Іпотерапія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Терапевтична їзда верхи.

Іпотерапія (від грецького слова «гіппос» — кінь) — метод лікування, заснований на взаємодії людини зі спеціально навченим конем, адаптованим до можливостей хворого в опануванні верхової їзди.

Опис[ред. | ред. код]

Діапазон захворювань, за яких забезпечується швидше й повне, ніж при традиційному лікуванні, видужання або стійке поліпшення стану хворого, надзвичайно широкий. Ефективно лікуються іпотерапією шлунково-кишкові захворювання, хвороби і травми опорно-рухового апарату, серцево-судинні захворювання. Лікування верхи дуже помічне для реабілітації після хірургічних операцій, при наслідках поліомієліту, простатитах і гінекологічних захворюваннях, сколіозах і остеохондрозах. Іпотерапія рекомендована пацієнтам із неврологічними порушеннями різної етіології, розсіяним склерозом. Особливо помічною іпотерапія виявилася у реабілітаційній практиці з дітьми, які страждають на дитячий церебральний параліч[1], ранній дитячий аутизм, олігофренію.

Позитивний вплив іпотерапії на здоров'я людини виявляється завдяки тому, що їзда верхи вимагає постійного тренування базових рефлексів, що передбачають відповідну участь м'язів тіла, а це відіграє велику роль у лікуванні пацієнтів, які страждають на порушення функцій опорно-рухової системи і системи керування рухами (наприклад, при дитячому церебральному паралічі).

Під час лікувальної верхової їзди тіло розгойдується у трьох вимірах:

  • вліво − вправо,
  • вперед − назад,
  • вгору − вниз.

Починають працювати вражені хворобою групи м'язів і нервові структури. Це розвиває у хворих на параліч рухливість, відчуття рівноваги, координацію рухів.[1]

Температура тіла коня вища від температури людини на 1,5-2 °С. М'язи спини коня, що йде, розігрівають і масажують м'язи ніг вершника, нормалізують м'язовий тонус і підсилюють кровообіг у кінцівках. Кінь чинить на вершника потужний емоційний вплив, що дозволяє використовувати іпотерапію для лікування психоемоційних розладів, фобій та інших порушень психіки. Між вершником та його конем налагоджуються близькі дружні стосунки, що дуже важливо для невпевнених у собі й самотніх людей. Особливо ж — для дітей, які страждають на аутизм.

Про сприятливий вплив верхової їзди на хворих і поранених свідчать ще записи у працях античних медиків і лікарів Середньовіччя.

Іпотерапія в Україні[ред. | ред. код]

Окремої спеціальності медика щодо іпотерапії офіційно станом на 2021 рік не має.

Практично у кожній області України є центри іпотерапії - приватні центри, кінно-спортивні клуби (школи), реабілітаційні центри.[2]. Найтиповішими показами єу таких випадках ДЦП і аутизм [3][4] та ветеранів АТО.[5][6]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Лекція №22 Лікувальна і профілактична верхова їзда (іпотерапія)
  2. Іпотерапія - терміни та визначення
  3. ІПОТЕРАПІЯ – ВЕРХИ ДО ЗДОРОВ’Я 2016
  4. Іпотерапія
  5. ІПОТЕРАПІЯ В ГУМАННІЙ МЕДИЦИНІ (2009?)
  6. Архів:Іпотерапія — реабілітація дітей із ДЦП, м. Севастополь
  7. Іпотерапія. Диво спілкування з конями 29.03.2010