Добра стаття

Уельський саміт НАТО

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Уельський саміт НАТО
Wales summit NATO
Чиказький саміт НАТО Варшавський саміт НАТО
Пам'ятна світлина міністрів закордонних справ країн-членів НАТО
Дата проведення: 4 вересня — 5 вересня 2014
Місце проведення: Ньюпорт, Південний Уельс, Велика Британія
Країни-члени:
Вебсайт: NATO Summit Wales (англ.)

Уе́льський са́міт НА́ТО (англ. Wales summit NATO; фр. Sommet de l'OTAN du pays de Galles; валл. Cymru uwchgynhadledd NATO) — 26-та зустріч на вищому рівні глав держав та голів урядів країн-членів Північноатлантичного альянсу, яка пройшла з 4 по 5 вересня 2014 року[1] в Південному Уельсі (місто Ньюпорт). Один з найбільших самітів за всю історію Організації: у ньому взяли участь близько 60 вищих посадових осіб і високоповажних представників 33-х країн-партнерів, зокрема міжнародних організацій (ООН, ОБСЄ, ЄС, МВФ, Світовий банк)[2].

Це перший саміт НАТО після завершення «холодної війни», на якому була відсутня російська делегація[3]. Це третій саміт НАТО, який відбувся на території Сполученого Королівства. Перші два були проведені в Лондоні в 1977 та в 1990 роках.

Питання Уельського саміту передусім стосувалися ситуації в Афганістані, зокрема обговорювався процес передачі повноважень із контролю над безпекою на території країни від сил НАТО місцевим силовим структурам, а також перспективи розгортання нової дорадчо-тренувальної місії Альянсу в Афганістані у 2015 році. Не оминула увагу глав держав та голів урядів і ситуація, що склалася в Україні. Як зазначав ще до початку саміту прем'єр-міністр Великої Британії Девід Камерон:

Перше — це реагування НАТО на російсько-українську кризу. Тоді як Росія дестабілізує Україну та незаконно анексувала Крим, Альянс повинен сфокусуватися на гарантіях нашим східним союзникам[4].

Уперше на саміт Північноатлантичного альянсу була запрошена Республіка Молдова[5]. За декілька тижнів до початку саміту глава молдовського зовнішньополітичного відомства Наталія Герман висловила сподівання, що під час саміту обговорюватимуться питання виведення з території республіки контингенту 14-ї російської армії, розквартированого на території невизнаного Придністров'я, а також великої кількості озброєння (понад 20 тисяч тонн авіабомб і снарядів на складах в селі Колбасна Рибницького району)[5].


Символи саміту: Кардіффський замок, Уельський дракон,
Кельтський вузол, Ньюпортський міст

Логотип саміту[ред. | ред. код]

Презентація логотипа саміту

25 червня 2014 року Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен і Міністр закордонних справ Великої Британії Вільям Хейг представили офіційний логотип саміту[6].

Це емблема із чотирьох квадратів: у нижньому лівому міститься скорочена назва альянсу англійською (NATO) і французькою (OTAN) мовами, які є єдиними офіційними мовами Організації; у верхньому лівому зображена роза вітрів із білими лініями, яка є головною складовою Прапора НАТО; у верхньому правому квадраті міститься інформація про місце і час проведення саміту. Нижній правий квадрат так само складається з чотирьох невеликих квадратів: у верхньому лівому зображений кардіффський замок, який є символом Уельсу; у верхньому правому — дракон, який символізує дух Уельсу; у нижньому лівому — кельтський вузол, який символізує валлійську спадщину, а в правому нижньому — міст, який символізує місто-господаря саміту НАТО — Ньюпорт[7].

Пізніше логотип розкритикувала місцева влада Ньюпорта, яка вважала, що він мав містити назву їхнього міста, а не країни[8][9][10].

Заходи безпеки і протести[ред. | ред. код]

Зведена огорожа у центрі міста Кардіфф

Ще задовго до початку саміту в місті Ньюпорт, де пройшла офіційна частина саміту, а також у місті Кардіфф, де відбулися більшість неформальних зустрічей глав держав та голів урядів країн-членів НАТО, вжили безпрецедентні заходи безпеки: перекрили більшість центральних вулиць у цих містах, а навколо готелю «Celtic Manor Resort» звели огорожу висотою майже в три метри. Крім того, у центрі Кардіффа створили сталеве кільце довжиною в 10 миль[11][12].

Охорону 4 тисяч делегатів, а також 185 особливо важливих персон, зокрема глав держав і голів урядів країн-членів НАТО, здійснювали близько 10 тисяч поліцейських із різних регіонів країни. Крім того, військовослужбовці різних родів військ Сполученого Королівства забезпечували постійні перевірки документів у перехожих[13], а в протоці Кардіффа патрулювали 6 бойових кораблів НАТО[14].

Протестувальники з плакатами (Кардіфф, 4 вересня 2014)

У день відкриття саміту НАТО відбулися протести проти Альянсу, влаштовані лівими і пацифістами, а також акції українських організацій, учасники яких закликали НАТО надати допомогу Україні і зупинити кровопролиття[15]. Противники Альянсу (близько 250 демонстрантів) пройшли центральними вулицями Ньюпорта під гаслами «Ні війні — ні НАТО» і близько 350 осіб зібралося у Кардіффі, де відбувалися неформальні зустрічі учасників Альянсу[16].

Чотирьох демонстрантів заарештували за порушення громадського порядку[16].

Основні теми[ред. | ред. код]

Афганістан[ред. | ред. код]

На спільній нараді глав держав та голів урядів країн-членів НАТО, міжнародних сил сприяння безпеці, Австралії, Японії та країн Центральної Азії, за участю Міністра оборони Афганістану Бісмілла-хан Мохаммаді і представників Європейського Союзу та Організації Об'єднаних Націй лідери НАТО дійшли згоди про подальше надання допомоги і співпрацю з Афганістаном. У спільній декларації вони закликали всіх кандидатів у президенти на майбутніх виборах у країні працювати пліч-о-пліч, аби спільними зусиллями побудувати демократичну країну[17][18][19].

Також лідери Альянсу домовилися про створення небойових місій в Афганістані, мета яких, насамперед, у наданні допомоги афганським силам безпеки та зміцненні довгострокового політичного та практичного співробітництва.

У ході зустрічі лідери підкреслили важливість подальшої підтримки з боку міжнародної спільноти, зокрема закликали продовжувати збільшувати свою фінансову допомогу, докладати максимальних зусиль щодо захисту прав людини в країні. Крім цього, на зустрічі вшанували пам'ять афганських офіцерів, а також військовослужбовців міжнародних сил сприяння безпеці, які загинули в ході бойових дій в Афганістані. Привітали й тих, хто долучився до спільних операцій, які проводилися під егідою Альянсу. Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив:

Варто згадати й тих, хто пожертвував собою заради глобальної безпеки. Їхня мужність та зусилля не залишаться непоміченими…[20]

Україна[ред. | ред. код]

Президент Франції Франсуа Олланд, Прем'єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон, Президент США Барак Обама, Канцлер Німеччини Ангела Меркель та Президент України Петро Порошенко перед початком саміту

Ще до засідання комісії Україна-НАТО Президент України Петро Порошенко провів декілька неформальних зустрічей з лідерами США, Італії, Великої Британії, Німеччини і Франції, на яких обговорювалися шляхи вирішення ситуації, що склалася в Україні. Лідери країн-членів НАТО заявили про готовність надати Україні гуманітарну допомогу та несмертельну зброю[21], а також одностайно підтримали запропонований Петром Порошенко «мирний план дій».

На засіданні комісії Україна-НАТО глави держав та голови урядів країн-членів НАТО виступили із заявою щодо підтримки українського суверенітету, територіальної цілісності в межах міжнародно визнаних кордонів[22]. Комісія констатувала, що Росія продовжує порушувати суверенітет, територіальну цілісність та зазіхати на незалежність України, а також те, що війська РФ залучені до прямої військової операції в Україні, а керівництво Росії продовжує постачати зброю військовим угрупуванням на сході України, утримувати тисячні готові до бою підрозділи на кордоні з Україною. Комісія дійшла висновку, що такий розвиток подій підриває безпеку України і має серйозні наслідки для стабільності та безпеки всього євроатлантичного простору.

У спільній декларації по закінченню засідання Комісії лідери засудили анексію Криму Російською Федерацією та умисну дестабілізацію на сході України, яка триває, порушуючи міжнародне право, а також закликали російську владу скасувати договір про прийняття самопроголошеної Республіки Крим до складу Російської Федерації, який члени Альянсу не визнають і ніколи не визнають. Крім того, члени НАТО звернулися до Росії з вимогою припинити підтримувати сепаратистів на східному кордоні України й утриматися від подальших агресивних дій проти цієї держави[23].

Інші питання[ред. | ред. код]

Учасники саміту під час засідання Північноатлантичної ради

На саміті в Уельсі пройшло два засідання Північноатлантичної ради[24], на яких лідери країн-членів НАТО обговорили питання, пов'язані з Іраком, Іраном, Сирією, КНДР та іншими країнами. Лідери привітали успішне завершення вивезення та ліквідації хімічної зброї в Сирії спільною місією Організації із заборони хімічної зброї, Організації Об'єднаних Націй та країнами-членами НАТО, як того вимагали Резолюція 2118 Ради Безпеки ООН і рішення Виконавчої ради Організації із заборони хімічної зброї.

Лідерів занепокоїла надактивність бойових дій в Іраку. Було оголошено про створення об'єднаних багатонаціональних експедиційних сил, які будуть сформовані у 2016 році, і які зможуть бути задіяні в різних операціях, зокрема в операціях високої інтенсивності[25].

Не обійшли увагою питання, пов'язані з використанням ядерної зброї. Так, лідери закликали владу Ірану продовжувати виконувати всі міжнародні зобов'язання, а також висловили занепокоєння щодо розробки нових програм та випробування ядерної зброї в КНДР.

Лідери закликали КНДР відмовитися від розробок ядерної зброї, а також утриматися від подальших випробувань зброї масового ураження[25].

Окремо на саміті лідери НАТО дійшли згоди про створення посиленої програми навчань, яка акцентована на обробку навичок колективної оборони, зокрема дій зі всеосяжного реагування[25].

Також вирішили надати спеціальний статус Грузії, Йорданії, Швеції, Фінляндії та Австралії замість Плану дій щодо членства[26]. Але водночас лідери привітали успіхи Грузії на шляху до повноцінного членства в Альянсі і запевнили, що будь-яка країна, яка відповідає основним вимогам Північноатлантичного договору, зокрема й Грузія, може розраховувати на вступ до НАТО.

Учасники[ред. | ред. код]

Країни-​​члени[ред. | ред. код]

Країна Представник
Албанія Албанія Прем'єр-міністр Еді Рама
Бельгія Бельгія Прем'єр-міністр Еліо ді Рупо
Болгарія Болгарія Президент Росен Плевнелієв
Велика Британія Велика Британія Прем'єр-міністр Девід Камерон
Греція Греція Прем'єр-міністр Антоніс Самарас
Данія Данія Прем'єр-міністр Гелле Торнінг-Шмідт
Естонія Естонія Прем'єр-міністр Тааві Рийвас
Ісландія Ісландія Прем'єр-міністр Сігмюндюр Гюннлейгссон
Іспанія Іспанія Прем'єр-міністр Маріано Рахой
Італія Італія Прем'єр-міністр Маттео Ренці
Канада Канада Прем'єр-міністр Стівен Гарпер
Латвія Латвія Президент Андріс Берзіньш
Литва Литва Президент Даля Грибаускайте
Люксембург Люксембург Прем'єр-міністр Ксав'є Бетель
Країна Представник
Нідерланди Нідерланди Прем'єр-міністр Марк Рютте
Німеччина Німеччина Канцлер Ангела Меркель
Норвегія Норвегія Прем'єр-міністр Ерна Солберг
Польща Польща Президент Броніслав Коморовський
Португалія Португалія Прем'єр-міністр Педру Пасуш Коелью
Румунія Румунія Президент Траян Басеску
Словаччина Словаччина Президент Андрей Кіска
Словенія Словенія Прем'єр-міністр Аленка Братушек
США США Президент Барак Обама
Туреччина Туреччина Президент Реджеп Таїп Ердоган[27]
Угорщина Угорщина Прем'єр-міністр Віктор Орбан
Франція Франція Президент Франсуа Олланд
Хорватія Хорватія Президент Іво Йосипович
Чехія Чехія Президент Мілош Земан

Країни, які не є членами[ред. | ред. код]

Країна Представник
Австралія Австралія Прем'єр-міністр Тоні Ебботт
Австрія Австрія Федеральний міністр оборони Геральд Клаг[en][28]
Азербайджан Азербайджан Президент Ільхам Алієв[29][30]
Афганістан Афганістан Міністр оборони Бісмілла-хан Мохаммаді[en]
Бахрейн Бахрейн Кронпринц Салман ібн Хамад ібн Іса Аль Халіфа[31]
Боснія і Герцеговина Боснія і Герцеговина Президент Бакір Ізетбегович[32]
Вірменія Вірменія Президент Серж Саргсян[30]
Грузія Грузія Президент Георгій Маргвелашвілі[33]
Ірландія Ірландія Міністр оборони Саймон Ковені
Йорданія Йорданія Король Абдалла II
Північна Македонія Македонія Міністр оборони Зоран Йолевський[34]
Молдова Молдова Міністр оборони Молдови Валеріу Троєнко[35]
Країна Представник
Монголія Монголія Прем'єр-міністр Норовин Алтанхуяг
ОАЕ ОАЕ Міністр закордонних справ Анвар Мохаммед Гаргаш[en][36]
Пакистан Пакистан Прем'єр-міністр Наваз Шариф
Сербія Сербія Міністр оборони Братислав Гашич[sr]
Таджикистан Таджикистан Посол Республіки Таджикистан в Бельгії Рустамджон Солієв[37]
Узбекистан Узбекистан Міністр закордонних справ Абдулазіз Камілов[en][38]
Україна Україна Президент Петро Порошенко[39]
Фінляндія Фінляндія Президент Саулі Нійністьо[40]
Чорногорія Чорногорія Прем'єр-міністр Міло Джуканович[41]
Швейцарія Швейцарія Президент Дідьє Буркхальтер
Швеція Швеція Міністр оборони Карін Енстрем і Міністр закордонних справ Карл Більдт[42]
Японія Японія Посол Японії в Бельгії Міцуо Сакабо[43]

Організації[ред. | ред. код]

Організація Представник
Європейський Союз Європейський Союз Голова Європейської Ради — Герман ван Ромпей
Президент Європейської комісії — Жозе Мануель Баррозу
Верховний представник Європейського Союзу — Кетрін Ештон
ОБСЄ Генеральний секретар Ламберто Заньєр[44]
МВФ посадова особа вищого рівня[45]
Світовий банк посадова особа вищого рівня[45]

Міністри закордонних справ країн-членів НАТО[ред. | ред. код]

Країна Міністр
Албанія Албанія Дітмір Бушаті
Бельгія Бельгія Дідьє Рейндерс
Болгарія Болгарія Даніел Мітов
Велика Британія Велика Британія Філіп Геммонд
Греція Греція Евангелос Венізелос
Данія Данія Мартін Лідегор
Естонія Естонія Урмас Пает
Ісландія Ісландія Гуннар Брагі Свейнссон
Іспанія Іспанія Хосе Мануель Гарсія-Маргальо
Італія Італія Федеріка Могеріні
Канада Канада Джон Берд
Латвія Латвія Едгар Рінкевичс
Литва Литва Лінас Антанас Лінкявічюс
Люксембург Люксембург Жан Ассельборн
Країна Міністр
Нідерланди Нідерланди Франс Тіммерманс
Німеччина Німеччина Франк-Вальтер Штайнмаєр
Норвегія Норвегія Берге Бренде
Польща Польща Радослав Сікорський
Португалія Португалія Руї Мачете
Румунія Румунія Тітус Корлецян
Словаччина Словаччина Мирослав Лайчак
Словенія Словенія Карл Ержавец
США США Джон Керрі
Туреччина Туреччина Мевлют Чавушоглу
Угорщина Угорщина Тібор Наврачич
Франція Франція Лоран Фабіус
Хорватія Хорватія Весна Пусич
Чехія Чехія Любомир Заоралек

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

 1. NATO Summit Wales 2014. GOV.UK. 5 вересня 2014. Процитовано 5 вересня 2014. (англ.)
 2. В Великобритании стартует саммит НАТО. ТАСС информационное агентство. 4 вересня 2014. Процитовано 5 вересня 2014. (рос.)
 3. Васильев, Виктор (25 серпня 2014). Россию не пригласили на саммит НАТО. Голос Америки. Архів оригіналу за 4 вересня 2014. Процитовано 5 вересня 2014. (рос.)
 4. Кемерон радить НАТО зробити «невелике попередження» у відповідь на будь-яку загрозу. Insider. 5 серпня 2014. Архів оригіналу за 9 вересня 2014. Процитовано 5 вересня 2014.
 5. а б Молдова вперше братиме участь у саміті НАТО, який пройде в Південному Уельсі. Західна інформаційна корпорація (ЗІК). 30 липня 2014. Архів оригіналу за 13 серпня 2014. Процитовано 5 вересня 2014.
 6. NATO Wales Summit Logo unveiled by foreign ministers. Oficial site NATO. 25 червня 2014. Процитовано 5 вересня 2014. (англ.)
 7. Dadlennu logo Uwchgynhadledd NATO Cymru 2014. GOV.UK. 25 червня 2014. Процитовано 5 вересня 2014. (валл.)
 8. Newport Nato summit symbol is 'just a logo' - city leader. South Wales «Argus». 2 липня 2014. Процитовано 5 вересня 2014. (англ.)
 9. NATO: Dadorchuddio logo Casnewydd. Golwg Newydd. 25 червня 2014. Процитовано 5 вересня 2014. (англ.)
 10. Newport snubbed with focus on Wales for Nato summit. South Wales «Argus». 27 червня 2014. Процитовано 5 вересня 2014. (англ.)
 11. Gemma, Mullin (26 серпня 2014). Lockdown in Cardiff: City turned into high security 'prison' with 10 mile 'ring of steel' ahead of Nato conference. Daily Mail. Процитовано 3 вересня 2014. (англ.)
 12. Deans, David (7 серпня 2014). Nato Summit 2014: Road closures and disruption in Cardiff city centre. Wales Online. Процитовано 5 вересня 2014. (англ.)
 13. В Уэльсе стартует саммит НАТО. Независимая Газета. 4 вересня 2014. Процитовано 4 вересня 2014. (рос.)
 14. Архипов, Андрей (4 вересня 2014). Саммит в Уэльсе: НАТО все чаще использует "мягкую силу". Вести.Ru. Процитовано 4 вересня 2014. (рос.)
 15. Саміт НАТО: урочистості та протести. BBC Ukraine. 4 вересня 2014. Процитовано 4 вересня 2014.
 16. а б Four arrests at anti-Nato protest in Cardiff. BBC UK. 5 вересня 2014. Процитовано 5 вересня 2014. (англ.)
 17. НАТО підтверджує подальшу підтримку Афганістану. Official site NATO. 4 вересня 2014. Процитовано 4 вересня 2014.
 18. НАТО підтримуватиме воєнні дії в Афганістані до кінця 2017 року. Espreso.tv. 4 вересня 2014. Процитовано 4 вересня 2014.
 19. Wales Summit Declaration on Afghanistan. Press Release. Official site NATO. 4 вересня 2014. Процитовано 4 вересня 2014. (англ.)
 20. Щугорева, Екатерина (4 вересня 2014). Саммит НАТО: достижения и договоренности. Комсомольская правда в Украине. Процитовано 4 вересня 2014. (рос.)
 21. Підтримка України з боку НАТО (PDF). Official site NATO. Процитовано 8 квітня 2017.
 22. Пріоритети співробітництва України з НАТО в оборонній сфері у світлі рішень Уельського саміту НАТО. Міністерство оборони України. 28 жовтня 2014. Процитовано 8 квітня 2017.
 23. Joint Statement of the NATO-Ukraine Commission. Official site NATO. 4 вересня 2014. Процитовано 4 вересня 2014.
 24. Allied leaders pledge to reverse defence cuts, reaffirm transatlantic bond. Official site NATO. 5 вересня 2014. Процитовано 5 вересня 2014. (англ.)
 25. а б в Заявление по итогам встречи на высшем уровне в Уэльсе. Official site NATO. 5 вересня 2014. Процитовано 5 вересня 2014. (рос.)
 26. Грузія отримала від НАТО спецстатус, замість плану дій щодо членства. УНІАН. 5 вересня 2014. Процитовано 5 вересня 2014.
 27. Касаев, Алан (3 вересня 2014). Эрдоган приехал. Из Баку — в Уэльс, на саммит НАТО. Вестник Кавказа. Процитовано 3 вересня 2014. (рос.)
 28. Participation of Federal Minister Klug at the NATO-Summit in Wales. Austrian Embassy London. 3 вересня 2014. Архів оригіналу за 10 квітня 2017. Процитовано 10 квітня 2017. (англ.)
 29. Президент Азербайджана отправился на саммит НАТО в Уэльс. ABC.az. 4 вересня 2014. Процитовано 4 вересня 2014.[недоступне посилання з липня 2019] (рос.)
 30. а б Юсифова, Оксана (4 вересня 2014). Президенты Азербайджана и Армении встретятся на саммите в Уэльсе. ANSPRESS. Архів оригіналу за 4 вересня 2014. Процитовано 4 вересня 2014.
 31. Crown Prince leads delegation to the 2014 NATO Summit. Bahrain News Agency. 4 вересня 2014. Процитовано 10 квітня 2017. (англ.)
 32. Izetbegovic at NATO summit: BiH showed dedication to NATO values. Oslobodjenje. 5 вересня 2014. Процитовано 10 квітня 2017. (англ.)
 33. Президент Грузии Георгий Маргвелашвили отправится на Уэльский саммит НАТО. InterPressNews. 9 липня 2014. Процитовано 4 вересня 2014. (рос.)
 34. Meeting on effects of Nato summit decisions in ohrid. Republika Online. 11 вересня 2014. Архів оригіналу за 10 квітня 2017. Процитовано 10 квітня 2017. (англ.)
 35. Министр обороны Валериу Троенко впервые примет участие в саммите НАТО. NOI.md. 1 вересня 2014. Процитовано 4 вересня 2014. (рос.)
 36. UK–UAE Relations. Timeline. Embassy of the UAE in London. 5 вересня 2014. Архів оригіналу за 10 квітня 2017. Процитовано 10 квітня 2017. (англ.)
 37. Юлдашев, Аваз (4 вересня 2014). Таджикистан на «афганской сессии» саммита НАТО будет представлять посол РТ в Бельгии. ASIA-Plus. Архів оригіналу за 5 вересня 2014. Процитовано 4 вересня 2014. (рос.)
 38. Расмуссен пригласил Узбекистан на саммит НАТО в Великобритании. АН «Podrobno.uz» — Новости Узбекистана. 3 вересня 2014. Процитовано 3 вересня 2014. (рос.)
 39. Порошенко прилетел на саммит НАТО. Depo.Ua. 4 вересня 2014. Процитовано 4 вересня 2014. (рос.)
 40. Саммит НАТО: Финляндия надеется на углубление партнерских отношений. Muualla Yle.fi:ssä. 4 вересня 2014. Процитовано 4 вересня 2014. (рос.)
 41. Prime Minister Milo Đukanović attends NATO Summit in Cardiff. Government Of Montenegro. 4 вересня 2014. Процитовано 10 квітня 2017. (англ.)
 42. Швеция, Финляндия, Австралия, Грузия и Иордания на саммите НАТО получат новый статус. ТАСС. 3 вересня 2014. Процитовано 3 вересня 2014. (рос.)
 43. Representative of the Government of Japan to NATO (PDF). Ministry of Foreign Affairs of Japan. 4 вересня 2014. Процитовано 10 квітня 2017. (англ.)
 44. Главы ОБСЕ представят на саммите НАТО в Уэльсе меры ОБСЕ по ситуации в Украине. РБК-Украина. 3 вересня 2014. Архів оригіналу за 4 вересня 2014. Процитовано 3 вересня 2014. (рос.)
 45. а б During the summit, which 60 leaders from NATO and partner countries and high level officials from such organizations as the UN, the EU, IMF and World Bank. Official Website Presidency of Turkey. 5 вересня 2014. Процитовано 10 квітня 2017. (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]