Лаванда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Лаванда
Bildtankstelle 1 039.jpg
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Суперастериди (Superasterids)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Глухокропивові (Lamiaceae)
Підродина: Nepetoideae
Триба: Ocimeae
Рід: Лаванда (Lavandula)
L.
Види

понад 40, включно з:
Лаванда колоскова (Lavandula spica)
Лаванда морська (Lavandula stoechas)
Лаванда справжня (Lavandula vera)
Lavandula abrotanoides
Лаванда вузьколиста (Lavandula angustifolia)
Lavandula canariensis
Lavandula dentata
Lavandula Hill
Lavandula lanata
Lavandula latifolia
Lavandula multifida
Lavandula pinnata

Commons-logo.svg Вікісховище: Lavandula

Лава́нда (Lavandula) — це багаторічна рослина, вічно зелена, досить невибаглива. Рід рослин родини глухокропивових (Lamiaceae). Нараховує понад 40 видів, батьківщина яких Африка, Середземномор'я, Азія на захід до Індії[1].

Ботанічна характеристика[ред. | ред. код]

Лаванда — це трави, напівкущі або кущі діаметром від 40 до 90 см, висотою від 50 до 120 см. Характеризується насиченим цвітінням блакитного, фіолетового, рожевого або білого кольору: звісно все залежить від сорту та види лаванди. Видів лаванди три, а сортів у світі понад тридцять. Може вирощуватися на чорноземах, піщаних, малопродуктивних та кам'янистих грунтах.

Лаванда канарська (Lavandula canariensis), Канарські острови

Листки супротивні, лінійні або лінійно-ланцетні, з загорнутими краями, опушені. Квітки — двостатеві, блакитно-фіолетові або сині (гібридні — інших кольорів), зібрані на кінцях пагонів у колосоподібні суцвіття.

Плід — еліпсоподібний темно-бурий горішок.

Розповсюдження і застосування[ред. | ред. код]

Лаванда поширена здебільшого в районі Середземномор'я, як окультурений вид вирощується також у Австралії, Америці та Японії.

В Україні росте як у дикому стані, так і вирощується як ефіроолійна рослина в Криму, зокрема, на південному узбережжі.

З квіток лаванди отримують цінну лавандову олію, яка використовується у парфумерії та медицині.

Деякі види лаванди вирощують як декоративні.

В Україні стрімко набирає обертів засадженням лавандових полів проведення виїзних церемоній для молодят.

Види[ред. | ред. код]

Різноманітність сортів лаванди вражає, на цей час в світі є три види сімейства лаванди. Перший вид розповсюджений на території України - це лаванда вузьколиста, вона ж має синонім: англійська, лікарська, вона ж ангустифолія. Другий вид - це широколиста лаванда, вона ж має в народі назву французька; даний сорт заведено вирощувати в більш теплих кліматичних зонах, таких як Франція, Італія та Іспанія. В Україні широколисту лаванду вирощувати можна, але бажано на зиму заносити рослину в теплицю. Третій вид - це Лавандина: гібрид двох видів, отриманий в результаті схрещування лаванди широколистої ( L. latifolia ) та лаванди вузьколистої ( L. angustifolia ).

Перший вид, найбільш топовий - це лаванда вузьколиста. Вона ідеально переносить морозні зими в Україні, не потрібно накривати. Вона досягає до 1 м в висоту та ширину, має невиликі вузькі листочки сіро-зеленого кольору. Кольорова гамма англійської різноманітна: голуба, синя, фіолетова, темно фіолетова, рожева.

- Лаванд рожева - існує безліч гібридів і культурних сортів, які використовуються в комерційних і садових цілях. Рожева лаванда має цікаву особливість: в залежності від інтенсивності освітлення рослин протягом доби та куту падіння сонячних променів, вони стають більш виразними відтінком рожевого або бузкового.

- Біла лаванда - це одна з улюблених квітниками сучасних гуп культурний різновидів лаванди: варіанти сортів з квітками ангольський-білих відтінків були виведені шляхом селекції гібридів вузьколистої англійської лаванди.

Найвідоміші види лаванди:

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. POWO

Посилання[ред. | ред. код]