Вірга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вірга в шарувато-дощових хмарах
Випадання вірги з високо-купчастих хмар

Вірга (лат. virga — «прут», «гілка») — дощ, який випаровується, не досягаючи землі. Спостерігається у вигляді помітної смуги опадів, що виходить з-під хмари[1]. Це явище зустрічається у шарувато-дощових,висококупчастих, перисто-купчастих, купчасто-дощових хмарах.

Випаровування як правило відбувається через нагрівання, спричинене стисненням повітря, оскільки тиск збільшується ближче до поверхні землі. Це явище є дуже поширеним в пустелях та помірних широтах. В Північній Америці як правило спостерігається в західних Сполучених Штатах і канадських преріях.

Вірга може викликати різні погодні ефекти. Оскільки перехід дощових крапель з рідини в стан пари знижує температуру повітря через високу теплоту випаровування води, в деяких випадках утворені кишені холодного повітря можуть швидко опускатися, створюючи сухий мікропорив, який може бути надзвичайно небезпечним для авіації. З іншого боку, коли опади випаровуються на великій висоті, низхідне повітря може суттєво нагрітися досягаючи поверхні землі. Цей доволі рідкісний феномен призводить до поривів гарячого і дуже сухого повітря.

Вірга може породжувати живописні явища у хмарах, особливо під час заходу сонця.

Вірга на інших планетах[ред. | ред. код]

Сірчаний кислотний дощ в атмосфері Венери випаровується до того, як досягне поверхні через високу температуру біля неї[2]. У вересні 2008 року космічний апарат NASA Фенікс, що висадився на Марс виявив різноманітні сніжні вірги, що випадали з марсіанських хмар[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Glossary of Meteorology. American Meteorological Society. 2000. ISBN 1878220349. (англ.)
  2. Planet Venus: Earth's 'evil twin'. BBC News. 7 листопада 2005. (англ.)
  3. NASA Mars Lander Sees Falling Snow, Soil Data Suggest Liquid Past. 29 вересня 2008. Архів оригіналу за 31 липня 2012. Процитовано 3 жовтня 2008. (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]