Мотика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Brockhaus and Efron Encyclopedic Dictionary b39 044-1.jpg

Моти́ка (прасл. *motyka, очевидно, від *motati)[1] — сільськогосподарський інструмент у вигляді широкого металевого полотна, прикріпленого перпендикулярно держаку. Відома з глибокої давнини як ручне знаряддя для обробки ґрунту під посів. Уживається досі для підгортання картоплі, полоття бур'янів тощо.

Універсальна кирка-мотика. Верхнє лезо киркового типу, нижнє — мотикового

Мотикою також іноді зовуть кирку, кайло.

Історія[ред.ред. код]

Предком мотики, як і лопати, була примітивна палиця-копачка. Первісна мотика являла собою звичайну палицю-кочеру з сучком-відростком, який і використовувався для розпушування ґрунту. Надалі з'явилися мотики з бронзовими та залізними наконечниками. Мотика характеризує примітивне рільництво до винаходу сохи була ледь не єдиним засобом оброблення землі.

Різновиди[ред.ред. код]

У написанні цього розділу використано матеріал з англійської Вікіпедії

 • Сапа, сапка, також діал. ґраса, шкрабачка (рос. тяпка, цапка англ. hoe) — легка мотика, щоб прополювати і огортати городину.
 • Мотика, клевак, чукан (рос. мотыга, англ. mattock) — міцна мотика, схожа з масивною киркою. Призначається для розбивання грудок глини тощо. Може бути двох типів: мотика-клин або мотика-кайло (англ. pick mattock) — поєднує пласке лезо з клином, та мотика-різак (англ. cutter mattock) — має два пласкі леза, розташовані перпендикулярно одне одному.
 • Кайло — щоб видобувати кам'яне вугілля чи руду
 • Оскард, дзюбок, дзобань — щоб карбувати жорна.
 • Кетмень — мотика, яка була поширена у Середній Азії. Уживалася як у рільництві, так і при копанні каналів.
 • Тесельце — кирочка мулярів, тинькарів
 • Рогачка — двозуба мотика
 • Граца — маленька мотика-кішка для прополювання рослин.

У культурі[ред.ред. код]

Бойова мотика (англ. mattock) — загадкова зброя гномів, яка побіжно згадується у «Гобіті» Д. Толкіна:

«

«...У бою вони орудували важкими дворучними мотиками, поряд з тим, кожен мав короткий широкий меч на боці і круглий щит, закинутий за спину...»

Оригінальний текст (англ.)

«...In battle they wielded heavy two-handed mattocks; but each of them had also a short broad sword at his side and a roundshield slung at his back...»[2]

 »

Подробиці будови мотики не описуються, невідоме і її застосування у бою. Оскільки гноми були не рільниками, а шахтарями, то очевидно йдеться про зброю, схожу з дворучним келепом — бойовим варіантом кайла.

Інші значення[ред.ред. код]

В геральдиці[ред.ред. код]

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Етимологічний словник української мови: В 7 т. / АН УРСР. Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні; Редкол. О. С. Мельничук (головний ред.) та ін. — Т. 3: Кора — М / Укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 1989. — 552 с. ISBN 5-12-001263-9
 2. J. R. R. Tolkien Hobbit or there and back again HarperCollins Publishers
 3. http://r2u.org.ua/s?w=%D2%90%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%B0&scope=all&dicts=all&highlight=on