Лівонське герцогство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Лівонське герцогство
васал Речі Посполитої
1561 – 1621

Герб of Лівонії

Герб

Лівонії: історичні кордони на карті
Лівонії: історичні кордони на карті

   Герцогство у складі Речі Посполитої (1619)
Столиця Феллін
Мови німецька, латиська, естонська
Релігії Лютеранство
Державний устрій васал Речі Посполитої
Господар Лівонії
 - 1561—1566 Готтгард Кеттлер
Губернатор Лівонії
 - 1566—1578 Ян Ходкевич
Історичний період Ранній новий час
 - Віленська унія 28 листопада 1561
 - Воєводство 1621
Наступник
Шведська Лівонія
Інфлянтське воєводство
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Лівонське герцогство

Ліво́нське ге́рцогство (нім. Herzogtum Livland) — держава у Східній Європі раннього нового часу. Існувала в 15611621 роках на території центральної й північної Лівонії — сучасної південної Естонії та північно-східної Латвії. Була васалом Великого князівства Литовського, а після 1569 року — Речі Посполитої. Виникла за результатами Віленської унії між Лівонською конфедерацією і польським королем, за якою Лівонію поділили на два герцогства — власне Лівонське, а також Курляндське і Семигальське. Очолювалося губернаторами-намісниками, що призначалися польськими королями. Керувалося шляхтою німецького походження. Столиця розташовувалася в місті Феллін (Вільянді). Панівною релігією було лютеранство. У 15771582 роках частково перебувало під московською окупацією. У 16001621 роках втратило більшу частину земель під час польсько-шведської війни. 1621 року перетворене на Інфлянтське воєводство Речі Посполитої.

Назва[ред. | ред. код]

 • Лівонське герцогство (нім. Herzogtum Livland);
 • Задюнське герцогство (лат. Ducatus Ultradunensis) — від назви річки Дюна (Західна Двіна), південного кордону герцогства;
 • Задвінське герцогство (рос. Задвинское герцогство) — російський переклад латинської назви;
 • Задвінське князівство (пол. Księstwo Zadźwińskie) — польський переклад російської назви;
 • Інфлянтське князівство (пол. Księstwo Inflanckie) — польська назва князівства;
 • Інфлянти (пол. Inflanty) — польська назва усієї Лівонії і Лівонського герцогства зокрема;
 • Польська Лівонія.

Історія[ред. | ред. код]

На кінець 1550-х років, в ході неуспішної Лівонської війни із Московією, члени Лівонської конфедерації опинилися під загрозою московського поневолення. У зв'язку з цим, 1559 року Готтгард Кеттлер, магістр Тевонського ордену в Лівонії, уклав із Сигізмундом II Августом, королем польським і великим князем литовським, угоду в Вільні. Ця угода передбачала створення в Лівонії протекторату польської корони на основі земель ордену та Ризького архієпископства. 28 листопада 1561 року члени Лівонської конфедерації підписали Віленську унію, за якою стали васалами Польсько-Литовської держави. На півдні Лівонії було утворене герцогство Курляндії і Семигалії, а в центральній і північній частині — на теренах сучасних південної Естонії та південно-східної Латвії та — Лівонське герцогство. Обидва утворення очолив колишній магістр Готтгард. Він став першим світським герцогом Курляндії й Семигалії, а також першим господарем і губернатором польського короля в Лівонському герцогстві. Резиденція губернатора розташовувався в Ризі. До 1569 року герцогство перебувало в залежності Великого князівства Литовського, а після Люблінської унії стало кондомініумом Польщі й Литви.

1566 року, за наказом польського короля Сигізмунда II Августа, новим губернатором і намісником Лівонського герцогства було призначено Ян-Єроніма Ходкевича, великого маршалка литовського. Відтоді Лівонське герцогство перетворилося на фактичну провінцію Польсько-Литовської держави.

До 1582 року територія Лівонського герцогства була ареною воєнних дій між польсько-литовсько-лівонськими військами та Москвою. Частина лівонських земель перебувала під окупацію московитів, які заснували на них Лівонське королівство. У боях за визволення герцогства брали участь й козацькі загони з України. 15 січня 1582 року воюючі сторони уклали Ям-Запольським мирний договір, що поклав кінець Лівонській війні. За умовами договору Лівонія була звільнена від неприятеля й остаточно закріпилася за Річчю Посполитою.

У ході польсько-шведської війни 16001629 років шведські війська окупували усю територію Лівонського герцогства, за винятком південно-східної частини. 1621 року поляки офіційно скасували герцогство, перетворивши його на Інфлянтське воєводство. 1629 року, за умовами Альтмаркського договору, Річ Посполита визнала територіальні втрати у Лівонії. На завойованих шведами землях — південної Естонії та центральній Латвії — було створено домініон Шведська Лівонія.

1772 року, в ході першого поділу Речі Посполитої, територія колишнього Лівонського герцогства увійшла до складу Російської імперії.

Адміністративний поділ[ред. | ред. код]

Поділ у 15611598 роках:

 • Ризький округ;
 • Трейденський округ;
 • Венденський округ;
 • Динебурзький округ.

Поділ у 15981621 роках:

Джерела[ред. | ред. код]

 • Bunge, Friedrich Georg von. Liv-, Esth- und Curländisches Urkundenbuch nebst Regesten. — Reval: Kluge und Ströhm, 1853—1862.
 • Rutenberg, Otto von. Geschichte der Ostseeprovinzen Liv-, Esth- und Kurland von der ältesten Zeit bis zum Untergange ihrer Selbständigkeit. — Leipzig: Engelmann 1859—1860.
 • Stewart Oakley. War and Peace in the Baltic, 1560—1790. London, New York 1992. ISBN 0-415-02472-2
 • Pistohlkors, Gert von. Deutsche Geschichte im Osten Europas: Baltische Länder Siedler Verlag, Berlin 2002. ISBN 3-88680-774-6.
 • Andres Adamson. Prelude to the birth of the Kingdom of Livonia [Архівовано 17 червня 2012 у Wayback Machine.]. Acta Historica Tallinnensia 14/2009
 • Plakans, Andrejs. A Concise History of the Baltic States. Cambridge University Press, 2011. ISBN 0-521-54155-7.