Купчасто-дощові хмари

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Купчасто-дощові хмари
Сформована хмара виду cumulonimbus capillatus. Чітко видно перистоподібний верх

Купчасто-дощові хмари — хмари конвекції, темні основи яких розташовуються на висоті 100–200 м і складені з водяних крапель, а білі вершини простягаються до висоти 8—10 км, інколи — до 14 км і складені з льодових кристалів. Латинська назва — Cumulonimbus, Cb

Зовнішній вигляд[ред.ред. код]

Купчасто дощові хмари виглядають як білі хмари із темними, інколи синюватими основами, що піднімаються у вигляді величезних гороподібних хмарних мас, із вершинами, що мають здебільшого волокнисту будову (подібність із перистими хмарами). У холодний час року ці хмари можуть бути більш плоскими. Часто спостерігаються у вигляді рідких окремих хмар, але може бути і скупчення їх у хмарний вал із Cb (це буває при проходженні холодного фронту). Добре розвинена купчасто-дощова хмара характеризується наявністю плоского ковадла, як зверху (ковадло купола), викликаного зсувом вітру або інверсії поблизу тропопаузи. Полка ковадла може передувати вертикальній складовій головної хмари на багато миль, і супроводжуватися блискавками. Іноді зростання полки повітря перевищить рівноважний рівень (через рух) і утворюють верхню перевищення кульмінацією на максимальному рівні дільниць. При вертикально розвинені, це найбільший з усіх хмар зазвичай проходить через всі три хмарні регіони. Як правило, не закривають всього неба і між окремими хмарами є прогалини. Проте у окремих випадках, при продовженні скупчення цих хмар або хмарного вала, на короткий проміжок часу може бути закритий весь видимий небосхил.

Висота основи над поверхнею Землі коливається у межах від 0,4 до 1,0 км. Вертикальна протяжність зазвичай від 3 до 4 км, але деколи вершина сягає тропопаузи — до 23000 м в екваторіальних широтах. Сонце і Місяць скрізь купчасто-дощові зовсім не просвічуються. При випаданні зливового дощу часто спостерігається веселка.

Мікрофізична будова[ред.ред. код]

Купчасто-дощові хмари у верхніх частинах складається із льодових кристалів (що при низьких температурах мають форму стовпчиків, при більш високих (вище -15°С) – форму пластинок) при одночасній присутності переохолоджених крапель води. В нижніх своїх частинах хмари складаються із краплинок води з домішками сніжинок або крапель дощу (залежно від температури), а інколи – крупи або граду.

Опади[ред.ред. код]

Початок сильної грози над Ютерзеном, Німеччина
Докладніше у статті Гроза
Докладніше у статті Сніжна гроза
Докладніше у статті Снігопад

Опади завжди мають бурхливий, зливовий характер: влітку вони випадають у вигляді великокрапельного дощу або граду, взимку – у вигляді потужного снігопаду, часто мокрого (пластівцями) і снігової крупи, здебільшого сильної і короткочасної. У окремих випадках, при великій сухості нижніх шарів повітря опади не досягають поверхні Землі внаслідок випаровування, тоді під Cb видно смуги випадання дощу. Часто у Cb спостерігається гроза, град а інколи, смерч або, над водними поверхнями, торнадо.

Вплив на природу[ред.ред. код]

Купчасто-дощові хмари можуть викликати зливовий дощ конвективного характеру і паводки, а також низхідні потоки вітру з вершини хмари. Більшість купчасто-дощових хмар розпадаються після 20 хвилин, коли опадів викликають сильний низхідний потік повітря, який перевищує висхідний, в результаті чого енергія розсіюється. Якщо в атмосфері є достатньо сонячної енергії, однак (наприклад, в літній спекотній день), опади з однієї хмари можуть випаруватися, призводячи до створення нової хмари, всього в декількох милях від колишньої. Це може призвести до того, що гроза триває інколи декількох годин. Купчасто-дощові хмари також можуть принести небезпечні зимові шторми (так званий «снігові бурі»), які приносять блискавки, грім, і сильні заметілі. Тим не менш, купчасто-дощові хмари є найбільш поширеними в тропічних регіонах.

Поширеність у природі[ред.ред. код]

Зустрічаються в грозових системах, тропічних циклонах та на лініях фронту.

Види[ред.ред. код]

Cumulonimbus calvus (Cb calv.) — “лисі”. Вершина цих хмар не має перистоподібної структури і подібна до округлених білосніжних куполів злегка волокнистої будови. Інколи за наявності цих хмар можуть з’явитися ознаки грози. Вид Cb calv. має різновид Cumulonimbus calvus arcus (Cb. calv. arc) – “лисі із грозовим валом”. Цей різновид спостерігається тоді, коли у передній частині хмари утворюється темний дугоподібний хмарний вал (складається переважно із завихрених, швидкоплинних Cu fr i Fr nb), проходження якого супроводжується шквалом – раптовим різким посиленням вітру.

Cumulonimbus capillatus (Cb cap) – “волосаті”. Ці хмари мають яскраво виражену волокнисто-перистоподібну будову верхньої частини. Перистоподібні волокна, зазвичай, поступово розпадаються по горизонталі та набувають у хмарі подібності віяла, а при спостереженні збоку – ковадла. Вид Cb cap. має такі різновиди:

  • Cumulonimbus capillatus arcus (Cb. calv. arc) – “волосаті із грозовим валом”. Ознаки цього різновиду такі ж, як у описаних вище Cb calv.
  • Cumulonimbus incus (Cb inc) – із ковадлом. Ця різновидність спостерігається тоді, коли верхня обледеніла частина хмари розтікається у сторони і набуває вигляду гігантського ковадла над верхньою частиною хмари.
  • Cumulonimbus humilis (Cb hum) – плоскі. Мають всі характерні ознаки Cb (виразну купчастоподібну форму, волокнисту структуру і дають зливові опади), але відносно мало розвинуті вертикально.

Особливі різновиди[ред.ред. код]

  • Пірокумулятивні хмари — різновид купчастих та купчасто-дощових хмар, який утворюється при пожежах, виверженнях вулканів.
  • Cumulonimbus arcus — узагальнена назва різновидів купчасто-дощових хмар, які виглядають як довгий вал.

Цикл життя[ред.ред. код]

Докладніше у статті Гроза
Стадії життя купчасто-дощових хмар. Спочатку — стадія купчастої хмари, потім — стадія зрілості, в кінці — стадія розпаду

Загалом, для формування купчасто-дощових хмар необхідна наявність вологи, нестабільної повітряної маси, і підйомну силу (тепла) з метою формування. Купчасто-дощові хмари, як правило, проходять через три стадії розвитку: стадія купчастої хмари, стадія зрілості, і стадія розпаду.

Стадія купчастої хмари[ред.ред. код]

У нестійкій повітряній масі влітку над материками розвиток купчастої хмарності протікає у такому, добре відомому порядку. Після ясної ночі у 9-11 годині ранку з’являються перші невеликі купчасті хмари Cu fr, достатньо нестійкі, що то виникають, то зникають. Дуже швидко кількість хмар збільшується, деякі із них набувають стійких форм, але залишаються порівняно плоскими (Cu hum). Поступово окремі хмари розростаються як горизонтально, так і вертикально. Вони набувають вигляду Cu med і, накінець, набувають вигляду клубкуватих білих мас, подібних до куп бавовни або вати, перетворюються у потужні купчасті Cu cong. До 14-16 години хмари набувають максимального розвитку.Окремі хмари можуть виглядати як величезні гори із порівняно гладкими округлими білосніжними вершинами при темних основах. Якщо у таких хмарах верхня частина має волокнисту будову, то вони вже є купчасто-дощовими (Cb calvus — лисі).

Стадія зрілості[ред.ред. код]

При подальшому розвитку верхня частина хмари, вміщуючи переважно льодяні кристали, набуває явно волосату будову (Cb capillatus – волосаті). Із такої хмари випадають опади або, принаймні, видно смуги опадів. Під Cb, які дають опади, часто утворюються Fr nb.

Стадія розпаду[ред.ред. код]

Під вечір із ослабленням і зниженням теплової конвекції вершини хмар починають опускатися, витягуючись у вигляді гряд і перетворюючись у різновидність шарувато-купчастих хмар (Sс vesp — шарувато-купчасті вечірні), які при припиненні конвекції зникають.

Ці хмари розростаються по вертикалі набагато більше ніж купчасті хмари гарної погоди. При досягненні вершиною висоти пір'ястих хмар вона починає розмазуватися, приймаючи форму ковадла. Хмара утворюється з купчастої могутньої хмари, коли крайня нестійкість повітря створює могутні висхідні потоки, що розповсюджуються на кілька квадратних кілометрів. Вони можуть існувати як окремі осередки або утворювати лінію з осередків, що називається лінією шквалів.

Дивіться також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]