Ихтамнет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ихтамнет (від рос. Их там нет — їх там нема) — російськомовний мем та неологізм, що виник через постійне заперечення Росією своєї військової присутності в агресивних гібридних війнах проти окремих країн і, насамперед, — під час інтервенції до Криму та у війні на сході України. В ЗМІ термін набув популярності та став загальною назвою кадрових російських військових без знаків розпізнавання, що беруть участь у неоголошеній війні проти України[1][2][3].

Походження мему[ред. | ред. код]

Вперше поняття «Ихтамнет» в історії сучасної Росії було сформульоване президентом Росії Володимиром Путіним 5 березня 2014 року на прес-конференції у відповіді на запитання щодо належності військових, які здійснювали захоплення Криму. Він заявив, що російських солдат там нема[4][5]. Пізніше теза про відсутність російських військ виголошувалась Путіним і щодо участі російських військ у збройній агресії проти України на Донбасі[6].

Історичне підґрунтя[ред. | ред. код]

Приховані військові втручання у внутрішні справи різних країн активно здійснювались в СРСР протягом всієї його історії.

 • У січні 1919 року у відповідь на запит Директорії щодо участі російських військ у боях проти УНР з Москви телеграмою сповістили, що війська Радянської Росії взагалі не воюють проти УНР і радянських військ (Червоної Армії) в Україні немає. Автори телеграми стверджували, що військові дії проти УНР проводять тільки повстанські підрозділи, які підпорядковуються радянському уряду України[7].
 • У 1937 році льотчики Радянського союзу брали участь у бойових діях проти японської армії в Китаї[8].

У кінці 1937 року нас, велику групу льотчиків, підняли по тривозі і повезли до Генштабу, де відібрали документи і в якомусь підвалі переодягли в цивільне. [...] Пам’ятаю, Калінін попередив: якщо когось із вас зіб’ють, то в полоні, як би вас ні катували, ні в якому разі не признавайтесь, що служили в Червоній Армії і перебували в партії; брешіть, що працювали в цивільній авіації, що вас звільнили і ви поїхали в Китай на заробітки, що ви взагалі не згодні з радянською владою — а вже Батьківщина вас не забуде, неодмінно витягне з полону і поверне додому.

В Алма-Аті нас уже чекали винищувачі І-15 та І-16 з китайськими розпізнавальними знаками, на яких ми в самому кінці 1937 року перелетіли в Китай, де бойові дії були в самому розпалі. Воювати нам довелося в штатському, без документів — лише з охоронною грамотою, виданою китайським урядом.

Японці, до речі, все-таки пред’явили СРСР претензії: мовляв, на якій підставі радянські громадяни беруть участь у бойових діях без оголошення війни. У відповідь Нарком закордонних справ Літвінов заявив, що наших військовослужбовців у Китаї немає, а якщо хто і воює, то це емігранти, недобиті білогвардійці, відповідальності за яких радянський уряд не несе.

[...] незабаром нас викликають до радянського посольства і повідомляють, що слова Літвінова — це дипломатія, маскування, що всі зобов’язання залишаються в силі, Радянська Батьківщина від нас не відмовляється і в біді нас не кине.

Оригінальний текст(рос.)
В конце 1937 года нас, большую группу лётчиков, подняли по тревоге и повезли в Генштаб, где отобрали документы и в каком-то подвале переодели в штатское. [...] Помню, Калинин предупредил: если кого-то из вас собьют, то в плену, как бы вас ни пытали, ни в коем случае не признавайтесь, что служили в Красной Армии и состояли в партии; врите, что работали в гражданской авиации, что вас уволили и вы поехали в Китай на заработки, что вы вообще не согласны с советской властью - а уж Родина вас не забудет, непременно вытащит из плена и вернёт домой.

[...] В Алма - Ате нас уже поджидали истребители И-15 и И-16 с китайскими опознавательными знаками, на которых мы в самом конце 1937 года перелетели в Китай, где боевые действия были в самом разгаре. Воевать нам пришлось в штатском, без документов - лишь с охранной грамотой, выданной китайским правительством. [...]

Японцы, кстати, всё-таки предъявили СССР претензии: мол, на каком основании советские граждане участвуют в боевых действиях без объявления войны. В ответ Нарком иностранных дел Литвинов заявил, что наших военнослужащих в Китае нет, а если кто и воюет, то это эмигранты, недобитые белогвардейцы, ответственности за которых советское правительство не несёт.

[...] вскоре нас вызывают в советское посольство и сообщают, что слова Литвинова - это дипломатия, маскировка, что все обязательства остаются в силе, Советская Родина от нас не отказывается и в беде нас не бросит.
Відповідь Молотова Лізі Націй, 4 грудня 1939

Радянський Союз не перебуває в стані війни з Фінляндією і не загрожує війною фінляндському народові.

Оригінальний текст(рос.)
Советский Союз не находится в состоянии войны с Финляндией и не угрожает войной финляндскому народу.
 • В 1960—1970-ті роки радянські війська брали участь у війні у В'єтнамі, їх участь у війні приховувалась[9][10].
 • У 1992 році, під час війни в Абхазії, до 4000 російських військовослужбовців брали участь у бойових діях проти грузинської армії. Росія не оголошувала Грузії війну, і не визнала участі своїх військ у бойових діях.[11] Після звинувачень у бомбардуванні цивільних об'єктів та колон біженців, Міністр оборони Росії Павло Грачов заявив, що грузинська сторона нанесла російські знаки розрізнення на свою авіацію і бомбила власних громадян.[11]

В культурі[ред. | ред. код]

В СРСР приховані втручання набули настільки перманентного та широкого характеру, що стали частиною радянської культури. Так, наприклад, такі втручання представлені у популярних радянських фільмах «Добровольці» (1958), «Офіцери» (1971) та інших.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Дипломат рассказал о решении проблемы российского "ихтамнет" на Донбассе. unian.ua. 
 2. Ихтамнет: волонтеры рассекретили российских кадровых военных на Донбассе (фото). unian.ua. 
 3. "Іхтамнєт": у Росії розповіли про захопленого у полон на Донбасі розвідника Агеєва. розслідування (uk). Процитовано 2017-08-21. 
 4. Путин: "В Крыму нет российских солдат. Это самооборона Крыма"
 5. Путин продолжает нагло врать всему миру про «их там нет», окутывая население Донбассе все большей пропагандой. replyua.net. 1.08.2017. 
 6. Президент РФ: российских войск на Украине нет
 7. ВОЕННАЯ ЛИТЕРАТУРА --[ Военная история ]-- Савченко В. А. Двенадцать войн за Украину. militera.lib.ru. Процитовано 2017-07-03. 
 8. Ровнин Андрей Никанорович - советский военный летчик - Красные соколы: советские асы 1914 - 1953. airaces.narod.ru. Процитовано 2017-07-03. 
 9. [https://www.youtube.com/watch?v=qNS9-xbde9E Русские тайны вьетнамской войны // YouTube]
 10. 40 лет падению Сайгона: советские ветераны о Вьетнаме (рос.)
 11. а б RUSSIA VERSUS GEORGIA: ONE UNDECLARED WAR IN THE CAUCASUS - INTERNATIONAL. sites.google.com. Процитовано 2017-12-12. 

Посилання[ред. | ред. код]