Києво-Могилянська академія (видавництво)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Видавничий дім «Києво-Могилянська академія»
Типбізнес
ГалузьВидавнича справа
Засновано1996
Штаб-квартираУкраїна, Київ
ПродукціяКнига
www.publish-ukma.kiev.ua

Видавничий дім «Києво-Могилянська академія» — видавництво, яке було засновано у 1996 році з метою видання наукової, науково-популярної і навчальної літератури для широких кіл читацької громадськості.

Про видавництво

[ред. | ред. код]

За час існування видавництва ним було видано понад 800 назв книжок, зокрема, з історії, філософії, мово- й літературознавства, економіки, права, соціології, природничих і точних наук. Видавничий дім «Києво-Могилянська академія» приділяє велику увагу публікації перекладної художньої, наукової та навчальної літератури (серед опублікованих книг є переклади з англійської, німецької, французької, польської мов). Окремі підручники й посібники унікальні за викладом предмета навчання, деякі не мають аналогів серед вітчизняних видань.

Видавництво популяризує здобутки українських та зарубіжних письменників, філософів, науковців (зокрема, викладачів НаУКМА), забезпечує методичною літературою інші вищі навчальні заклади. Особливе місце належить виданню творів знакових постатей української гуманітаристики: В'ячеслава Брюховецького, Івана Дзюби, Миколи Ільницького, Ігоря Качуровського, Ліни Костенко, Мирослава Поповича, Євгена Сверстюка, Юрія Шевельова та ін. Серед видань, появу яких було із зацікавленням сприйнято громадськістю, — серія збірників архівних документів «Більше не таємно» (т. 1-4, 2006—2010), публікація джерел з історії доби Івана Мазепи (серія «Джерела» у 2-х т., 2008—2009), серії «Бібліотека журналіста» та «Актуальні світові дискусії». Крім того, значну увагу читачів, як в Україні, так і за кордоном, привернула низка позасерійних видань — зокрема, матеріали Комісії Конгресу США «Великий голод в Україні 1932—1933 рр.», монографія лауреата Пулітцерівської премії Енн Епплбом «Історія ГУЛАГу», книжка професора Стенфордського університету (США) Нормана Наймарка «Геноциди Сталіна» та багато інших.

Втім, діяльність видавництва не обмежується співпрацею тільки з відомими та знаними у світі науковцями і письменниками, ВД «Києво-Миогилянська академія» також розпочав низку цікавих видавничих експериментів: активно підтримує талановитих молодих авторів, не цурається сучасної експериментальної прози, активно розширює жанровий видавничий діапазон, започаткувавши, наприклад, серію книжок для дітей.

Щороку на вітчизняних та міжнародних форумах видавництво здобуває престижні нагороди. До слова, на XIX Форумі видавців у Львові, що відбувся 2012 року, Видавничий дім «Києво-Могилянська академія» отримав нагороду саме за «первістка» дитячої серії — книгу Володимира Кобзаря «Буваличі».

Сьогодні діяльність Видавничого дому «Києво-Могилянська академія» зорієнтовано на світові галузеві тренди, перспективні напрямки розвитку, сучасні інноваційні технології та інструменти, відповідно до викликів інформаційного суспільства. Зокрема ведеться активна робота з оцифровування друкованих видань та стародруків, розробки нового інтерактивного порталу, створення мультимедійних видавничих продуктів тощо. Такий багатовекторний підхід згодом надасть видавництву можливість більш повно та різноманітно висвітлювати український цивілізаційний феномен у контексті світової науки, освіти та культури.

У 1993—1999 роках видавництво очолювала Лариса Копань.[1][2]

З 2001 до 2011 його керівником була Віра Соловйова[3].

Відзнаки

[ред. | ред. код]

За книжку Зої Хижняк «Києво-Могилянська академія в іменах (XVII—XVIII ст.)»:

Нагороди «Форуму видавців у Львові»:

 • за посібник «Нариси історії архівної справи в Україні»
 • «За вірність форумові»

Нагорода «Форуму видавців у Львові» за книжку Сергія Павленка «Оточення гетьмана Мазепи: соратники та прибічники»

За книжку «Українська мова у ХХ сторіччі: історія лінгвоциду» під редакцією Лариси Масенко:

Диплом ІІ ступеня в номінації «З глибини знань» національного конкурсу «Найкраща книга України» за книжку «Історія українського козацтва» (колектив авторів під керівництвом В. А. Смолія)

За книгу Івана Дзюби «З криниці літ»:

Нагорода «Форуму» за книжку Михайла Брика «Енциклопедія мембран»

За книжку «Голодомор 1932-1933 років в Україні: документи і матеріали» (Упорядник: Р. Я. Пиріг):

 • 1 місце Всеукраїнського рейтингу «Книжка року 2007» у номінації «Минувшина»
 • Нагорода «Форуму»
 • Диплом «За найкращу книгу» Київської міжнародної книжкової виставки-ярмарку «Книжкові контракти»

1 місце Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» у номінації «Минувшина» за книгу «Доба гетьмана Івана Мазепи в документах» (Упорядник: Сергій Павленко)

Диплом ІІ ступеня Національного конкурсу «Найкраща книга року» у номінації «Моя країна» за книжку «Історія українського козацтва» у 2-х томах (колектив авторів під керівництвом В. А. Смолія)

Диплом Міжрегіональної виставки-презентації «Світ книги» «За вагомий внесок в розвиток українського книговидання та книгорозповсюдження»

Нагороди «Форуму видавців у Львові» за:

 • книгу Івана Дзюби «Тарас Шевченко. Життя і творчість»
 • «Великий голод в Україні 1932—1933 років. Свідчення очевидців для комісії Конгресу у США» У 4-х томах (Виконавчий директор Комісії Джеймс Мейс)

А також спеціальні відзнаки:

 • малого журі науковців (гуманітарні науки) «Форуму» за книгу «Теорія літератури в Польщі»
 • малого журі громадських діячів «Форуму» за працю «Великий голод в Україні 1932—1933 років. Свідчення очевидців для комісії Конгресу у США» У 4-х томах (Виконавчий директор Комісії Джеймс Мейс)

Нагороди Всеукраїнського рейтингу «Книжка року»:

 • 1 місце у номінації «Софія» за книжку Сергія Кринського «Під сигнатурою Софії»
 • 1 місце у номінації «Хрестоматія» за книги Юрія Шевельова «Мовознавство» та «Літературознавство»
 • 1 місце у номінації «Минувшина» за книгу «Великий голод в Україні 1932—1933 років. Свідчення очевидців для комісії Конгресу у США» У 4-х томах (Виконавчий директор Комісії Джеймс Мейс)

Звання найкращої книги XV Міжнародної книжкової виставки-ярмарку за працю Олександра Гваньїні «Хроніка європейської Сарматії»

Дипломи Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині» в номінації «Українська спадщина» за:

 • книгу «Голодомор 1932—1933 років в Україні. Документи і матеріали» (Упорядник: Р. Я. Пиріг)
 • книгу «Доба гетьмана Івана Мазепи в документах» (Упорядник: Сергій Павленко)

На Київському міжнародному книжковому ярмарку «МЕДВІН: Книжковий світ»:

 • Приз «Нестор-Літописець» за перше місце на конкурсі «Книжковий дивосвіт України» у номінації «Найкраще наукове видання та науково-популярне видання, есеїтика» за книжку Івана Дзюби «Тарас Шевченко. Життя і творчість»
 • Диплом у номінації «Найкраще перекладне видання» за книгу «Великий голод в Україні 1932—1933 років. Свідчення очевидців для комісії Конгресу у США» У 4-х томах (Виконавчий директор Комісії Джеймс Мейс)

Найкраща книга України у номінації «З глибини знань» за книги «Мовознавство» та «Літературознавство» Юрія Шевельова

1 місце Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» у номінації «Хрестоматія» за книгу «Сучасна літературна компаративістика: стратегії і методи. Антологія» Дмитра Наливайка

Нагорода «Форуму видавців у Львові» за книжку Миколи Ільницького «На перехрестях віку» У 3-х томах

Персональна відзнака членів журі «Форуму видавців у Львові» за книжку «Зв'язки з громадськістю. Наукові основи, методика, практика» за авторством Валентина Королька та Оксани Некрасової

Нагорода «Форуму» за книгу «Великий терор в Україні»

Диплом ІІ ступеня Державного комітету телебачення і радіомовлення у номінації «Життя славетних» за книгу «Наш Лукаш» У 2-х томах (Упорядник: Леонід Череватенко)

Дипломи Всеукраїнського конкурсу видань для вищих навчальних закладів «Університетська книга»:

 • 1 місце у номінації «Найкраще навчальне видання з психології» за книжку «Класичні експерименти в психології» Л. Копець
 • 2 місце у номінації «Найкраще навчальне видання з психології» за книжку «Основи конфліктології» А. М. Гірника
 • 2 місце у номінації «Найкраще навчальне видання з нових напрямів професійної підготовки» за книжку «Телевізійна журналістика: теорія і практика» А. В. Яковця
 • 3 місце у номінації «Найкраще навчальне видання з природничих та математичних наук» за книжку «Квантова хімія» П. Є. Стрижака

За книжку «Нагнітання мороку» Івана Дзюби:

Нагорода «Форуму» за книжку «Буваличі» Володимира Кобзаря

Спеціальна відзнака музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові в рамках «Форуму» за книжку «Орав свій переліг. Йосип Гошуляк: від маминої пісні до вершин вокалістики» (Упорядник: Марта Романна Онуфрів)

2013

Відзнака ХХ Форуму видавців у Львові за книгу Іва Аньєса «Підручник із журналістики [Архівовано 17 Лютого 2015 у Wayback Machine.]»

2014

За повість-фантазію "Душниця " Володимира Арєнєва: Нагорода 36-го загальноєвропейського конвенту наукової фантастики та фентезі «Єврокон-2014»

 • найкращий автор фантастики для дітей та юнацтва
 • найкращий художник-ілюстратор — Олександр Продан — в категорії «Дух вірності»

Нагорода російської літературної премії «Нові горизонти»

 • Призер російського конкурсу «Книгуру» (сезон в 2012—2013 рр.)
 • Найкраща мережева публікація за даними сайту «Лабораторія фантастики»
 • Відзнака «Літакцент року — 2014» у номінації «Проза та поезія для дітей»
 • «Книга року'2014» 7-ме місце у номінації «Дитяче свято» підномінація «Підліткова та юнацька література»
 • 1 місце «Рейтингу критика» у номінації «Проза»

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Г. Т. Чубач. Копань Лариса Юріївна [Архівовано 22 Грудня 2018 у Wayback Machine.] // Енциклопедія Сучасної України.
 2. Список Грантів, що були надані МБФВ КМА 1998 року. Архів оригіналу за 22 Грудня 2018. Процитовано 22 Грудня 2018.
 3. Бородіна, О. О. Києво-Могилянська академія Видавничий дім. Т. 12. Інститут енциклопедичних досліджень НАН України — через esu.com.ua.

Посилання

[ред. | ред. код]