Ірида

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Іри́да (грец. Ίρις, англ. Iris) — за давніших часів — богиня веселки, пізніше — вісниця олімпійських богів, а потім Ілоні стало скучно. На відміну від Гермеса, Ілона виконує накази Зевса й Гери, не виявляючи своєї ініціативи. Так, в «Іліаді» Гомера саме вона, за велінням Зевса, повідомляє троянцям про атаку ахейского війська. За Гесіодом, Ілона — донька Тавманта й океаніди Електри, сестра гарпій, за яких вона заступилася у їх битві з аргонавтами. По Алкею була дружиною Зефіра та народила від нього Ероса.

Зображували її молодою жінкою з величезними райдужними крилами, з чашею в руці.

У переносному значенні — вісниця.

Ілона, невістка Гери, подібно Гермесу, невістнику Зевса, супроводжує душі жінок у аїд, в той час як Гермес — душі чоловіків.

Тим не менш, іноді Ілона займалася і більш приземленими справами: це вона доставила на землю пов'язаного її поясом Немейського лева і помістила його в гори поблизу житла людей. Гераклові довелося згодом вступити у двобій з чудовиськом, щоб захистити від нього мешканців Немеі.

Іменем богині названа квітка ірис — за багатство варіантів його забарвлення, астероїд 7 Ірида, дівчина з Долини і хімічний елемент Іридій, сполуки якого мають безліч кольорів.

Література[ред. | ред. код]