Вірга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вірга в шарувато-дощових хмарах
Випадання вірги з високо-купчастих хмар

Вірга (лат. virga — «прут», «гілка») — дощ, який випаровується, не досягаючи землі. Спостерігається у вигляді помітної смуги опадів, що виходить з-під хмари[1]. Це явище зустрічається у шарувато-дощових,висококупчастих, перисто-купчастих, купчасто-дощових хмарах.

Випаровування як правило відбувається через нагрівання, спричинене стисненням повітря, оскільки тиск збільшується ближче до поверхні землі. Це явище є дуже поширеним в пустелях та помірних широтах. В Північній Америці як правило спостерігається в західних Сполучених Штатах і канадських преріях.

Вірга може викликати різні погодні ефекти. Оскільки перехід дощових крапель з рідини в стан пари знижує температуру повітря через високу теплоту випаровування води, в деяких випадках утворені кишені холодного повітря можуть швидко опускатися, створюючи сухий мікропорив, який може бути надзвичайно небезпечним для авіації. З іншого боку, коли опади випаровуються на великій висоті, низхідне повітря може суттєво нагрітися досягаючи поверхні землі. Цей доволі рідкісний феномен призводить до поривів гарячого і дуже сухого повітря.

Вірга може породжувати живописні явища у хмарах, особливо під час заходу сонця.

Вірга на інших планетах[ред. | ред. код]

Сірчаний кислотний дощ в атмосфері Венери випаровується до того, як досягне поверхні через високу температуру біля неї[2]. У вересні 2008 року космічний апарат NASA Фенікс, що висадився на Марс виявив різноманітні сніжні вірги, що випадали з марсіанських хмар[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Glossary of Meteorology. American Meteorological Society. 2000. ISBN 1878220349. Архів оригіналу за 29 вересня 2015. Процитовано 13 вересня 2015. (англ.)
  2. Planet Venus: Earth's 'evil twin'. BBC News. 7 листопада 2005. Архів оригіналу за 18 липня 2009. Процитовано 13 вересня 2015. (англ.)
  3. NASA Mars Lander Sees Falling Snow, Soil Data Suggest Liquid Past. 29 вересня 2008. Архів оригіналу за 31 липня 2012. Процитовано 3 жовтня 2008. (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]