Екотероризм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Екотероризм (інколи як «зелений тероризм») — вид тероризму, що здійснюється під гаслами збереження природного середовища та захисту прав тварин або дикої природи (wildlife) в цілому[1].

Тлумачення поняття[ред. | ред. код]

Різні джерела визначають термін дещо по-різному. З точки зору ФБР США, екотероризм визначається як «використання загроз або насильства кримінального характеру проти невинних жертв або їх власності з боку організацій, орієнтованих на охорону природи з політичних причин, часто включаючи дії символічного характеру»[2]. За даними ФБР, в період 2003–2008 років екотероризм приводив до щорічних збитків на суму близько 200 млн доларів США лише на території Сполучених Штатів Америки.[3] На думку ФБР, з початком XXI століття подібна діяльність і тактика набула суспільно-небезпечного характеру.

До дій прихильників екотероризму інколи вживають термін екотаж (еко+саботаж)[4][5][6].

Дії «зелених», що розцінюються як радикальні і терористичні[ред. | ред. код]

Окремі захисники «прав тварин», прихильники біоцентризму, об'єднуються в угруповання, які вчиняють провокаційні, в тому числі протизаконні дії, спрямовані проти, як вони вважають, жорстокого поводження з тваринами[7].

Перші подібні протиправні дії, за даними ФБР США, були скоєні в 1977 році, коли активісти Грінпісу (Greenpeace) та організації «Товариство охорони морської фауни» розрізали сіті рибних промисловиків[2].

Радикальні природоохоронні організації займаються екотероризмом з метою вплинути на громадську думку.

З 1997 по 1999 рр. активісти «Фронту визволення Землі» завдали збитків у розмірі 40 млн доларів, здійснивши 33 акції, серед яких — підпал гірськолижного курорту в Вейлі (1996), підпал бюро управління земельними ресурсами в штаті Орегон та відділення рейнджерів Федеральної лісової служби США в Ок-Ріджі (збиток 9 млн доларів), підпал бійні в Редмонді, штат Каліфорнія (збиток 1,3 млн доларів, 1997), вибух і повне знищення офісу корпорації Boise Cascade, що планувала почати будівництво деревообробного машинобудівного комплексу в Чилі (1999), підпал житлового комплексу в Сан-Дієго, штат Каліфорнія (2003)[8].

Метою активістів «Фронту» є відновлення первісних екосистем, які «були знищені безсовісними і егоїстичними діями людської раси». На думку лідерів ELF, «вища мета цілком виправдовує засоби, і ніякі жертви (так званий побічний ефект) не повинні зупиняти нас». Професор кафедри світових релігій Вісконсинського університету Брон Тейлор:

« Ви не можете зрозуміти цих хлопців, якщо не зрозумієте їх етичну і взагалі духовну мотивацію. Досить поверхневе знайомство «зелених» терористів з екологічною наукою і сучасним механізмом державної політики призводить до морального зриву і цинізму борців за відродження незайманої природи. »

Наприкінці XX століття активісти організації об'єдналися з «Фронтом визволення тварин» (Animal Liberation Front, ALF). ФБР в 2001 р. внесло його до списку терористичних організацій[9]. Філії організації діють і в Росії та Україні.

 • У жовтні 2008 р. у Великій Британії почалися слухання у справі борців за права тварин. Їх звинувачують у тому, що вони 6 років поширювали інформацію, що паплюжить співробітників Британського біомедичного центру Huntingdon Life Sciences[en] і погрожували розправитися з їх сім'ями. П'ятеро з восьми підсудних — члени Stop Huntingdon Animal Cruelty («Зупиніть жорстоке поводження з тваринами у Хантінгдоні»). Борці за права тварин звинувачуються в тому, що вони, за версією звинувачення, посилали співробітникам центру листи з погрозами і фальшиві бомби, псували їх автомобілі, на стінах їхніх будинків та під'їздів робили написи, в яких стверджувалося, що «тут живуть педофіли» або «тут живуть вбивці цуценят». Захисники прав тварин обіцяли дати біомедикам спокій лише у випадку, якщо вони відмовляться від роботи з Huntingdon Life Sciences.[10]
 • У січні 2009 р. у Великій Британії семеро активістів рухів із захисту тварин отримали тюремні терміни від 4 до 11 років за шантаж наукових та фармацевтичних компаній. Їх визнали винними в організації кампаній проти фірм, що проводять досліди на тваринах. Як визначив суд, дії групи були спрямовані на припинення лабораторних дослідів з використанням тварин, а злочинці намагалися створити «атмосферу страху» в наукових установах і фармацевтичних фірмах. За твердженням поліції, ці вироки «знекровили рух екстремістів-захисників прав тварин в Великій Британії».[11][12]
 • У 2004 р. група невідомих скоїла низку нападів (останній — 8 травня) на біологічний факультет МДУ ім. М. В. Ломоносова, викравши ряд піддослідних тварин з кафедри зоології хребетних і кафедри вищої нервової діяльності. З лабораторій зникли, загалом (імовірно, були випущені на волю) ворони, велика кількість щурів, і п'ять кроликів. На стінах були намальовані написи і логотипи, що вказують на організацію «Фронт визволення тварин», але під підозрою опинились також самі студенти та співробітники біологічного факультету (з огляду на те, що викрадачі безперешкодно проникнули на факультет і відкрили двері ключем).[13]
Трохи раніше, 21 квітня 2004 р., з віварію науково-дослідного інституту нормальної фізіології ім. П. К. Анохіна РАМН за схожих обставин випустили 119 жаб!
Співробітники відзначили, що у разі, коли тварин дійсно випустили на волю, їх там неминуче чекає загибель, через непристосованість до життя на волі, а в ряді випадків — через особливий характер уже проведених над ними експериментів (таких як вживлення електродів, штучний розвиток алкоголізму та наркоманії, тощо), що виключають можливість подальшого самостійного існування тварини без медичного контролю.[13][14]
 • У лютому 2012 р. в США 27-річна Мередіт Лоуелл зі штату Огайо намагалася через Facebook найняти кілера для вбивства людини, одягненої в хутра. Дівчині потрібен був привід, щоб поширити листівки про жорстоке поводження з тваринами. Була затримана співробітниками ФБР.[15]

Критика[ред. | ред. код]

ФБР називає діяльність войовничих захисників навколишнього середовища і захисників тварин «найбільшою терористичною загрозою в Сполучених Штатах» і вважає їх загрозою нації[16]. ФБР звинувачує екотерористів у підпалах житлових будівель, наукових лабораторій та автосалонів, організації вибухів у офісах[16]. За оцінками фахівців, збиток від дій «зелених» перевищив $100 млн[17] і лише питання часу, коли така кримінальна діяльність почне приводити до загибелі людей[16].

Міністерство національної безпеки США також вважає деякі організації енвайронменталістів терористичними[18].

Директор ФБР США Луїс Фрі у своїй доповіді сенату прирівняв до терористичної діяльність радикальних борців за права тварин, борців проти абортів, захисників довкілля, борців проти ядерної зброї та енергетики.[19]

Американський експерт Марта Лі вважає[7]:

« Такі практично невиліковні хвороби, як рак і СНІД, з точки зору ідеологів екотероризму і його бойовиків, відверто вважаються не медичною проблемою, а «подарованим Всевишнім» зручним способом підірвати основи «згубного промислового розвитку для збереження живої природи в визначених Богом природних ареалах». »

Деструктивна діяльність радикальних природозахисних організацій неодноразово зазнавала критики і зі сторони більш поміркованих природозахисників. Наприклад, Рік Скеарс про Фронт визволення Землі пише, що його діяльність, мабуть, більше нашкодила, ніж принесла користі. Адже більшість речей, які вони зруйнували, були відновлені і відбудовані, і таким чином шкода природі була нанесена двічі — зокрема, для побудови однієї і тієї ж будівлі було витрачено майже вдвічі більше деревини. На жаль, найбільш неприємним наслідком діяльності цієї організації Рік Скеарс вважає те, що рух природозахисників став асоціюватися з тероризмом, а найбільш віддані активісти були втрачені внаслідок тюремних ув'язнень[20].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Современный мир: возрастание угроз экологического терроризма
 2. а б Federal Bureau of Investigation — Congressional Testimony. Архів оригіналу за 2 жовтень 2002. Процитовано 2 жовтень 2002. 
 3. «Style Weekly» article. Архів оригіналу за 24 березень 2008. Процитовано 22 січень 2009. 
 4. Дейв Формэн — Основные принципы тактики экотажа
 5. Словарь по гуманитарной экологии. Архів оригіналу за 5 листопад 2012. Процитовано 25 червень 2013. 
 6. Учебная программа для вузов по экологической этике[недоступне посилання з квітень 2019]
 7. а б № 2
 8. Владимир Овчинский, Марианна Кочубей Экстремизм в США
 9. Марина Латышева. Атака на зеленых. Архів оригіналу за 2 квітень 2015. Процитовано 25 червень 2013. 
 10. Зеленые радикалы: когда борьба за права животных превращается в террор. РИА Новости. 8 октября 2008. Архів оригіналу за 2012-04-08. Процитовано 2010-08-15. 
 11. http://news.sky.com/skynews/Home/UK-News/Animal-Rights-Activists-Jailed-For-Huntingdon-Life-Sciences-Blackmail/Article/200901315207704 Police claim the convictions have «taken the heart out of animal rights extremism in the UK».
 12. Дмитрий Чувелёв. Твари дрожащие или право имеющие
 13. а б Захисники тварин випустили з лабораторії МГУ більше ста пацюків
 14. Серьёзное предупреждение экологическим экстремистам. Независимая газета. 26 декабря 2008. Архів оригіналу за 2012-04-08. Процитовано 2010-08-15. 
 15. Woman who compared animal-welfare work to liberation of concentration camps planned murder-for-hire of random fur-wearer, authorities say
 16. а б в ФБР: экотеррористы — новая угроза Америке, newsru.com, 20 мая 2005 г
 17. ФБР назвало главную внутреннюю угрозу США[недоступне посилання з квітень 2019], vestismi.ru, 10 декабря 2008 г
 18. Rood, Justin. Animal Rights Groups and Ecology Militants Make DHS Terrorist List, Right-Wing Vigilantes Omitted, Congressional Quarterly, 25 марта 2005
 19. http://www.agentura.ru/terrorism/theory/freeh/ Екстремісти зі спеціальними інтересами. Вони відрізняються від традиційних правих і лівих терористів тим, що намагаються терористичними методами вирішити специфічні проблеми, не бажаючи при цьому фундаментальних змін у суспільстві. Вони продовжують проводити акти політично мотивованого насильства, щоб змусити частину суспільства змінити ставлення до певних питань. Це крайні борці за права тварин, проти абортів, захисники довкілля, борці з ядерною зброєю і енергетикою тощо. Деякі з них, особливо за права тварин і екологісти, перетворилися на групи вандалів і терористів.
 20. Interview: Rik Scarce, Author of 'Eco-Warriors'. PBS.org. PBS POV. Архів оригіналу за 2013-07-02. Процитовано 2013-06-25. 

Література[ред. | ред. код]