Мюнхенська конференція з безпеки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мюнхенська конференція з безпеки
MSC Logo.svg
MSC 2021 SE 01 Biden Merkel Macron.jpg
Абревіатура MSC і SiKo
Гасло Frieden durch Dialog і Խաղաղություն երկխոսության միջոցով
Тип фонд
щорічна подіяd
Засновник Ewald-Heinrich von Kleist-Schmenzind
Засновано 1963
Правовий статус public utility private limited companyd
Сфера зовнішня політика і Воєнна політика
Штаб-квартира Мюнхен
Розташування Hotel Bayerischer Hofd
Керівник Крістоф Гойсґен[1]
Вебсайт securityconference.org

CMNS: Мюнхенська конференція з безпеки у Вікісховищі
47-а Мюнхенська конференція з безпеки в 2011 році

Мюнхенська конференція з безпеки (нім. Münchener Sicherheitskonferenz, англ. Munich Security Conference)[2] — щорічна міжнародна конференція, яка проводиться в Мюнхені (Німеччина) кожного лютого з 1963 року, на якій політики, військові та представники бізнесу, неурядові організації та експерти з питань безпеки проводять переговори поза дипломатичними та протокольними вимогами. Головною метою конференції є обговорення актуальних питань зовнішньої політики, політики безпеки та оборони. Це найбільша у світі конференція з такого роду питань. Раніше вона іменувалася Конференцією з військових питань (нім. Wehrkundetagung) та Мюнхенська конференція з політики безпеки.[3] Конференція проводиться в готелі Байрішер Хоф (нім. Hotel Bayerischer Hof). Організатором є Фонд Мюнхенської конференції з безпеки (некомерційна організація) (нім. die Stiftung Münchner Sicherheitskonferenz (gemeinnützige) GmbH)

Засновник, незмінний організатор і керівник до 1998 року — був німецький видавець Евальд-Генріх фон Клейст-Шменцін[de]. У 1999 році його очолив Хорст Тельчик, колишній радник з питань зовнішньої та оборонної політики канцлера Гельмута Коля, а в 2009 році — посол Вольфганг Ішингер , а в 2022 році — посол Крістоф Хойзген.

Учасниками форуму в перші 30 років були військові та політичні лідери держав НАТО, політологи і представники ЗМІ. З 1990-х років у конференції беруть участь представники України, Росії та інших країн Східної Європи1995), Китаю, Індії, Японії.

Виступ президента Росії Володимира Путіна на 43-й мюнхенській конференції 2007 року, отримало назву Мюнхенська промова, викликав великий резонанс у суспільстві та деякими політологами було названо початком нової холодної війни.

56. Мюнхенська конференція з безпеки[ред. | ред. код]

56-та Мюнхенська конференція з безпеки проходила з 14 по 16 лютого 2020 року. Серед приблизно 450 учасників були президенти держав, провідні політики, посли, високопоставлені військові, експерти з безпеки, представники міжнародних організацій, науки та бізнесу з країн-членів НАТО та Європейського Союзу, а також з інших країн, таких як Росія, Китайська Народна Республіка, Японія та Індія. Конференції 2020 року проходила під гаслом «Беззахідність» (англ.Westlessness) — «широко поширене відчуття тривоги та хвилювання перед обличчям зростаючої невизначеності щодо майбутнього та долі Заходу», — про що було представлено розлогу доповідь.

57. Мюнхенська конференція з безпеки[ред. | ред. код]

Через пандемію COVID-19 57-ма Мюнхенська конференція з безпеки відбулася 19 лютого 2021 року в онлайн режимі. Конференція проходила за участі Ангели Меркель, Антоніу Гутерріша, Еммануеля Макрона та Джо Байдена. Тут у своєму першому зверненні до міжнародної аудиторії президент США проголосив: «Америка повернулася», сигналізуючи про те, що трансатлантичні відносини знову є пріоритетом зовнішньої політики США.

58. Мюнхенська конференція з безпеки[ред. | ред. код]

58-ма Мюнхенська конференція з безпеки проходила з 18 по 20 лютого 2022 року в готелі Байрішер Хоф (нім.Hotel Bayerischer Hof). У зв’язку з пандемією COVID-19 конференція проходила в умовах суворих санітарно-гігієнічних заходів. Крім усього іншого, кількість учасників була значно скорочена. Серед присутніх були Олаф Шольц, Володимир Зеленський, Камала Харріс, Антоніу Гутерріш та Урсула фон дер Ляєн. За кілька днів до початку російського вторгнення в Україну на конференції точилися дискусії про можливий початок збройної агресії з боку Росії. Крім того, відбувалося багато заходів, які висвітлювали різноманітні регіональні конфлікти та, серед іншого, стосувалися сфер безпеки людини; розглядалися такі теми, як глобальна охорона здоров’я, відсутність продовольчої безпеки та гендерна перспектива в політиці безпеки. Наприкінці заходу Вольфганг Ішингер передав головування на Мюнхенській конференції з безпеки своєму наступнику, послу Крістофу Хойсгену.

Історія та мета[ред. | ред. код]

У 1963 році Евальд-Генріх фон Кляйст-Шменцін ініціював міжнародні військові збори. Борець руху опору з округу Штауффенберг працював над запобіганням майбутніх військових конфліктів, таких як Друга світова війна. Учасниками даних зборів було приблизно 60 осіб, включаючи Гельмута Шмідта та Генрі Кіссінджера.

Фон Кляйст очолював конференцію до 1997 року. Його наступником став державний службовець і бізнесмен Гельмут Коль Горст Тельчик, який обіймав посаду голови з 1999 по 2008 рік. Під керівництвом Тельчика на конференцію з безпеки з 1999 році почали запрошувати представників політики, бізнесу та військових з Центральної та Східної Європи, а також з Індії, Японії та Китайської Народної Республіки. З 2009 року конференцію очолює колишній дипломат Вольфганг Ішингер. З того часу учасниками конференції є представники з усього світу. У 2011 році Ішингер заснував Фонд Мюнхенської конференції з безпеки, керуючим директором і головою правління якого він був, поки Крістоф Хойсген не зайняв цю посаду в лютому 2022 року.

Загальна інформація про конференцію[ред. | ред. код]

Мюнхенська конференція з безпеки є приватною організацією, а не офіційним заходом, організованим урядом. Дана конференція слугує платформою для дискусій та обговорень питань безпеки між учасниками. Під час конференції також організовуються інші зустрічі. Більше 100 паралельних заходів проводяться спільно з неурядовими організаціями, зокрема, такими як Трансперенсі Інтернешнл (англ. Transparency International), Грінпіс (англ. Greenpeace) або Міжнародна амністія (англ. Amnesty International).

На Мюнхенській конференції з безпеки не приймаються міжурядові резолюції, що мають обов’язкову силу, і не публікуються заключні комюніке. У 2011 під час Мюнхенської конференції з безпеки відбувся обмін ратифікаційними грамотами про ратифікацію Договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СHO-3) (англ. Strategic Arms Reduction Treaty, New START), який був підписаний між США та Росією.

Напередодні конференції щорічно, починаючи з 2015 року, публікується Мюнхенський звіт про безпеку (англ. Munich Security Report), який слугує основою для обговорення безпекових тенденцій на Мюнхенській конференції з безпеки.

Університет Пенсільванії вп’яте визнав Мюнхенську конференцію з безпеки 2021 року найкращою у світі конференцією аналітичних центрів.

Окрім самої конференції з безпеки, протягом року відбуваються інші заходи на різні теми, такі як енергетика чи кібербезпека.

Інші події[ред. | ред. код]

Крім головної конференції в лютому, Мюнхенська конференція з безпеки організовує велику кількість інших заходів.

Мюнхенські зустрічі лідерів

З 2009 року в різних столицях світу відбуваються одна або дві Мюнхенські зустрічі лідерів. Обмежена група учасників обговорює поточні виклики зовнішньої політики та політики безпеки з особливим акцентом на конкретному регіональному контексті. Ці зустрічі раніше називалися «Зустрічі основної групи».

Мюнхенські стратегічні відступи

Вибрана група з 30-50 експертів, лідерів і мислителів, які збираються разом у приватній, непублічній обстановці, щоб розробити рекомендації щодо найактуальніших проблем політики безпеки.

Круглі столи

Регулярні круглі столи з різною кількістю учасників відбуваються як у рамках міжнародних зустрічей та заходів, так і як окремі заходи. Деякі круглі столи проводять у формі «саміту», або як окремі «бесіди» у віртуальній формі. Під час таких заходів обговорюються різні питання, які варіюються від європейської оборонної політики до питань кібербезпеки та безпеки людини.

Нагороди[ред. | ред. код]

Премія Евальда фон Клейста

З 2009 року премія Евальда фон Клейста присуджується особистостям, які особливим чином працювали «для миру та вирішення конфліктів». Лауреати отримують медаль із написом «Мир через діалог». З 2005 по 2008 роки премія вручалася під такою назвою. Останніми лауреатами премії були Джон Маккейн (2018), Алексіс Ципрас та Зоран Заєв (2019), ООН (2020), Ангела Меркель (2021) та Єнс Столтенберг (2022).

Премія Джона Маккейна

З 2019 року на Мюнхенській конференції з безпеки нагороджується до двох осіб, які підготували дисертації, присвячені трансатлантичним відносинам. Нагорода вручається в памʼять про Джона Маккейна спільно з партнерами Вищою школою політики Мюнхенського технічного університету, Інститутом політичних досліджень імені брата і сестри Шоллей Мюнхенського університету, Університетом федеральних збройних сил та Інститутом управління імені Джона Маккейна. Нагорода включає в себе участь у подіях Мюнхенської конференції з безпеки та грошовий приз у розмірі 20 000 євро.

Мюнхенські молоді лідери

Мюнхенська програма молодих лідерів працює у співпраці з Körber Foundation з 2009 року. Щороку 25 молодих представників урядових інституцій, парламентів, аналітичних центрів, медіа та компаній з Німеччини, країн-членів НАТО та країн-партнерів, а також країн Азії та Близького Сходу обираються як Мюнхенські молоді лідери. Окрім індивідуальної програми, вони беруть участь у засіданнях Мюнхенської конференції з безпеки. Це має на меті залучити нове покоління осіб, які приймають рішення, у середовище конференції. Порядок денний та списки учасників і спікерів заходів опубліковані в Інтернеті.

огляд минулих конференцій[ред. | ред. код]


Віктор Янукович з Гілларі Клінтон під час конференції в 2012 році

Конференція 2014[ред. | ред. код]

Президент Німеччини Йоахім Гаук під час своєї вступної промови на 50-й конференції
лідери української опозиції під час зустрічі із Джон Керрі на конференції з безпеки в Мюнхені 2014

Головною темою конференції були події Революції гідності в Україні. Держсекретар США Джон Керрі пообіцяв підтримку українській опозиції[4]. Міністр МЗС РФ Лавров звинуватив західні країни у сприянні «жорстокому повстанню» в Україні.

Конференція 2015[ред. | ред. код]

51-ша конференція проходила з 6 по 8 лютого 2015 року.

Відвідати і узяти участь в дискусіях планували Ангела Меркель, Джо Байден, Джон Маккейн, Єнс Столтенберг, Урсула фон дер Ляйен[5]. Всього планувало взяти участь близько 400 відомих політиків та бізнесменів із всього світу. Більша частина учасників представляли США та Німеччину, (найбільше з Вашингтону та Берліну). Учасники з України (за абеткою): Віталій Кличко, Павло Клімкін, Андрій Коболєв (Нафтогаз), Віктор Пінчук, Петро Порошенко, Сергій Тарута, Олександр Чалий.

Матеріали MSC 2015[ред. | ред. код]

Конференція 2016[ред. | ред. код]

52-а Мюнхенська конференція відбулася 12-14 лютого 2016 р.

Як повідомлялося на офіційному сайті заходу, у конференції візьмуть участь близько 600 осіб, серед них 30 глав держав і урядів, а також понад 70 глав міністерств оборони і міністерств закордонних справ[6].

Виступ Президента України Петра Порошенка[7].

Виступ Д.Байдена та Петра Порошенка і Далі Грибаускайте[8].

Конференція 2017[ред. | ред. код]

53-а Мюнхенська конференція з безпеки проходила 17-19 лютого 2017 р.

У конференції взяли участь близько 500 осіб, серед них 25 глав держав і урядів, а також 80 керівників міністерств оборони і міністерств закордонних справ[9].

Галерея

Головною загрозою Європи було визнано Росію. США наполягали на збільшенні оборонних бюджетів країн НАТО, натомість гарантуючи безпеку для Європи. На 2017 рік лише 4 країни (Греція — 2,38 %, Велика Британія — 2,21 %, Естонія — 2,1 % і Польща 2 %) мали військовий бюджет в 2 %, як і домовлялися раніше, в США % значно більший — 3,61 %[10].

У протистоянні Росія-Захід, Росія залишилася в ізоляції — її не підтримали навіть традиційні союзники Іран та Китай. Україна нічого нового не принесла і згадувалася досить мало, на відміну від попередньої зустрічі, тим не менше, скасування санкцій не обговорювалося, а сенатор-республіканець Ліндсі Грем навіть закликав посилити санції[11]. В своєму виступі про Україну нагадала Ангела Меркель, яка вкотре зазначила, що Росія підтримує сепаратистів на Донбасі, а також згадала про війну на сході України. Віце-президент США Майк Пенс також наголосив на тому, що Росію необхідно закликати до відповідальності за воєнні дії в Україні[12].

У той же час усвідомлення небезпеки від кібердіяльності ще не було, хоча й США зазнавали неодноразових атак, а також Україна та низка європейський країн[10]. Україна могла б і в цьому плані поділитися із спільнотою, але Президент України озвучив лише те, що й минулого року — агресію Росії в Донбасі.

Конференція 2018[ред. | ред. код]

Конференція 2019[ред. | ред. код]

Конференція 2020[ред. | ред. код]

Конференція пройшла у онлайн-режимі, в ній взяли участь Ангела Меркель, генсек ООН Антоніу Гутерреш, глава MSC Вольфганг Ішингер, прем'єр міністр Баварії Маркус Зедер та інші[13]. Президент України Володимир Зеленський назвав кількість українських полонених: 200 осіб в Л/ДНР і ще 100 у Криму і в Росії[14].

Конференція 2021[ред. | ред. код]

Конференція 2022[ред. | ред. код]

18 лютого 2022 року розпочалася Мюнхенська конференція з безпеки-2022. Ключовою темою для обговорення лідерів понад 30 країн світу стала безпекова ситуація навколо України. Порядок денний конференції було викладено за посиланням[15].

Мюнхенська конференція вперше за два роки відбувалася в офлайн-режимі. На зустріч прибули: канцлер Німеччини Олаф Шольц, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, президент Франції Емманюель Макрон, віцепрезидент США Камала Харріс, державний секретар США Ентоні Блінкен та інші високопосадовці. Також участь у конференції взяли ще приблизно 35 глав держав та представників урядів. Вони обговорили основні проблемні питання, серед яких ключовим стала безпекова ситуація довкола України, ескалація ситуації і можливе нове вторгнення з боку Російської Федерації. За повідомленнями ЗМІ, у день відкриття Міжнародної конференції з безпеки-2022 там сталася серйозна пожежа[16].

До лідерів низки країн на Мюнхенській конференції приєднався й Президент України Володимир Зеленський, який 19 лютого, о 16:30 за Києвом, виступив з емоційною промовою, дорікнувши Заходу за недостатню підтримку[17].

Під час свого виступу на Мюнхенській безпековій конференції, Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї висловив підтримку Україні. Він заявив про необхідність захисту її незалежності та територіальної цілісності. Також Ван Ї наголосив, що Україна має бути мостом, який сполучає Захід і Схід, а не лінією боротьби між великими державами[18].

Російський президент Володимир Путін запрошення на Мюнхенську конференцію не прийняв. Таким чином, лідер РФ вкотре уник зустрічей, на яких була присутня українська сторона.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. https://securityconference.org/en/about-us/chairman-team/christoph-heusgen/
 2. MSC 2022. securityconference.org (en-GB). Процитовано 17 лютого 2023. 
 3. Unity in a Time of Upheaval: Eine Nachlese der Münchner Sicherheitskonferenz 2022. securityconference.org (de-DE). Процитовано 17 лютого 2023. 
 4. Sam Frizell (1 лютого 2014). Kerry: We Stand With Ukraine’s People. TIME. Архів оригіналу за 6 жовтня 2014. Процитовано 15 січня 2015. 
 5. Список учасників конференції у 2015 році. Архів оригіналу за 6 лютого 2015. Процитовано 7 лютого 2015. 
 6. У Німеччині стартує Мюнхенська конференція з безпеки. РБК-Україна. 12 лютого 2016. Архів оригіналу за 23 лютого 2016. Процитовано 3 червня 2021. 
 7. Виступ Петра Порошенка на Мюнхенській конференції. 5 канал. 13 лютого 2016. Архів оригіналу за 18 березня 2016. Процитовано 9 жовтня 2021. 
 8. Архівована копія. Архів оригіналу за 16 лютого 2016. Процитовано 13 лютого 2016. 
 9. Munich Security Conference 2017 Kicks Off. Архів оригіналу за 18 лютого 2017. Процитовано 17 лютого 2017. 
 10. а б Росія робить крок до холодної війни: про що говорили на Мюнхенській конференції [Архівовано 21 лютого 2017 у Wayback Machine.], Сергій Сидоренко, Європейська правда, 20 лютого 2017
 11. Сенатор з партії Трампа закликає до нових санкцій щодо РФ [Архівовано 21 лютого 2017 у Wayback Machine.], 19 лютого 2017, Європравда
 12. Rbc.ua. Мюнхенська конференція-2017: головні питання світової безпеки. РБК-Украина (укр.). Архів оригіналу за 27 лютого 2018. Процитовано 26 лютого 2018. 
 13. Сьогодні стартує Мюнхенська конференція з безпеки: хто виступить і що обговорять. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 19 лютого 2021. Процитовано 20 лютого 2021. 
 14. Итоги 15.02: Зеленский в Мюнхене и захват судна. «Корреспондент». 16 лютого 2020. Архів оригіналу за 3 березня 2020. Процитовано 3 червня 2021. 
 15. Münchner Sicherheitskonferenz 2022 (нім.). Архів оригіналу за 19 лютого 2022. Процитовано 19 лютого 2022. 
 16. Глави понад 30 країн збираються на Мюнхенській конференції: усі подробиці зустрічі. 18.02.2022, 12:36. Архів оригіналу за 19 лютого 2022. Процитовано 19 лютого 2022. 
 17. Виступ Президента України на 58-й Мюнхенській конференції з питань безпеки. 19.02.2022, 18:14. Архів оригіналу за 19 лютого 2022. Процитовано 19 лютого 2022. 
 18. На Мюнхенській конференції міністр закордонних справ Китаю підтримав Україну. 19.02.2022. Архів оригіналу за 19 лютого 2022. Процитовано 19 лютого 2022. 

Посилання[ред. | ред. код]