Кінний туризм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кінний туризм — міжнародний вид спорту та активного відпочинку. Включає в себе кінні походи, в яких туристи переміщуються верхи або в екіпажах, а спорядження та харчування транспортується також на конях, екіпажах або з допомогою супроводжуючого транспорту. Проведенням офіційних кінно-туристичних заходів та змагань на території України опікується громадська організація "Всеукраїнська федерація техніки кінно-спортивного туризму «ТРЕК» (ГО «ТРЕК»). Кінний туризм є різновидом зеленого сільського туризму.

Кінний туризм в Україні включає в себе такі різновиди та дисципліни:

  • Кінні походи — довготривалі подорожі поза межами стайні/кінного клубу, як правило здійснювані групою туристів. Ночівлі можуть проводитися як у наметах, так і у приміщеннях. Коні можуть ночувати на прив'язах, в електропастухах, левадах, конюшнях тощо.  
  • T.R.E.C. (від фр. Techniques de Randonnée Equestre de Compétition) — всеукраїнські змагання з техніки кінного туризму. Дисципліна покликана розвивати співпрацю вершника та коня та відточувати навички, необхідні для польової їзди. Цей вид спорту виник у Франції. Змагання з TREC складається з трьох окремих етапів — орієнтування на місцевості, контролю алюрів та смуги перешкод, що проводяться протягом одного або двох днів. На кожному етапі нараховуються бали, за загальною кількістю яких визначається переможець. Перші змагання «трек» були проведені в Україні у 2014 році.
  • Equirogaine — змагання, що має в основі концепцію австралійської мульти-гонки «Рогейн». Поєднує у собі тактику та стратегію, навігацію на пересіченій місцевості, фізичну витривалість. Мета — набір максимальної кількості балів, що отримуються за відвідання контрольних пунктів (та надання фото-доказів), що позначені на мапі. Кожен пункт має свою вартість у балах, що базується на його віддаленості від точки старту, навігаційної складності тощо. Порядок проходження маршруту визначається учасником самостійно. Змагання триває від 3 до 24 годин. Перші змагання з еквірогейну в Україні були проведені у 2017 році. Демократичний формат змагань дозволяє учасникам брати участь у різних класах: індивідуальному кінному, парному кінному, велосипедному, пішому тощо.
  • Equirand — щорічний фестиваль кінного туризму, який проводиться 1 раз на рік. Організатори визначають точку збору, бажаючі реєструються та прямують до визначеної точки у форматі кінного походу. Перше місце присуджується учаснику або групі учасників, які подолали верхи найбільшу відстань. У точці збору проводиться нагородження. Формат фестивалю дозволяє проїхати частину маршруту на батмані, коневозі (даний кілометраж не враховується до загальної відстані), організовувати групу супроводу для організації похідного побуту. Брати участь можна як на власному, так і на орендованому коні. Перший фестиваль в Україні було проведено у 2015 році.  

Історична довідка[ред. | ред. код]

Найдовший зафіксований в Україні кінно-туристичний маршрут був організований та пройдений у 1994 році. Його відстань сягнула 970 км. Учасниками та організторами були Миколай Дударенко (саме він надав свій фотоальбом з точною мапою пересування по маршруту), Олег Сиперштейн, Лада Михайлова (тренер кінно-спортивної секції при КСП «Скадовський»). З коней, що брали участь у поході, племінні документи мали лише араб Руслан та орловський рисак Кіпрей, усі інші коні були офіційно «без породи», різного зросту та конституції, в тому числі кілька мустангів, відловленних на острові Джарилгач. По мапі організаторів маршрут включав заїзд на могилу Тараса Шевченка в Каневі і пролягав від Скадовська до Сеньковки. Група стартувала 22 червня та закінчила подорож 10 липня (загалом 19 днів шляху). На зворотньому шляху коней повезли автотранспортом.

Екіпірування[ред. | ред. код]

Для кінного туризму необхідний зручний одяг для верхової їзди (черевики, штани), захисне спорядження (шолом, світловідбиваючі елементи, в тому числі жилет, дощовик), а також туристичне спорядження для організації  побуту (намет, спальний мішок, каремат, посуд, пальник тощо). Спорядження для коня включає в себе зручне сідло та вальтрап, вуздечку, недоуздок та чомбур, а також щітки для чищення коня, гачок для копит. Для організації відпочинку коней потрібно подбати про прив'яз або електропастух, концентровані  корма, водопій.     

Примітки[ред. | ред. код]

1 . https://trec.org.ua/ [Архівовано 18 січня 2019 у Wayback Machine.]  Громадська організація "Всеукраїнська федерація техніки кінно-спортивного туризму «ТРЕК» (ГО «ТРЕК»).
2. Кінний туризм: суть, особливості, безпека та екіпіровка [Архівовано 25 серпня 2019 у Wayback Machine.](укр.)