 9 млн доларів), підпал бійні в Редмонді, штат Каліфорнія (збиток 1,3 млн доларів, 1997), вибух і повне знищення офісу корпорації Boise Cascade, що планувала почати будівництво деревообробного машинобудівного комплексу в Чилі (1999), підпал житлового комплексу в Сан-Дієго, штат Каліфорнія (2003)[8].

Метою активістів «Фронту» є відновлення первісних екосистем, які «були знищені безсовісними і егоїстичними діями людської раси». На думку лідерів ELF, «вища мета цілком виправдовує засоби, і ніякі жертви (так званий побічний ефект) не повинні зупиняти нас». Професор кафедри світових релігій Вісконсинського університету Брон Тейлор:

« Ви не можете зрозуміти цих хлопців, якщо не зрозумієте їх етичну і взагалі духовну мотивацію. Досить поверхневе знайомство «зелених» терористів з екологічною наукою і сучасним механізмом державної політики призводить до морального зриву і цинізму борців за відродження незайманої природи. «

Наприкінці XX століття активісти організації об'єдналися з «Фронтом визволення тварин» (Animal Liberation Front, ALF). ФБР в 2001 р. внесло його до списку терористичних організацій[9]. Філії організації діють і в Росії та Україні.

 • У жовтні 2008 р. у Великій Британії почалися слухання у справі борців за права тварин. Їх звинувачують у тому, що вони 6 років поширювали інформацію, що паплюжить співробітників Британського біомедичного центру Huntingdon Life Sciences[en] і погрожували розправитися з їх сім'ями. П'ятеро з восьми підсудних — члени Stop Huntingdon Animal Cruelty («Зупиніть жорстоке поводження з тваринами у Хантінгдоні»). Борці за права тварин звинувачуються в тому, що вони, за версією звинувачення, посилали співробітникам центру листи з погрозами і фальшиві бомби, псували їх автомобілі, на стінах їхніх будинків та під'їздів робили написи, в яких стверджувалося, що «тут живуть педофіли» або «тут живуть вбивці цуценят». Захисники прав тварин обіцяли дати біомедикам спокій лише у випадку, якщо вони відмовляться від роботи з Huntingdon Life Sciences.[10]
 • У січні 2009 р. у Великій Британії семеро активістів рухів із захисту тварин отримали тюремні терміни від 4 до 11 років за шантаж наукових та фармацевтичних компаній. Їх визнали винними в організації кампаній проти фірм, що проводять досліди на тваринах. Як визначив суд, дії групи були спрямовані на припинення лабораторних дослідів з використанням тварин, а злочинці намагалися створити «атмосферу страху» в наукових установах і фармацевтичних фірмах. За твердженням поліції, ці вироки «знекровили рух екстремістів-захисників прав тварин в Великій Британії».[11][12]
 • У 2004 р. група невідомих скоїла низку нападів (останній — 8 травня) на біологічний факультет МДУ ім. М. В. Ломоносова, викравши ряд піддослідних тварин з кафедри зоології хребетних і кафедри вищої нервової діяльності. З лабораторій зникли, загалом (імовірно, були випущені на волю) ворони, велика кількість щурів, і п'ять кроликів. На стінах були намальовані написи і логотипи, що вказують на організацію «Фронт визволення тварин», але під підозрою опинились також самі студенти та співробітники біологічного факультету (з огляду на те, що викрадачі безперешкодно проникнули на факультет і відкрили двері ключем).[13]
Трохи раніше, 21 квітня 2004 р., з віварію науково-дослідного інституту нормальної фізіології ім. П. К. Анохіна РАМН за схожих обставин випустили 119 жаб!
Співробітники відзначили, що у разі, коли тварин дійсно випустили на волю, їх там неминуче чекає загибель, через непристосованість до життя на волі, а в ряді випадків — через особливий характер уже проведених над ними експериментів (таких як вживлення електродів, штучний розвиток алкоголізму та наркоманії, тощо), що виключають можливість подальшого самостійного існування тварини без медичного контролю.[13][14]
 • У лютому 2012 р. в США 27-річна Мередіт Лоуелл зі штату Огайо намагалася через Facebook найняти кілера для вбивства людини, одягненої в хутра. Дівчині потрібен був привід, щоб поширити листівки про жорстоке поводження з тваринами. Була затримана співробітниками ФБР.[15]

Критика[ред. | ред. код]

ФБР називає діяльність войовничих захисників навколишнього середовища і захисників тварин «найбільшою терористичною загрозою в Сполучених Штатах» і вважає їх загрозою нації[16]. ФБР звинувачує екотерористів у підпалах житлових будівель, наукових лабораторій та автосалонів, організації вибухів у офісах[16]. За оцінками фахівців, збиток від дій «зелених» перевищив $100 млн[17] і лише питання часу, коли така кримінальна діяльність почне приводити до загибелі людей[16].

Міністерство національної безпеки США також вважає деякі організації енвайронменталістів терористичними[18].

Директор ФБР США Луїс Фрі у своїй доповіді сенату прирівняв до терористичної діяльність радикальних борців за права тварин, борців проти абортів, захисників довкілля, борців проти ядерної зброї та енергетики.[19]

Американський експерт Марта Лі вважає[7]:

« Такі практично невиліковні хвороби, як рак і СНІД, з точки зору ідеологів екотероризму і його бойовиків, відверто вважаються не медичною проблемою, а «подарованим Всевишнім» зручним способом підірвати основи «згубного промислового розвитку для збереження живої природи в визначених Богом природних ареалах». «

Деструктивна діяльність радикальних природозахисних організацій неодноразово зазнавала критики і зі сторони більш поміркованих природозахисників. Наприклад, Рік Скеарс про Фронт визволення Землі пише, що його діяльність, мабуть, більше нашкодила, ніж принесла користі. Адже більшість речей, які вони зруйнували, були відновлені і відбудовані, і таким чином шкода природі була нанесена двічі — зокрема, для побудови однієї і тієї ж будівлі було витрачено майже вдвічі більше деревини. На жаль, найбільш неприємним наслідком діяльності цієї організації Рік Скеарс вважає те, що рух природозахисників став асоціюватися з тероризмом, а найбільш віддані активісти були втрачені внаслідок тюремних ув'язнень[20].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Современный мир: возрастание угроз экологического терроризма
 2. а б Federal Bureau of Investigation — Congressional Testimony. Архів оригіналу за 2 жовтень 2002. Процитовано 2 жовтень 2002. 
 3. «Style Weekly» article. Архів оригіналу за 24 березень 2008. Процитовано 22 січень 2009. 
 4. Дейв Формэн — Основные принципы тактики экотажа
 5. Словарь по гуманитарной экологии. Архів оригіналу за 5 листопад 2012. Процитовано 25 червень 2013. 
 6. Учебная программа для вузов по экологической этике[недоступне посилання з квітня 2019]
 7. а б № 2[недоступне посилання з липня 2019]
 8. Владимир Овчинский, Марианна Кочубей Экстремизм в США
 9. Марина Латышева. Атака на зеленых. Архів оригіналу за 2 квітень 2015. Процитовано 25 червень 2013. 
 10. Зеленые радикалы: когда борьба за права животных превращается в террор. РИА Новости. 8 октября 2008. Архів оригіналу за 2012-04-08. Процитовано 2010-08-15. 
 11. http://news.sky.com/skynews/Home/UK-News/Animal-Rights-Activists-Jailed-For-Huntingdon-Life-Sciences-Blackmail/Article/200901315207704 Police claim the convictions have «taken the heart out of animal rights extremism in the UK».
 12. Дмитрий Чувелёв. Твари дрожащие или право имеющие. Архів оригіналу за 19 серпень 2014. Процитовано 25 червень 2013. 
 13. а б Захисники тварин випустили з лабораторії МГУ більше ста пацюків
 14. Серьёзное предупреждение экологическим экстремистам. Независимая газета. 26 декабря 2008. Архів оригіналу за 2009-03-09. Процитовано 2010-08-15. 
 15. Woman who compared animal-welfare work to liberation of concentration camps planned murder-for-hire of random fur-wearer, authorities say
 16. а б в ФБР: экотеррористы — новая угроза Америке, newsru.com, 20 мая 2005 г
 17. ФБР назвало главную внутреннюю угрозу США[недоступне посилання з квітня 2019], vestismi.ru, 10 декабря 2008 г
 18. Rood, Justin. Animal Rights Groups and Ecology Militants Make DHS Terrorist List, Right-Wing Vigilantes Omitted, Congressional Quarterly, 25 марта 2005
 19. http://www.agentura.ru/terrorism/theory/freeh/ Архівовано 27 серпень 2013 у Wayback Machine. Екстремісти зі спеціальними інтересами. Вони відрізняються від традиційних правих і лівих терористів тим, що намагаються терористичними методами вирішити специфічні проблеми, не бажаючи при цьому фундаментальних змін у суспільстві. Вони продовжують проводити акти політично мотивованого насильства, щоб змусити частину суспільства змінити ставлення до певних питань. Це крайні борці за права тварин, проти абортів, захисники довкілля, борці з ядерною зброєю і енергетикою тощо. Деякі з них, особливо за права тварин і екологісти, перетворилися на групи вандалів і терористів.
 20. Interview: Rik Scarce, Author of 'Eco-Warriors'. PBS.org. PBS POV. Архів оригіналу за 2013-02-24. Процитовано 2013-06-25. 

Література[ред. | ред. код]