Екотероризм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Екотероризм (інколи як «зелений тероризм») — вид тероризму, що здійснюється під гаслами збереження природного середовища та захисту прав тварин або дикої природи (wildlife) в цілому[1].

Тлумачення поняття[ред. | ред. код]

Різні джерела визначають термін дещо по-різному. З точки зору ФБР США, екотероризм визначається як «використання загроз або насильства кримінального характеру проти невинних жертв або їх власності з боку організацій, орієнтованих на охорону природи з політичних причин, часто включаючи дії символічного характеру»[2]. За даними ФБР, в період 2003–2008 років екотероризм приводив до щорічних збитків на суму близько 200 млн доларів США лише на території Сполучених Штатів Америки.[3] На думку ФБР, з початком XXI століття подібна діяльність і тактика набула суспільно-небезпечного характеру.

До дій прихильників екотероризму інколи вживають термін екотаж (еко+саботаж)[4][5][6].

Дії «зелених», що розцінюються як радикальні і терористичні[ред. | ред. код]

Окремі захисники «прав тварин», прихильники біоцентризму, об'єднуються в угруповання, які вчиняють провокаційні, в тому числі протизаконні дії, спрямовані проти, як вони вважають, жорстокого поводження з тваринами[7].

Перші подібні протиправні дії, за даними ФБР США, були скоєні в 1977 році, коли активісти Грінпісу (Greenpeace) та організації «Товариство охорони морської фауни» розрізали сіті рибних промисловиків[2].

Радикальні природоохоронні організації займаються екотероризмом з метою вплинути на громадську думку.

З 1997 по 1999 рр. активісти «Фронту визволення Землі» завдали збитків у розмірі 40 млн доларів, здійснивши 33 акції, серед яких — підпал гірськолижного курорту в Вейлі (1996), підпал бюро управління земельними ресурсами в штаті Орегон та відділення рейнджерів Федеральної лісової служби США в Ок-Ріджі (збиток 9 млн доларів), підпал бійні в Редмонді, штат Каліфорнія (збиток 1,3 млн доларів, 1997), вибух і повне знищення офісу корпорації Boise Cascade, що планувала почати будівництво деревообробного машинобудівного комплексу в Чилі (1999), підпал житлового комплексу в Сан-Дієго, штат Каліфорнія (2003)[8].

Метою активістів «Фронту» є відновлення первісних екосистем, які «були знищені безсовісними і егоїстичними діями людської раси». На думку лідерів ELF, «вища мета цілком виправдовує засоби, і ніякі жертви (так званий побічний ефект) не повинні зупиняти нас». Професор кафедри світових релігій Вісконсинського університету Брон Тейлор:

Ви не можете зрозуміти цих хлопців, якщо не зрозумієте їх етичну і взагалі духовну мотивацію. Досить поверхневе знайомство «зелених» терористів з екологічною наукою і сучасним механізмом державної політики призводить до морального зриву і цинізму борців за відродження незайманої природи.

Наприкінці XX століття активісти організації об'єдналися з «Фронтом визволення тварин» (Animal Liberation Front, ALF). ФБР в 2001 р. внесло його до списку терористичних організацій[9]. Філії організації діють і в Росії та Україні.

 • У жовтні 2008 р. у Великій Британії почалися слухання у справі борців за права тварин. Їх звинувачують у тому, що вони 6 років поширювали інформацію, що паплюжить співробітників Британського біомедичного центру Huntingdon Life Sciences[en] і погрожували розправитися з їх сім'ями. П'ятеро з восьми підсудних — члени Stop Huntingdon Animal Cruelty («Зупиніть жорстоке поводження з тваринами у Хантінгдоні»). Борці за права тварин звинувачуються в тому, що вони, за версією звинувачення, посилали співробітникам центру листи з погрозами і фальшиві бомби, псували їх автомобілі, на стінах їхніх будинків та під'їздів робили написи, в яких стверджувалося, що «тут живуть педофіли» або «тут живуть вбивці цуценят». Захисники прав тварин обіцяли дати біомедикам спокій лише у випадку, якщо вони відмовляться від роботи з Huntingdon Life Sciences.[10]
 • У січні 2009 р. у Великій Британії семеро активістів рухів із захисту тварин отримали тюремні терміни від 4 до 11 років за шантаж наукових та фармацевтичних компаній. Їх визнали винними в організації кампаній проти фірм, що проводять досліди на тваринах. Як визначив суд, дії групи були спрямовані на припинення лабораторних дослідів з використанням тварин, а злочинці намагалися створити «атмосферу страху» в наукових установах і фармацевтичних фірмах. За твердженням поліції, ці вироки «знекровили рух екстремістів-захисників прав тварин в Великій Британії».[11][12]
 • У 2004 р. група невідомих скоїла низку нападів (останній — 8 травня) на біологічний факультет МДУ ім. М. В. Ломоносова, викравши ряд піддослідних тварин з кафедри зоології хребетних і кафедри вищої нервової діяльності. З лабораторій зникли, загалом (імовірно, були випущені на волю) ворони, велика кількість щурів, і п'ять кроликів. На стінах були намальовані написи і логотипи, що вказують на організацію «Фронт визволення тварин», але під підозрою опинились також самі студенти та співробітники біологічного факультету (з огляду на те, що викрадачі безперешкодно проникнули на факультет і відкрили двері ключем).[13]
Трохи раніше, 21 квітня 2004 р., з віварію науково-дослідного інституту нормальної фізіології ім. П. К. Анохіна РАМН за схожих обставин випустили 119 жаб!
Співробітники відзначили, що у разі, коли тварин дійсно випустили на волю, їх там неминуче чекає загибель, через непристосованість до життя на волі, а в ряді випадків — через особливий характер уже проведених над ними експериментів (таких як вживлення електродів, штучний розвиток алкоголізму та наркоманії, тощо), що виключають можливість подальшого самостійного існування тварини без медичного контролю.[13][14]
 • У лютому 2012 р. в США 27-річна Мередіт Лоуелл зі штату Огайо намагалася через Facebook найняти кілера для вбивства людини, одягненої в хутра. Дівчині потрібен був привід, щоб поширити листівки про жорстоке поводження з тваринами. Була затримана співробітниками ФБР.[15]

Критика[ред. | ред. код]

ФБР називає діяльність войовничих захисників навколишнього середовища і захисників тварин «найбільшою терористичною загрозою в Сполучених Штатах» і вважає їх загрозою нації[16]. ФБР звинувачує екотерористів у підпалах житлових будівель, наукових лабораторій та автосалонів, організації вибухів у офісах[16]. За оцінками фахівців, збиток від дій «зелених» перевищив $100 млн[17] і лише питання часу, коли така кримінальна діяльність почне приводити до загибелі людей[16].

Міністерство національної безпеки США також вважає деякі організації енвайронменталістів терористичними[18].

Директор ФБР США Луїс Фрі у своїй доповіді сенату прирівняв до терористичної діяльність радикальних борців за права тварин, борців проти абортів, захисників довкілля, борців проти ядерної зброї та енергетики.[19]

Американський експерт Марта Лі вважає[7]:

Такі практично невиліковні хвороби, як рак і СНІД, з точки зору ідеологів екотероризму і його бойовиків, відверто вважаються не медичною проблемою, а «подарованим Всевишнім» зручним способом підірвати основи «згубного промислового розвитку для збереження живої природи в визначених Богом природних ареалах».

Деструктивна діяльність радикальних природозахисних організацій неодноразово зазнавала критики і зі сторони більш поміркованих природозахисників. Наприклад, Рік Скеарс про Фронт визволення Землі пише, що його діяльність, мабуть, більше нашкодила, ніж принесла користі. Адже більшість речей, які вони зруйнували, були відновлені і відбудовані, і таким чином шкода природі була нанесена двічі — зокрема, для побудови однієї і тієї ж будівлі було витрачено майже вдвічі більше деревини. На жаль, найбільш неприємним наслідком діяльності цієї організації Рік Скеарс вважає те, що рух природозахисників став асоціюватися з тероризмом, а найбільш віддані активісти були втрачені внаслідок тюремних ув'язнень[20].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Современный мир: возрастание угроз экологического терроризма. Архів оригіналу за 29 квітня 2009. Процитовано 25 червня 2013. 
 2. а б Federal Bureau of Investigation — Congressional Testimony. Архів оригіналу за 2 жовтня 2002. Процитовано 2 жовтня 2002. 
 3. «Style Weekly» article. Архів оригіналу за 24 березня 2008. Процитовано 22 січня 2009. 
 4. Дейв Формэн — Основные принципы тактики экотажа. Архів оригіналу за 16 травня 2013. Процитовано 25 червня 2013. 
 5. Словарь по гуманитарной экологии. Архів оригіналу за 5 листопада 2012. Процитовано 25 червня 2013. 
 6. Учебная программа для вузов по экологической этике[недоступне посилання з квітня 2019]
 7. а б № 2[недоступне посилання з липня 2019]
 8. Владимир Овчинский, Марианна Кочубей Экстремизм в США [Архівовано 10 лютого 2009 у Wayback Machine.]
 9. Марина Латышева. Атака на зеленых. Архів оригіналу за 2 квітня 2015. Процитовано 25 червня 2013. 
 10. Зеленые радикалы: когда борьба за права животных превращается в террор. РИА Новости. 8 октября 2008. Архів оригіналу за 8 квітня 2012. Процитовано 15 серпня 2010. 
 11. http://news.sky.com/skynews/Home/UK-News/Animal-Rights-Activists-Jailed-For-Huntingdon-Life-Sciences-Blackmail/Article/200901315207704 [Архівовано 24 січня 2009 у Wayback Machine.] Police claim the convictions have «taken the heart out of animal rights extremism in the UK».
 12. Дмитрий Чувелёв. Твари дрожащие или право имеющие. Архів оригіналу за 19 серпня 2014. Процитовано 25 червня 2013. 
 13. а б Захисники тварин випустили з лабораторії МГУ більше ста пацюків. Архів оригіналу за 2 квітня 2015. Процитовано 29 червня 2013. 
 14. Серьёзное предупреждение экологическим экстремистам. Независимая газета. 26 декабря 2008. Архів оригіналу за 9 березня 2009. Процитовано 15 серпня 2010. 
 15. Woman who compared animal-welfare work to liberation of concentration camps planned murder-for-hire of random fur-wearer, authorities say. Архів оригіналу за 28 лютого 2012. Процитовано 25 червня 2013. 
 16. а б в ФБР: экотеррористы — новая угроза Америке [Архівовано 16 травня 2013 у Wayback Machine.], newsru.com, 20 мая 2005 г
 17. ФБР назвало главную внутреннюю угрозу США[недоступне посилання з квітня 2019], vestismi.ru, 10 декабря 2008 г
 18. Rood, Justin. Animal Rights Groups and Ecology Militants Make DHS Terrorist List, Right-Wing Vigilantes Omitted [Архівовано 29 листопада 2008 у Wayback Machine.], Congressional Quarterly, 25 марта 2005
 19. http://www.agentura.ru/terrorism/theory/freeh/ [Архівовано 27 серпня 2013 у Wayback Machine.] Екстремісти зі спеціальними інтересами. Вони відрізняються від традиційних правих і лівих терористів тим, що намагаються терористичними методами вирішити специфічні проблеми, не бажаючи при цьому фундаментальних змін у суспільстві. Вони продовжують проводити акти політично мотивованого насильства, щоб змусити частину суспільства змінити ставлення до певних питань. Це крайні борці за права тварин, проти абортів, захисники довкілля, борці з ядерною зброєю і енергетикою тощо. Деякі з них, особливо за права тварин і екологісти, перетворилися на групи вандалів і терористів.
 20. Interview: Rik Scarce, Author of 'Eco-Warriors'. PBS.org. PBS POV. Архів оригіналу за 24 лютого 2013. Процитовано 25 червня 2013. 

Література[ред. | ред. код]