Марк Кальпурній Бібул

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Марк Кальпурній Бібул (лат. Marcus Calpurnius Bibulus, * 102 — † 48 року до н. е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки, прихильник оптиматів.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з впливового плебейського роду Кальпурніїв. Син Гая Кальпурнія. У 65 році до н. е. був курульним еділом, а у 62 році до н. е. — претором. під час цієї каденції знищив прихильників луція Сергія Катиліни в області пелігнів. У 61 році до н. е. як пропреторство отримав провінцію Ближня Іспанія.

У 59 році до н. е. обирається консулом (разом з Гаєм Юлієм Цезарем). За підтримки народних трибунів спробував перешкодити прийняттю аграрного закону Цезаря, але виявився безсилим проти тріумвірату Гая Цезаря, Гнея Помпея та Ліцинія Красса. Зважаючи на це Бібул до кінця року замкнувся у своєму будинку і лише в едиктах оголошував про те, що спостерігає знамення. Це робило закони Цезаря формально недійсними. За це жартома рік консульства стали звати «Роком Цезаря та Юлія».

Наприкінці 50—х років до н. е. Бібул стає прихильником Помпея, зокрема у 52 році до н. е. пропонував сенату зробити Помпея консулом без колеги. У 5150 роках до н. е. признчається проконсулом Сирії. На цій посаді боровся з парфянами, але не мав визначних успіхів.

З початком громадянської війни приєднався до Помпея, який доручив Бібулу флот в Адріатичному морі. Він мав не допустити переправи Цезаря до Греції. Кальпурній Бібул настільки сумлінно виконував доручення, що зрештою захворів й незабаром помер.

Родина[ред.ред. код]

1. Дружина (ім'я невідоме).

Діти:

2. Дружина — Порція, донька Марка Порція Катона Молодшого

Діти:

  • Гай Кальпурній Бібул
  • Кальпурнія.

Джерела[ред.ред. код]

  • Dio XXXVII 8,2; XL 30, 1; 50, 4; XLI 44, 46, 48
  • Gaius Suetonius Tranquillus: Divus Iulius
  • «Bibulus. 1» in William Smith, ed., Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology (Londinii: Taylor & Walton, 1844—1849. Vol. 1, 2, 3) vol. 1 pp. 487—488