Новоутворення ендокринних залоз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Новоутворення ендокринних залоз
Основні залози ендокринної системи
Основні залози ендокринної системи
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 C73-C75
D34-D35
MeSH D004701
CMNS: Neoplasms of endocrine glands на Вікісховищі


Новоутворення ендокринної залози — доброякісна або злоякісна неоплазія одного або декількох органів ендокринної системи.[1]

Діагноз[ред. | ред. код]

Діагностичні засоби, що застосовуються для діагностики новоутвореннь ендокринних залоз все ще стрімко розвиваються. Сучасний арсенал лабораторно-інструментальних засобів дозволяє діагностувати новоутворення на ранніх етапах. До цих засобів належать ультразвукове дослідження, за допомогою якого можна визначити вузлові утворення щитоподібної та паращитоподібної залоз на ранніх етапах. Застосування КТ, МРТ, ПЕТ дозволяє проводити якісний моніторинг онкохворих, а також з діагностичною метою, зокрема при нейроендокринних пухлинах (карциноїд, гастринома, інсулінома тощо). Активно впроваджуються в практику онкомаркери: визначення рівня протеїнів хромограніну А та синаптофізину (при нейроендкринних пухлинах), кальцитоніну, СЕА та RET (медулярний рак).

Захворювання щитоподібної залози[ред. | ред. код]

Найбільшу частку середі новоутворень ендокринних залоз становлять захворювання щитоподібної залози. В структурі доброякісних захворювань щитоподібної залози переважає багатовузловий зоб, тоді як серед злоякісних — папілярний рак, третина випадків якого є мікрокарцинома.[2]

Захворювання паращитоподібної залози[ред. | ред. код]

Новоутворення даного органу пов'язані переважно з доброякісними новоутвоворенням — аденомою, внаслідок чого розвивається гіперпаратиреоз.

Захворювання підшлункової залози[ред. | ред. код]

Рак підшлункової залози може розвиватись як з екзокринної так і з ендокринної частини органу, тому, в залежності від патогістологічного типу, може розглядатись як новоутворення травного каналу. Рак підшлункової залози — найчастіше діагностоване новоутворення даного органу. Меншу частку складають нейроендокринні пухлини.

Захворювання гіпофізу[ред. | ред. код]

Через своє анатомічне розташування новоутворення гіпофізу та гіпоталамусу розглядають як пухлини мозку.

Захворювання молочної залози[ред. | ред. код]

Рак молочної залози — одне з найрозповсюджених захворювань в світі серед жінок. Аденокарцинома, що найчастіше розвивається з клітин молочної залози, в більшості випадків зберігає здатність продукувати гормони, що застосовується в клінічній практиці при лікуванні даного новоутворення.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. DeLellis R.A., Lloyd R.V., Heitz P.U. End C. (2004). Pathology and Genetics of Tumours of Endocrine Organs (вид. World Health Organization). Lyon: IARC Press. с. 49–123. ISBN 92-832-2416-7. 
  2. Дінець АВ, Гульчій МВ., Олійник ОБ, Цимбалюк СМ. (2012). Папілярна мікрокарцинома щитоподібної залози: сучасні підходи до діагностики та лікування. Хірургія України (3): 92–6. 

Посилання[ред. | ред. код]