Жерар Філіп

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Жерар Філіп

Жерар Філіп (фр. Gérard Philipe, *4 грудня 1922 — † 25 листопада 1959) — французький актор театру і кіно. Виконавець ролей романтичних героїв більш ніж у 30 фільмах. Театральний режисер та постановник, режисер фільму «Пригоди Тіля Уленшпігеля».

Біографія[ред.ред. код]

1955

Народився Жерар у Каннах. Його батько Марсель Філіп був адвокатом, управляючим готелю, а також був членом фашистської ліги Залізного Хреста, брав участь у русі колабораціоністів. Після війни Марселю Філіпу французьким судом було винесено вирок — смертна кара, але йому допоміг втекти до Іспанії його син Жерар.

Жерар Філіп залишився з матір'ю — Міну Філіп. Спочатку він навчався у Юридичному інституті, але повсякчас мріяв про сцену. Його мати допомогла пройти прослуховування у Моріса Клоша й репетиторство у Марка Аллегре. Ще до закінчення війни Жерар зіграв у спектаклях «Проста доросла дівчина», «Молода дівчина знала…». Наступна роль Янгола у спектаклі Жана Жироду «Содом й Гоморра» у 1943 році принесла Філіпу театральну славу. Водночас Жерар Філіп не тільки поліпшує свою акторську майстерність, він також навчається основ продюсування, закінчує консерваторію у класі Жоржа Ле Руа.

Перша невеличка роль Жерара у кіно відбулася у 1943 році («Малята з вулиці квітів»). Проте тоді на Філіпа як кіноактора ніхто не звернув уваги. Але вже з 1946 року Жерар Філіп все більше грає у кінофільмах, стає відомим та популярним кіноактором.

Водночас Філіп грає головну роль у режисера Жака Еберто у спектаклі «Калігула» (за п'єсою А.Камю). Ця роль стала вершиною театральної кар'єри Філіпа. У 1947 році Жерар Філіп переходить до Національного народного театру, який організував Жан Вілар. Тут він багато грає у спектаклях. Але при всьому його не торкнулася зіркова хвороба.

Разом з театральною славою до Філіпа прийшла й кіноматографічна — після фільму "Диявол у плоті (1947 рік). До 1952 року Жерар Філіп знявся в 13 фільмах. Однією з найкращих ролей, яку зіграв Жерар Філіп, була роль Мефістофеля у кінострічці «Краса диявола» у 1950 році. Але найбільшу славу Філіп отримав за роль Фанфана-Тюльпана. Ще більш слави принесла картина «Червоне й чорне» (1954 рік) за мотивами роману Стендаля.

29 листопада 1951 року Філіп одружується з Ніколь Фуркад. З нею він познайомився у 1947 році. Тоді Ніколь була заміжньою й мала сина. Але Жерар почав постійно надсилати їй листи з проханнями покинути чоловіка. Нарешті Фуркад здалася. На прохання Філіпа вона навіть змінила ім'я з Ніколь на Анн.

Табличка з назвою вулиці Жерара Філіпа в Парижі

В цей же час Жерар Філіп продовжував зніматися у багатьох фільмах — «Монпарнас 19», «Гравець», «Лихоманка шириться в Ель-Пасо» та інших. На початку листопада 1959 року з підозрою на абсцес Філіп потрапляє до лікарні. Тут йому ставлять діагноз — рак. 25 листопада 1959 року Жерар Філіп помер у Парижі.

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

 • Вулиця Жерара Філіпа у місті Париж.

Спектаклі[ред.ред. код]

 • Содом та Гоморра. 1943 рік.
 • Калігула. 1945 рік.
 • Сід (грав 199 разів)
 • Принц Гамбурзький (грав 120 разів)
 • Капризи Маріани.
 • Ричард II
 • Рюї Блаз.
 • Лорензаччо.
 • Матінка Кураж

Всього Жерар Філіп узяв участь у 650 спектаклях.

Фільмографія[ред.ред. код]

Цікаві факти[ред.ред. код]

З 1950 року Жерар Філіп сильно змінився. Знайомі й друзі почали помічати якусь роздвоєність у характері актора. Висувалися гіпотези (навіть приводилися факти), що у Філіпа є інше життя. Тут він ходить по борделях Іспанії, жорстоко поводиться (навіть по-звірячому) із жінками. Начебто постійно у актора тривала боротьба між світлими, добрими рисами та диявольськими.

Родина[ред.ред. код]

Дружина — Ніколь (Анн) Фуркад (1917—1990).

Діти:

 • Анн-Марі (1954)
 • Олів'є (1956)

Нагороди[ред.ред. код]

 • Премія Брюссельського кінофестивалю за роль у фільмі «Диявол у плоті». 1947 рік.

Джерела[ред.ред. код]

 • Capua, Michelangelo (2008). Gérard Philipe. Alessandria: Edizioni Falsopiano.
 • Sadoul, Georges (1962). Gérard Philipe. Belin: Henschelverlag.
 • Le Coz, Martine (March-April 1997). «Gérard Philipe, héros stendhalien». Avant-Scène du Cinéma (Paris).

Посилання[ред.ред. код]