Холодний фронт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Схематичне зображення холодного фронту

Холодний фронт — атмосферний фронт, що рухається у бік теплого повітря. Холодне повітря наступає і відтісняє тепле повітря: спостерігається адвекція холоду, за холодним фронтом у даний регіон приходить холодна повітряна маса. Пов'язаний з різкою зміною погоди і пізнішим похолоданням.

Опис[ред. | ред. код]

Холодним фронтом називається фронт, який рухається у сторону теплого повітря. У цьому випадку клин холодного повітря наступає і відтісняє розміщене перед ним тепле повітря. Завдяки приземному тертю передня частина клину холодного повітря притупляється, тому поблизу лінії фронту його поверхня, на відміну від теплого фронту піднімається вгору майже перпендикулярно.

Класифікація[ред. | ред. код]

Стадія максимального розвитку позатропічного циклону. Холодний фронт позначений синьою лінією

Характер погоди на холодному фронті помітно різниться в залежності від швидкості зсуву фронту, властивостей теплого повітря перед фронтом, характеру висхідних рухів теплого повітря над клином холодного. Зазвичай розрізняють два типи холодних фронтів:

  • Холодний фронт першого роду, коли холодне повітря наступає повільно,
  • Холодний фронт другого роду, що супроводжується швидким наступання холодного повітря.

Першого роду[ред. | ред. код]

Холодний фронт 1-го роду — це різновид холодного фронту, який переміщується повільно. Клин холодного повітря немов підповзає під тепле повітря, у результаті чого останній не тільки витісняється вгору, але частково натікає на клин холодного повітря. При адіабатичному охолодженні повітря, що піднімається вгору, утворюється хмарова система, подібна до системи хмар теплого фронту, у якій форми хмар розміщені у зворотному порядку і ширина якої порівняно невелика.

Другого роду[ред. | ред. код]

Структура холодного атмосферного фронту 2-го роду

Холодний фронт 2-го роду — це різновид холодного фронту. який переміщується швидко. Він спостерігається у центральній частині циклону. Тепле повітря над холодним фронтом 2-го роду має значну горизонтальну швидкість і опускається, ковзаючи вниз по клину холодного повітря. Тому хмарна система, що виникає на цьому фронті відхиляється вперед. Смуга найбільш потужних хмар і опадів розміщена безпосередньо перед лінією фронту. Оскільки фронт рухається швидко, то висхідний рух теплого повітря уздовж поверхні фронту, зазвичай, проходить бурхливо. Тому, основою хмарової системи холодного фронту 2-го роду є вал купчасто-дощових хмар (Cb). Незадовго до приходу цього вала можуть з'явитися високо-купчасті хмари (Ас), інколи на зміну яким приходять високо-шаруваті (As), а інколи спостерігається перисто-купчасті хмари (Сс) у поєднанні з купчастими (Сі).

Взагалі, напливаючий вал купчасто-дощових хмар може супроводжуватись багатьма формами хмар усіх ярусів: розірвано-дощовими (Fr nb), купчастими (Сu) і шарувато-купчастими (Sc) у нижньому ярусі; високо-купчастими (Ас) і високо-шаруватими (As) у середньому ярусі, перистими (Сі), перисто-купчастими (Сс) а інколи перисто-шаруватими (Cs) у верхньому ярусі. При цьому спостерігається у виді декількох шарів, розміщених на різних широтах. Перед холодним фронтом 2-го роду інколи з'являються високо-купчасті лентикулярні хмари (Ас lent.), а також перисто-купчасті лентикулярні (Сс lent.) Таким чином, у порівняно вузькій зоні поблизу лінії фронту (100—200 км) спостерігається маса різних видів родів хмар, у зв'язку із тим, що висхідний вертикальний рух простягається угору на відстань інколи до 10 км. Це часто спостерігається і у тому випадку коли утворюються не фронтальні купчасто-дощові хмари, а хмари Cumulonimbus всередині нестійкої маси. Сама купчасто-дощова хмара по краях також часто має багатоярусний характер.

Позначення на синоптичних картах[ред. | ред. код]

Позначення холодного фронту на погодній мапі

На погодній мапі холодний фронт позначається синіми або темними трикутниками іншого кольору, спрямованими у бік руху фронту. При переході через лінію холодного фронту, вітер, як і у випадку теплого фронту, повертає у Північній півкулі праворуч (ліворуч у Південній), але поворот значніший і різкіший — від південно-західного або південного перед фронтом до західного або північно-західному за фронтом. При цьому посилюється швидкість вітру. Атмосферний тиск перед фронтом змінюється повільно. Він може як падати, так і зростати. З проходженням холодного фронту, однак, починається швидке зростання тиску. Це зростання тиску може досягати 1-2 гПа/год., іноді 2-3 гПа/год. або навіть більше. Зміна баричної тенденції (від падіння до зростання, від повільного зростання до сильнішого) свідчить про проходження лінії приповерхневого фронту.

Вплив на погоду[ред. | ред. код]

Холодний фронт першого роду

Перед фронтом часто спостерігаються опади, а нерідко грози і шквали (особливо протягом теплого півріччя). Температура повітря після проходження фронту падає в результаті адвекції холоду, причому часом швидко і різко — на 5 … 10 ° С і більше за 1-2 години. Точка роси знижується одночасно з температурою повітря. Видимість, як правило, поліпшується, оскільки за холодним фронтом вторгається чистіше і сухіше повітря з північних широт.

При низькій температурі в холодному фронті 1-го роду льодяні кристали утворюються на невеликій висоті, що сприяє випаданню опадів. У холодну пору року основа хмар поблизу лінії фронту часто розміщується на висоті до 100 м, причому, зазвичай, під ними утворюється суцільний покрив розірвано-дощових хмар, який закриває хмари, розміщені вище. Влітку, коли відносна вологість теплого повітря порівняно мала і точка роси розміщується достатньо високо, інколи у фронті утворюються лише високі форми хмар (високо-шаруваті, перисті, перисто-шаруваті) які не дають опадів. Розірвано-дощові хмари влітку виникають значно рідше ніж взимку і ще рідше утворюють суцільний хмаровий покрив.

За типовим холодним фронтом 2-го роду наступає, зазвичай, прояснення, викликане інтенсивними низхідними потоками холодного повітря, яке розмиває також і типову частину фронтової хмарної системи. При цьому у холодній повітряній масі безпосередньо за лінією фронту спостерігаються шарувато-купчасті, високо-купчасті і розірвано-дощові хмари, кількість яких швидко зменшується.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • (укр.) Юрим М. Ф. Метеорологія і кліматологія. — Л. : ЛДУБЖ, 2011. — 104 с.

Посилання[ред. | ред. код]