Холодний фронт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Позначення холодного фронту на погодній мапі
Схематичне зображення холодного фронту

Холодний фронт — атмосферний фронт, що рухається у бік теплого повітря. Холодне повітря наступає і відтісняє тепле повітря: спостерігається адвекція холоду, за холодним фронтом у даний регіон приходить холодна повітряна маса.

На погодній мапі холодний фронт позначаєтсья синіми або темними трикутниками іншого кольору, спрямованими у бік руху фронту. При переході через лінію холодного фронту, вітер, як і у випадку теплого фронту, повертає у Північній півкулі праворуч (ліворуч у Південній), але поворот значніший і різкіший — від південно-західного або південного перед фронтом до західного або північно-західному за фронтом. При цьому посилюється швидкість вітру. Атмосферний тиск перед фронтом змінюється повільно. Він може як падати, так і зростати. З проходженням холодного фронту, однак, починається швидке зростання тиску. Це зростання тиску може досягати 1-2 гПа/год., іноді 2-3 гПа/год. або навіть більше. Зміна баричної тенденції (від падіння до зростання, від повільного зростання до сильнішого) свідчить про проходження лінії приповерхневого фронту.

Перед фронтом часто спостерігаються опади, а нерідко грози і шквали (особливо протягом теплого півріччя). Температура повітря після проходження фронту падає в результаті адвекції холоду, причому часом швидко і різко — на 5 … 10 ° С і більше за 1-2 години. Точка роси знижується одночасно з температурою повітря. Видимість, як правило, поліпшується, оскільки за холодним фронтом вторгається чистіше і сухіше повітря з північних широт.

Характер погоди на холодному фронті помітно різниться в залежності від швидкості зсуву фронту, властивостей теплого повітря перед фронтом, характеру висхідних рухів теплого повітря над клином холодного. Зазвичай розрізняють два типи холодних фронтів:

  • Холодний фронт першого роду, коли холодне повітря наступає повільно,
  • Холодний фронт другого роду, що супроводжується швидким наступання холодного повітря.